Jak vybrat jigovou hlavu pro různé hloubky a typy vod

jak vybrat jigovou hlavu

Při lovu na gumové nástrahy je velmi důležité dobře vybrat váhu zátěže, respektive jigové hlavičky. Mluví se o tom i píše hodně a každý má svůj přístup k věci. Určitě se nedá říct, že pro určitou situaci potřebujete přesně hlavu o váze X gramů.

Odpověď na otázku, jak vybrat jigovou hlavu, spočívá spíš ve znalosti několika málo jednoduchých principů. Pokud víte, o co v lovu na gumy jde, tak si správnou hlavičku najdete snadno sami.

První a základní princip spočívá v tom, že lov na gumové nástrahy je primárně o chytání u dna. Je vcelku jedno, jakým způsobem nástrahu budete tahat.

Tip: Nejkvalitnější jigovky na trhu vyrábí česká firma Jigovky.cz

Téměř vždy bude součástí vaší strategie dopad nástrahy na dno. Proto je zásadní vybrat hlavičku, která vás na to dno dostane. To je úplně základní princip, od kterého se odvíjí všechno ostatní.

Jigovky Jigov� hlavi?ky Sharp vel.2 5ks

Orientační tabulka pro výběr jigové hlavy

Stojatá vodaSlabý proudSilný proud
Mělčina do 1,5 mDo 5 gramů5 – 12 gramů12 gramů a víc
Střední hloubka do 5 m7 – 10 gramů10 – 20 gramůnad 20 gramů
Více než 5 metrů10 – 20 gramů20 – 30 gramů30 gramů a víc

Jak vybrat jigovou hlavičku na stojaté vodě

Na stojáku je to v zásadě jednoduché, na dno se dostanete vždy. Otázka je pouze, jak dlouho ten propad může trvat. Vycházíme ze situace, že nahodíte a guma leží na dně. Po dvou až třech otočkách kličkou vaše nástraha vystřelí do sloupce a následuje propad zpět na dno. Rybáři oblíbená „základní“ doba propadu bývá kolem 2 sekund. Stačí vám pár náhozů a zjistíte, jak dlouho trvá propad s váhou, kterou zrovna máte. Pak už jen stačí vzít buď těžší nebo lehčí hlavičku, abyste se dostali na ty dvě vteřiny.

Neznamená to však, že nemůžete chytat na delší dobu propadu, nebo to naopak nenechat padat rychleji. Experimentovat se dá oběma směry, základ propadu jsou ale zhruba ty dvě sekundy. Tomu musíte přizpůsobit i zátěž.

Na mělčině bude stačit jen pár gramů. Hloubka vyžaduje větší zátěž. 

Do 3 – 4 metrů používám hlavičky 5 – 10 gramů. Záleží ovšem také na nástraze, některé twistery klesají pomaleji. Rippery s malým ocáskem naopak klesají rychleji a stačí jim menší zátěž.

Čeburaška montáž naq offset háčku

Alternativou jigové hlavy může být čeburaška
Jigovky ?ebura?ka 5ks - 8g

Na velkých hloubkách se můžete dostat i dost nad 10 gramů.

Jak vybrat jigovou hlavu na tekoucí vodě

Na řece je úplně jiná situace. Kromě hloubky hraje roli i proud. Platí, že čím větší proud a hloubka, tím větší zátěž potřebujete. Na gumové nástrahy střední velikosti málokdy použiji jigovou hlavičku pod 12 gramů. To vše při hloubce kolem 3 metrů, na větších hloubkách a jámách v produ už jde o hlavičky klidně přes dvacet gramů. Zkoušel jsem, na jednom místě, kde voda lehce táhne při hloubce 6 metrů, dát hlavičku 7 gramů. Na dno jsem se skoro nedostal. jedině za cenu dlouhé pauzy, kdy ale voda snášela nástrahu daleko po proudu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.