
Jaro klepe na dveře a rybáři začínají s přípravami na novou sezónu. Potřebným úkonem může a většinou je výměna vlasců na navijácích. Vlasce trpí během roku namáháním, který jim činí samotné používání, náhozy, zdolávání ale také jen pobyt ve vodě a na vzduchu. Negativní vliv má také UV záření a část vlasce, která nejblíž montáži, trpí třením o překážky. Proto se vlastnosti návinu časem zhoršují a je vhodné je pravidelně měnit. Jen rybářům, kteří chodí párkrát do roka může vlasec vydržet několik sezon.
Při častém rybolovu může potřeba vyměnit vlasec vyvstat i několikrát do roka.
V tomto článku se podíváme na to, jak a podle čeho lze vybrat vlasec na kaprařinu. A vytvoříme tím nástřel takového průvodce.
Snad to bude zajímavé nejen pro začátečníky, ale i pro zkušené rybáře.
Předně se asi nedá říct, že některý vlasec je lepší než druhý. To můžete tvrdit jen s porovnáním jednoho z parametrů. Pravdou je, že dnešní technologie výroby vlasců jsou na velmi vysoké úrovni.
Díky tomu většina produktů na trhu má vynikající vlastnosti. Přesto mohou mít různé vlasce odlišné charakteristiky a oblast použití. Proto je vhodné znát klíčové parametry, které je třeba při výběru zvážit.
Bavíme se nyní o vlascích, ty jsou obvykle monofilamentní. Na rozdíl od splétaných šňůr má vlasec tedy jen jedno vlákno z umělého materiálu, v podstatě z plastu, který může být čirý nebo probarvený. Použití pletených šňůr je jiná problematika, jež má svá specifika, o kterých si povíme snad někdy jindy.

Nyní se na to podívejme z pohledu rybáře, který kupuje nový vlasec a řeší následující parametry.
Průměr vlasce
Průměr vlasce přímo ovlivňuje jeho pevnost. Závisí na něm také odolnost proti otěru a dokonce i maximální vzdálenost, na kterou lze nahazovat.

Při pořizování vlasce na naviják je nutné sledovat kapacitu cívky, která bývá uvedena na výrobním štítku. Například je na Big Pit navijáku uvedeno, že pojme 450 metrů vlasce o průměru 0,30 mm. V takovém případě už víme, že musíme shánět větší návin v kuse.
Buď na jedné velké cívce nebo si v obchodě koupit třeba 5 stometrových cívek, které mají ale z výroby spojené vlákno bez přerušeni.
Může nastat také situace, že chceme použít naopak tenčí vlasec na kapacitním navijáku. V takovém případě hrozí pro zaplnění cívky nutnost nakoupit zbytečně dlouhé metry navíc. Proto se k některým navijákům dodává redukce, kterou se sníží objem cívky. A také může podomácku posloužit kobercovka,
Pozor na reálný průměr vlasce! Výrobci někdy uvádějí hodnoty, které se od reality mírně liší. Většinou je lepší koupit trochu delší vlasec než je nutné a neriskovat, že už od začátku vám bude k okraji cívky kus návinu chybět.
Cívka nesmí být ani přeplněná ale ani nesmí vlasec chybět. To má za následek například právě snížení vzdálenosti náhozu.
Návin vlasce by měl za všech podmínek na klasickém smekacím navijáku dosahovat cca 3 mm pod okraj cívky a být přiměřeně utažený v celé délce. Jedině tak zajistíte bezproblémové nahazování na co nejdelší vzdálenost a sníží se riziko vzniku chuchvalců, které působí zamotání vlasce.
Samotnou pevnost vlasce napsanou na etiketě není nutné brát za kritérium porovnávání a hlavně určitě není cestou pídit se po tom nejpevnějším. V segmentu těch kvalitních a vyzkoušených kaprových monofilů pro orientaci při výběru stačí řešit spíše sám průměr. To samé víceméně platí ve feederu.
Reálná pevnost vlasce závisí docela silně na kvalitě a druhu uzlu, který vždy pevnost sníží. Naštěstí ale vlasec neslouží k tomu, abyste velkou rybu zvedali celou vahou do vzduchu.
Ve vodě působí jednak archimedovský zákon a také působí tlumení, dané hodnotou průtažnosti vlasce a pružení prutu. Svoji roli hraje také montáž a další vlivy.
Dobrá zpráva je, že i se slabším vlasce lze zdolat trofejní rybu jejíž hmotnost výrazně přesahuje číslo na špulce od vlasce. Chce to trochu umu a trpělivosti.
Ale samozřejmě, pro cílený lov těch největších ryb není „downsizing“ správnou cestou. Jsou revíry, kam vás bez čtyřicítky vlasce vůbec nepustí.

