Připevnění wobleru většinou řešíme karabinou a nějakým druhem lanka či jiného návazce. Jsou ale situace, kdy lovíme na vodách bez výskytu štik. Například pstruhové revíry, kde i velikost wobleru s lankem nejde moc dohromady. Jak ale navázat wobler aby nebyl narušen jeho chod a dobře se nám chytalo?
Jak navázat wobler napřímo bez karabinky
Nejjednodušší řešení je vždy použít karabinku. Tu můžeme použít samostatně a přivázat ji klasickým clinchem nebo grinnerem na vlasec či šňůru. Karabina nám navíc zjednoduší výměnu nástrah, která zabere pár vteřin bez nutnosti vázat uzel.
Ne vždy ale máme karabinu po ruce a mnozí fajnšmekři při lovu na miniaturní woblery požadují naprosto nerušený chod nástrahy bez rušivých vlivů jakékoliv další bižuterie.
Všiml jsem si, že různí rybáři k tomu přistupují různě. Nedá se však říct, že by ti, kdo wobler váže normálním uzlem, měl horší úspěchy.
Pro rybáře je ale důležitý ten správný pocit a víra ve správnost počínání. U woblerů tyto různé úhly pohledu přiživují i samotní výrobci nástrah. Ti často doporučují speciální uzly, které zajistí dobrou funkci jejich nástrah.
Nejznámější z nich je patrně Rapala uzel, který nechává wobleru volnou smyčku pro lepší pohyb. Tento uzel lze použít i pro streamery či umělé mušky jako jsou nymfy a jigy vedené u dna.
Mnoho woblerů je ale už z výroby vyzbrojeno kroužkem u „čumáku“ nebo na lopatce. V tomto případě je použití smyčkových uzlů možné také. Rozdíl ale nebude tak velký jako při vázání přímo do očka. Kroužek zajišťuje v podstatě už tak dosti volné kloubové spojení wobleru s vlascem nebo šňůrou. Wobler můžete navíc kroužkem dovybavit a ušetřit si starosti s výběrem uzlu
Ani ten Rapala uzel není bez poskvrny. Občas se povede vlasec šprajcnout přímo do kroužku. Tím se slabé vlasce mohou poškodit a pokud ho tam necháte, tak i časem vyjet z kroužku ven.
Kdy si můžeme dovolit navázat wobler bez lanka?
Rostoucí obliba UL přívlače a s tím spojených malých nástrah má svoje stinné stránky.
Jednou z nich je nepoužívání návazců na štiky. Jako rybáři, kteří mají vztah k přírodě a rybám, bychom ale měli lovit trochu zodpovědně.
Zlaté pravidlo praví, že vždy když lovíme na nástrahu s několika háčky nebo dvojhákem či trojháčkem, měli bychom použít lanko.
Výjimkou, kdy můžeme navázat wobler přímo bez návazce snad mohou být jen čistě pstruhové revíry. Tam je ale používání trojháčků už také na ústupu a jednoháčkové třpytky a woblery se stávají normou.
Wobler je úplně typickou nástrahou, která při utržení dokáže štice sešít tlamu. To je „úraz“ velmi zákeřného charakteru. Sám o sobě rybu neohrožuje. Se zavřenou tlamou se ale nenažere a pomalu umírá hlady.
Zatímco při lovu s jedním jednoduchým háčkem toto prakticky nehrozí a můžeme risknout lov bez návazce, tak s trojháčkem to opravdu nejde.
Spolehlivým návazcem v tomto případě není fluorocarbon. Museli byste použít tloušťku minimálně 0,6 či lépe 0,8 mm. Takový kalibr se ovšem příliš nehodí k menším woblerům. Z hlediska vláčkaře tak opět vychází nejlépe lanko. Tlustou zelenou příšeru ale nechte raději doma. Moderní tenké wolframové lanko bude lepší a štiku vydrží bez problémů.
Čtěte také: Návazce na štiky – fluo, wolfram nebo ocel?
Proč není fluorocarbon dobrý na štiku?
Doporučené nákupy k tématu:
Čtěte naše další články:
bivakování boilies Candát feeder Jižní Morava kapr Kaprařina labe lov z plavidel Method feeder mrs muškaření Okoun povolenka Praha pstruhařina Pstruh Duhový pstruhové revíry Pstruh Potoční pytlák přívlač reklamní článek rekordní úlovek rybářská stráž rybářský řád Severní Morava severní čechy střední čechy sumcařina Sumec tipy Tipy na nákup Tloušť UL přívlač usa Vaše úlovky video Východní Čechy zarybnění zimní rybolov Západní Čechy závody černá kronika črs Štika
Buďte první kdo přidá komentář