Jak navázat obratlík: uzel GRINNER

jak navázat obratlík finální fáze

Rybářské uzly jsou základ. Bez nich nemůžete chytat prakticky žádnou metodou. Mezi základní dovednosti patří ale nejen spojování návazců a vázání háčku. Každý rybář musí vědět, jak navázat obratlík alespoň jedním způsobem. Právě na to se zaměříme v tomto krátkém článku.

K čemu vlastně slouží obratlík? Obratlík je jedna ze základních součástek rybářské bižuterie. Má široké použití prakticky ve všech rybářských disciplínách snad kromě muškaření. I když při lovu větších ryb jako losos nebo štika na mušku se obratlík hodí i tam.

Jeho základní funkce je bránit kroucení vlasce nebo pletené šňůry. Zkroucené vlákno vytváří smyčky a hlavně působí chuchvalce neboli tzv. paruky. Prostě motá šňůru nebo vlasec. Ke zkroucení dochází kvůli několika faktorům. Na vině může být i nekvalitní rolnička u laciných navijáků. V drtivé většině případů za to ale může nástraha potažmo celá sestava, která se při pohybu ve vodě otáčí kolem své osy.

Black Cat Lo?iskov� obratl�k X-Strong - 25mm 125kg

Proto je obratlík velmi důležitou součástí udice při přívlači. Neustále tahaná nástraha se zejména v proudu nebo při rychlém vedení může otočit kolem své osy. Dělají to hlavně rotační třpytky ale může se to dít i třeba u gum nebo woblerů. Stejně tak se může při stahování otáčet kaprařské olůvko nebo jiná montáž.

I když jde jen o pár otáček, tak musíte počítat s tím, že se uloží na navijáku a časem jich bude až moc. Nakonec zjistíte, že máte pokroucený celý návin. Aby se tohle riziko eliminovalo, používá se obratlík. Je to drobná mechanická součástka, která umožňuje volné spojení dvou vláken, přičemž zajišťuje jejich volné otáčení na obou koncích.

  • Zároveň obratlík může sloužit i jako zarážka. Při použití těžší zátěže nebo krmítka je ale lepší před něj dát korálek nebo gumovou kuličku pro tlumení nárazů. Nárazy něčeho těžkého do obratlíku můžou totiž narušit pevnost uzlu.

Možností, jak navázat obratlík je poměrně dost. Pojďme se podívat na některé z nich:

Jak navázat obratlík pomocí uzlu grinner

Grinner patří k velmi populárním uzlům vhodným pro klasický monofilní vlasec i pletenou šňůru. Udává se, že snížení pevnosti vlasce při použití tohoto typu uzlu dosahuje pouze 15%. Každý uzel totiž snižuje nominální pevnost vlákna, některé až o polovinu. Patnáct procent je celkem slušný výsledek.

Grinner je dobrý a spolehlivý způsob jak navázat obratlík i například vláčecí nástrahy či háček s očkem. Znalost tohoto uzlu se vám tak bude hodit i jinde.

jak navázat obratlík krok první
Začátek je snadný. Protáhneme vlasec nebo šňůru očkem obratlíku a vytvoříme smyčku jako na obrázku.
jak navázat obratlík krok 2
Jako u každého uzlu, i tady je potřeba několikrát omotat. V základu stačí 4x, u měkčích a tenčích vlasců můžete raději více. Jde o to, aby se uzel po utažení už nehnul.
jak navázat obratlík finální fáze
Před utažením nezapomínejte uzel navlhčit. Dělá se to kvůli teplu při utahování, které by vlákno mohlo narušit. Finální uzel vypadá zhruba takto. Volný konec můžete zastřihnout, uříznout nebo uhryznout podle toho jaké máte náařadí nebo ostrý chrup.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.