Stěžejní otázka – jaký průměr zvolit?
Nejlepší je mít dvě varianty vždy po ruce. V dnešním kaprařském světě to značí, že musíte utratit velké peníze nejen za drahé navijáky, ale i náhradní cívku. Součástí balení u nich většinou není. U levnějších modelů někdy paradoxně ano. Pokud cívky navíc nemáte, dokupte dokud ji k vašemu modelu prodávají.
První otázkou při výběru průměru vlasců by mělo být, kde přesně a jak budeme chytat. Každá lokalita má své specifické podmínky, které ovlivňují výběr správného průměru a typu vlasce.
Obvykle mám cívky se dvěma různými průměry, zhruba takto:
- 0,25 až 0,30 mm – ideální pro stojaté vody bez překážek a pro házení na velké vzdálenosti (120–130 m a více)
- 0,35 až 0,40+ mm – pro vody s překážkami nebo daleké zavážení
Vlasce pod 0,25 mm jsou volbou pro menší cílovou rybu (například feeder) a proto je tento průměr u kaprařiny univerzální minimum. Někdy lze sáhnout i po 0,20–0,23 mm, chce to ale čisté dno a dobrou šokovku. Čím tenčí kmen, tím dále lze hodit. Bez šokovky ale určitě ne.
Naopak na vodách s překážkami je třeba jít s průměrem nahoru. Daleko se s tím házet nedá, jsou ale místa, kde to ani není nutné a se silnějším vlasce je rychlejší a bezpečnější zdolávání ryby.
V oblastech s množstvím podvodních překážek, které mohou poškodit vlasec, je klíčové sáhnout po modelech s vysokou odolností proti oděru a nízkou průtažností.
- Nahazování na větší vzdálenost vyžaduje tenčí vlasce, které lépe kloužou očky prutu a umožňují delší hody. V závislosti na požadované vzdálenosti se používají průměry mezi 0,25 a 0,30 mm.
- Zavážení umožňuje použití silnějších vlasců, protože vzdálenost nehraje roli. U této techniky by měly být vlasce minimálně 0,35 mm. Limitující zde může být kapacita cívky jelikož někdy se zavážá opravdu daleko. Největší velkokapacitní navijáky ale umožňují navinout i více než půl kilometru pětatřicítky.
V extrémních případech se vyplatí zvážit přechod na pletené šňůry, které mají výrazně vyšší pevnost při stejném průměru a nulovou průtažnost, což zlepšuje detekci záběrů na dlouhé vzdálenost.
Oblíbené vlasce:

Shimano Technium PB – verze pro extrémní zatížení, tuhé vlákno s průtažností do 12 procent
Awa-S Vlasec Ion Power Reflector Carp – mění barvu podle intenzity slunečního záření od zelených až po hnědé odstíny, slabě průtažný, bezpaměťový.
Extra Carp Vlasec Infinity Camou 1000m – potápivý kaprový vlasec, zejména na daleké hody
Průtažnost vlasce
Průtažnost označuje míru elasticity vlasce. Lidově řečeno, když vezmete 100 metrů vlasce a začnete za konec tahat, vlasec je trochu jako guma. Do té doby, než vlasec praskne, se u mnoha typů může natáhnout bez potíží například o 15 – 20 metrů. Průtažnost nad 15 procent nebyla historicky u vlasců žádnou výjimkou. Pletenky naopak nemají skoro žádnou.
Právě průtažnost pomáhá tlumit výpady ryby a tím dávají větší šanci ji zdolat. Hlavně v kritických fázích, kdy máte rybu pod nohami.
V některých rybolovných technikách se ale průtažnost považuje za nežádoucí. Jednou z nich je také kaprařina při lovu na větší vzdálenost. Zde vadí hlavně to, že průtažnost vlastně tlumí i pohyby při záběru. S měkkým vlascem byste tak stěží postřehli, že se stovky metrů daleko něco děje. Pípák reaguje na pohyb vlasce nebo na otřes, které může tato elasticita zcela utlumit.
Pokud chytáte pod 100 metrů nebo blízko břehu tak to není takový problém, zde naopak můžeme výhody průtažnosti při zdolávání naplno využít. Pro ostatní případy se ale vývojem materiálů podařilo získat vlasce se sníženou průtažností, takže i klasický monofil může být a je použitelný. vyšší nároky to ovšem klade na rybáře při zdolávání.
Barva vlasce? Na výběr je spousta variant
Většina vod u nás v sezoně moc čistá není, s výjimkou některých přehrad a pískoven. Bohužel, zelený mor se šíří i sem. Proto ani moc nevadí, že se mezi rybáři staly oblíbenými vlasce v jasných fluorescenčních barvách, jako je žlutá, oranžová nebo zelená. Tyto vlasce jsou snadno viditelné, což pomáhá zejména při nočním rybolovu a trochu to brání nehodám s vodáky a dalšími uživateli vod.
Tmavějí zbarvené vlasce se naopak hodí při chytání v průzračných vodách, kde jsou ryby obezřetnější. Je asi na vás zvážit, kam jezdíte na ryby a jaký je charakter vody. Pokud se nápadných barev bojíte, tak můžete sáhnout po klasice anebo zkusit některý z camo vzorů. Není ale asi zcela zásadní věcí mít vlasce v barvě uzpůsobené každému typu míst.

