Jak chytat parmy na přívlač – vybavení a tipy

Chytat parmy můžeme i přívlačí přímo ze břehu- LOv parem na feeder.

Parma obecná je jedním ze zajímavých ale ohrožených druhů našich vod. Ohrožení spočívá zejména v úbytku vhodných míst pro její život. Ze všeho nejvíc miluje proudné úseky řek, které často vzaly za své při regulačních úpravách. Naštěstí je ale parem stále poměrně dost a tak se můžeme podrobně ponořit do našeho tématu. To jest, jak chytat parmy na přívlač!

Parmu lze lovit skoro všemi povolenými způsoby rybolovu. Největší zážitky ale můžete získat při chytání na umělou nástrahu. Muškaření a přívlač jsou tak jasnou volbou. V dnešním článku se zaměříme na poslední z těchto jmenovaných technik lovu.

Vybavení pro přívlač na parmy

Parma je silná a bojovná ryba. Její maso navíc nechává v klidu i ty největší masaře a tak máme šance na pěkný úlovek. Z toho plyne, že bychom měli zapomenout na ultralehkou výbavu a vyrazit vyzbrojeni patřičným kalibrem. Ideální na parmy bude prut délky 2,1 nebo 2,4 metru s gramážî od 25 – 30 gramů výše. Nejsem přítelem příliš jemných udic, jelikož ryba vyčerpaná dlouhým zdoláváním bude mít menší šanci na přežití než ta, kterou zdoláte rychleji a pustíte okamžitě zpět.

To samé platí i pro vlasec. Za naprosté minimum se dá považovat průměr 0, 16 mm. Lepší však bude kvalitní osmnáctka nebo pletenka.

K tomu všemu bude stačit běžný ale kvalitní naviják na přívlač nejlépe s přední brzdou a můžeme vyrazit k vodě. Sezóna lovu parem se kryje s povoleným obdobím přívlače a nic nám nebrání se tak dát do díla.

Je tu ovšem ještě jedna, vzhledem k charakteru míst, kde parma přebývá je výhoda pokud máte brodící kalhoty a možnost lovit nejen ze břehu.

Kde najít a jak chytat parmy

Parmy se hledají poměrně snadno. Vždy se nachází na proudných místech. Slyšel jsem o pár zimních úlovcích parem v nadjezí ale spíše byste je měli hledat na opačné straně. Pod jezy a v peřejích najdete parmu nejčastěji. Pokud je jasný den, čistá voda a ryby jsou aktivní, tak je můžete snadno vidět i pouhým okem. Často jsou k vidění pohromadě s ostroretkou nebo i tloušti.

Tahle nápadnost nám hraje do karet, jelikož můžeme nástrahu parmě naservírovat přímo pod čumák. Není stoprocentní, že po ní hned skočí ale s dostatečnou trpělivostí se záběru jistě dočkáte.

Nejraději mám gumové nástrahy v podobě nymf, twisterů a dalších variant. Otázka je jakou zvolit hlavičku. Nástraha by měla putovat u dna ale příliš těžká hlava většinou končí mezi kameny a uváznutím. V nepříliš rychlém proudu používám 2 – 3 gramové zátěže. Není potřeba dno úplně orat. Ostatně na mušku těžké zátěže ani neexistují a parmy se chytají též.

Zajímavé jsou i úlovky na tvrdé nástrahy z nichž si nejlépe vedou woblery. Vedení nástrahy klidnějším tempem funguje dobře, včetně krátkých zastavení. Třpytky a woblery jsou vynikající při menším zákalu a zvýšené hladině třeba po bouřce, kdy i parma zbystří a začne se krmit splavenými dobrotami. Velikostně stačí menší nástrahy maximálně kolem 6 centimetrů.

Šetrné puštění zpět do řeky

Lov parem na přívlač je opravdu dobrá zábava, která vláčkaře donutí se zapojit do lovu ještě aktivněji než normálně. Parma se dá „stalkovat“ neboli vysledovat a můžete tak cílit na ty největší kusy z hejna. Kolikrát jsem na konkrétní rybu házel nástrahu dvě nebo tři hodiny než jsem se dočkal záběru.

O tom ale je rybařina, dokázat rybu najít a ulovit. Odháčkování provádím co nejrychleji v podběráku a rybu vracím okamžitě vodě. Pokud už děláme fotku tak hlavně v létě jen opravdu takhle, není vhodné rybu vůbec vyndavat z vody. V tomto je další výhoda brodících kalhot, s nimiž máte i vypuštění ryby zpět daleko jednodušší. Úlovky parem jsou prostě fenomenální neboť i menší kusy mají většinou nad 40 centimetrů a můžeme si tak užít parádní souboje. Právě proto bychom s mini měli jednat s náležitou opatrností abychom takových ryb měli v našich vodách co nejvíce!

Přečtěte si také: Woblery na boleny – TOP 5 nástrah na říčních korzáry

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.