Odháčkovací podložky se staly základním vybavením prakticky všech kaprařů. Jejich využití se ale přesouvá i do jiných druhů lovu.
Smyslem podložky je ochránit rybu před mechanickým podložením jejich těla, které nastává při kontaktu se suchým a tvrdým povrchem na břehu. Pro rybu je jakákoliv odřenina a smytí ochranného slizu příčinou problémů.
Ryba může chytnout plíseň a další infekce, které negativně ovlivní její zdraví a může to vést k šíření chorob mezi obsádkou na revíru. V krajním případě může vést k úhynu.
Je třeba mít na paměti, že i při použití podložky musíme s rybou manipulovat šetrně. Je až alarmující kolik rybářů zapomíná například na to, že je potřeba rybu pustit zpět nejen šetrně ale v co nejkratším čase. Ryba na suchu trpí i když je na vlhké podložce a poléváte ji vodou.
U větších kaprů jsou oblíbenou alternativou k podložkám kolébky, protože poskytují vyšší úroveň ochrany. Na rozdíl od podložek jsou kolébky navrženy tak, aby ryba neměla šanci se mrskáním dostat přes boky ven a minimalizovaly riziko jejího náhodného pádu na zem. Tato dodatečná ochrana je důležitá zejména u větších kaprů, protože jsou obvykle citlivější na úrazy a mohou se při pádu snadno zranit.
Kromě primárního využití při odháčkování ryb slouží podložky také k sekundárnímu účelu, a to jako prostředek zajišťující komfort ryby pořizování fotografií a měření délky či vážení.
Některé revíry vyžadují použití rybářské podložky jako povinné opatření, aby rybáři s rybou zacházeli opravdu šetrně. Podložka také pomáhá chránit ryby před nadměrnou manipulací, která může způsobit zbytečný stres a poškození.
Jak správně manipulovat s rybou na podložce?
Nejen během teplejších dnů je obzvláště důležité udržovat rybu vlhkou tím, že ji na podložce nebo v kolébce pravidelně poléváte vodou. Mezi jednotlivými vycházkami je také vhodné podložku prohlédnout a vyčistit. Jednak kvůli případnému zaschlému bordelu a také proto, aby se smyla špína a smrad. Nemytá podložka je zároveň plná bakterií, které se takto mohou šířit na další ryby a hlavně mezi revíry, což například v případě nakažlivých rybích chorob může být docela problém.
V zahraničí v krajních případech některé soukromé revíry vyžadují použití přímo jejich vlastního vybavení na odháčkování, které vám ovšem nepůjčí zadarmo. Zanesení například herpes viru je pro majitele revírů totiž velká noční můra.
Při manipulaci s rybami je zásadní být šetrný a vyvarovat se mačkání nebo tlaku na jejich vnitřní orgány. Předem si navlhčete ruce, abyste ochránili slizový povlak ryby. Pokud chcete rybu vyfotografovat, snažte se ji držet u vody a minimalizujte dobu, kterou stráví mimo vodu. To je věc, kterou na videích bohužel často nevidíme. Focení trvá většině rybářů dost dlouho. V tomto se hřeší na to, že kapr patří mezi relativně velmi odolné ryby. To ale neznamená, že dlouhý pobyt venku mimo rodný živel je netrápí.
V případě citlivějších druhů ryb, jakou jsou někteří dravci, by pobyt mimo vodu neměl trvat více než nutných pár vteřin. Jinak už nemusíte rybu ani pouštět
Někdy je vhodné rybě při puštění trochu pomoci. A to tak, že ji podržíte ve vodě a budete s ní pohybovat sem a tam, aby se okysličily její žábry zvýšeným průtokem vody..
Typy podložek
Existují různé typy podložek, které se liší jednak cenou (od pár stovek až přes 10 tisíc) a hlavně způsobem, jakým jsou vyrobené. Nejběžnějším a nejekonomičtějším typem je obyčejná podložka připomínající karimatku, která se obvykle používá pro menší ryby. Tyto podložky jsou lehké a snadno se srolují, takže jsou vhodné pro kratší vycházky a není problém, aby takovou podložku měl opravdu každý rybář.
Názorným příkladem podložky pro lov menších kaprů je kompaktní podložka Delphin EKO, která má rozměry 70×40 cm, stojí jen dvě stovky a nezabere mnoho místa v batohu
Poněkud pokročilejší jsou různé nafukovací či ještě lépe plovoucí podložky, které lze používat přímo na vodě u břehu. Rybář v brodících kalhotách pak může s rybou manipulovat opravdu bezpečně. Bez rizika pádu ryby na tvrdou zem.
Pro lov větších ryb se kapraři obvykle rozhodují pro kolébkový typ odháčkovací podložky (v názvu mají většinou anglické slovo Cradle). Kolébky poskytují rybám největší ochranu a minimalizují riziko poškození během procesu odháčkování. Kolébky jsou navrženy tak, aby byly mírně vyvýšené nad zemí a mají vysoké boční stěny.
Jejich výhodou je možnost stabilního umístění i v nepříliš rovném terénu na břehu.
Mezi špičku v této kategorii patří například podložka Smart Cradle, která rybu rovnou zváží. Psali jsme o ní nedávno článek, který si můžete přečíst kliknutím na předchozí odkaz.
Bez ohledu na typ použité odháčkovací podložky je nutné zajistit, aby byla dostatečně velká pro velikost lovené ryby. Těžko můžete vědět, co chytíte ale obecně si dnes většina rybářů kupuje podložky spíše větších rozměrů.
Před začátkem lovu se vždy ujistěte, že jste podložku dostatečně navlhčili, aby nedošlo k poškození ochranného slizového povlaku na těle ryby. Správným použitím podložky a opatrným zacházením s rybami mohou rybáři pomoci zajistit větší komfort ryb. Rychlá a šetrná manipulace s rybou je velmi důležitá. U některých druhů ryb naprosto stěžejní pro přežití puštěné ryby.
Měla by být podložka povinná pro všechny rybáře?
Velmi ožehavá otázka, která se řeší v mnoha zemích Evropy. Tedy hlavně těch se silnou kaprařskou lobby, což je i náš případ. Pozitivní přínos podložky je nesporný. Při nařizování povinných podložek se přitom argumentuje právě širokými možnostmi, kdy základní podložka stojí doslova jen pár stovek.
Zapomíná se ovšem na to, že ne každý chodí na kapry. Tahat sebou podložku, byť malou a skládací, třeba při UL přívlači se ne každému chce. Je tudíž na místě aby uživatelé revírů mysleli na všechny rybáře a nepředepisovali například typ či minimální rozměry. Například pro vláčkaře plně vyhovují tzv. bannerové měřící podložky, což je kus umělé hmoty s metrem jenž snadno srolujete do ruličky a umožní po rozbalení bezproblémové změření i větší dravé ryby.
Čtěte také:
Přišlo mailem: Soukromé pozemky mi zabraly oblíbená místa, kam to půjde dál?
Velký a super lehký podběrák: Mivardi Optimus navíc nestojí mnoho peněz
Be the first to comment