Odolnost proti oděru
Odolnost vlasce proti oděru je klíčová, pokud se v okolo nacházejí překážky jako zlomy dna, ponořené větve. Ještě horší jsou škeble či kameny. V takových podmínkách je nezbytné používat vlasec, který těmto rizikům odolá. Nutno říct, že obecně jsou vlasce odolnější než pletené šňůry, pro ty je jakákoliv hrana problém.

Obecně také platí, že čím silnější průměr, tím větší odolnost. Záleží i na materiálech. Fluorocarbon je velmi odolný, jako kmenový návin v silnějších průměrech ale vhodný není z důvodu velké tuhosti.
Některé vlasce jsou ale tužší než jiné a většinou se to projeví právě i větší odolností. Pro větší odolnost mohou být monofilamentní vlasce potaženy fluorocarbonovou vrstvou a pletené šňůry mohou mít povlak z teflonu, který snižuje tření a zvyšuje životnost vlasce. Materiály se v posledních letech zajímavě vyvíjí.

Jaká je vlastně životnost vlasce?
Z mých zkušeností vyplývá, že nejvíc záleží na intenzitě používaní. Na sestavě, kterou vytáhnu jen párkrát za rok většinou vydrží vlasec v klidu více než jednu sezonu. U feederů, které chytám odpoledne po práci měním určitě dvakrát za rok a u kaprových prutů minimálně jednou zjara. Nedá se zcela říct, že je vlasec poničený ale není dobré spoléhat na to, že v kritickou chvíli materiál neselže.
No a asi nejdéle vydrží tmavé a čiré vlasce. Fluorescenční bývají kvůli speciální úpravě méně odolné, což může být zčásti kosmetická záležitost. Docela brzy ale bývá vidět, že sluníčko a voda jim dává zabrat.
Většina rybářů se před koupí vlasce podívá i na cenu. Logika nám říká, že dražší vlasce bývají kvalitnější než levnější varianty. Ale zas tak stoprocentní to být nemusí. Pro kaprařinu jsou velmi výhodné nákupy kilometrových cívek, které stejně potřebujeme. Tam se cena často nepohybuje na 100 m tak vysoko jako když kupujete dvě stometrovky právě na ten feeder.
Další tipy na vlasce

- P-Line Vlasec Floroclear Clear 1000 m – čiré nenápadné vlákno potažené odolným fluorocarbonem, velká odolnost vůči oděru
- Carp´R´Us Total Contact Line 1200 m – dlouhý návin, perfektně kopíruje kontury dna – pro lov opatrných ryb
Osobně se snažím nešetřit na kvalitě, ale zároveň nemám potřebu investovat do extrémně drahých vlasců. Kompromisním řešením je právě nákup větších cívek o délce alespoň 1000 m, nejlépe v průběhu sezony když jsou akce.
Jen pro úplnost doporučuji přečíst článek staršího data pojednávající o šokových návazcích, bez nichž se kaprařina často neobejde a není radno nahazovat bez nich.
Další zajímavé články ke čtení:
Jak na vlasce a pletenky pro lov kaprů, vlastnosti a rozdíly
10 tipů, jak lovit ryby na feeder
Plovoucí versus neutrálně vyvážené nástrahy: jaké jsou jejich vlastnosti?
5 tipů pro jarní chytání kaprů
Použití mikropeletek při lovu kaprů
Tipy na prodávané #vlasce
Buďte první kdo přidá komentář