Francouzská nymfa pro úplné začátečníky

pstruhová řeka je ideální terén pro francouzskou nymfu. jak začít chytat ryby

Muškaření stylem francouzská nymfa má občas pověst příliš jednoduché a triviální metody, s níž nachytá jakékoliv nemehlo. Pravdou je, že to může být dosti efektivní způsob lovu. Jednoduchost chytání na nymfu je ale velmi zdánlivá. I zde je spousta nuancí a věcí, které musíte pochopit abyste dosáhli lepších úspěchů.

Co k nymfování potřebujeme?

Neobejdeme se bez tungstenových mušek, nymfovacího návazce pro francouzskou nymfu a vhodného prutu. Ten se dá dnes pořídit relativně levně. Nejlepší je pořídit samozřejmě něco od Hanáka nebo jiných značek. Ne každý ale má těch deset tisíc na jeden prut. Jaké jsou levnější varianty?

Máme osobní zkušenost s nejrůznějšími pruty z Číny. Ty opravdu levné vypadají na pohled překvapivě dobře ale kvalita blanku ani citlivost nestojí za moc.

Nejlevnější použitelné pruty na francouzskou nymfu na našem trhu nabízí nejspíše firma Shakespeare s řadou Agility, která stojí okolo dvou tisíc korun. V rámci této řady můžete koupit verzi v délce 10 stop (3m metry) a Aftma #3 nebo #4. Poměr kvalita/cena je tady opravdu vynikající.

Není to žádný kompromis. Chytá se nám s nimi dobře, cítíme v prutu záběry i vedení mušky po dně. Všechno jak má být.

Prut na francouzská nymfa v akci na Labi
Srovnání prutů - Francouzská nymfa a klasika
Náš editor Ondřej chytá s čtyřkovou Shakespeare Agility asi dva roky a je spokojený). V poměru cena/kvalita úplná paráda. Spodní obrázek pro porovnání složených rozměrů – třímetrová Agility v šedém tubusu a vedle 255 cm prut DAM. Prut na francouzskou nymfu je výrazně delší i když má štíhlý blank a váží nula nula nic.

Nymfovací pruty vynikají délkou

V zásadě můžeme prohlásit, že pruty na nymfu jsou dlouhé kolem tří metrů. Aftma se pohybuje okolo #3 nebo #4. Takový prut nám umožní lépe vést jemnější mušky na delší vzdálenosti.

Francouzská nymfa a speciální návazec

Budeme používat výrazně delší návazce než při normálním muškaření. Délky přes deset metrů jsou zcela běžné.

Nejjednodušší je návazec zakoupit v rybářských potřebách. Francouzský návazec je vlastně modifikovaná verze ujímaného návazce, která se liší zejména onou délkou a hlavně větší tuhostí, jenž nám zjednodušuje nához.

Při této metodě totiž vlasec vůbec nevyjede z navijáku. Pro správné vedení je nutné aby mušky nebyly ovlivňovány váhou šňůry a tak chytáme jen na návazci. Pro zvýšení dosahu můžeme ale šňůru protáhnout z prutu až za koncové očko. Takto šňůra netáhne návazec zpátky do prutu a pokud vysuneme ven jen pár centimetrů šňůry, tak ani nevytváří velký průvěs na návazci.

Na konci návazce ještě následuje indikátor, který nám ukazuje polohu návazce a detekuje svým zastavením záběr.

Někdo používá speciální indikátor s kuličkami, někdo barevný silon zkroucený do pružiny či třeba jen kousek barevného vlasce nebo backingu.

Problémy s rybářským řádem

Od začátku roku do 15.6. je na MP vodách povoleno lovit na mušku pouze s návazcem o délce maximálně dvojnásobku délky prutu. U nymfovacího prutu nám tak vychází pouze cca 6 metrů od konce šňůry k mušce.

Krátké nymfovací návazce většinou nefungují moc dobře a je lepší použít třeba 4 metry obyčejného vlasce v kombinaci s indikátorem a dvěma metry koncového návazce a mušek. Hůř se s tím nahazuje, lepí se to na prut ale když už jsou mušky ve vodě, tak se s nimi chytá daleko lépe než s návazcem, jenž v krátkých délkách tahá za mušky. Použít můžete i nějaký barevný vlasec pro lepší viditelnost.

Jak umístit mušky

Konec návazce (respektive indikátoru) bývá zakončen mikro kroužkem, do něhož navazuji obyčejně 150 cm dlouhý návazec z vlasce 0,12 – 0,16. V poslední době volím většinou Hardy copolymer, který se dobře potápí a má podobné vlastnosti jako fluorocarbon ale je velmi měkký. Na MP, kde hrozí záběr parmy nebo jiné větší ryby ale používám normální vlasec.

Jak sestavit návazec na nymfu – rozmístění mušek

S počtem a pořadím mušek si můžeme hrát velmi dlouho. Francouzská nymfa je metoda se spoustou možností, jak si upravit konec návazce dle svých představ. Vliv na způsob prolovení lokality to má celkem značný. Níže uvádíme několik základních variant:

  • Jedna muška – ultimátní citlivost na subtilní záběry.
  • Těžší koncová a lehčí na přívěsu – dobrá citlivost na záběr. Pokryjeme i ryby výše ve sloupci
  • Těžší muška na přívěsu, lehčí koncová – určité zpoždění detekce záběru, méně přirozený drift. Zato ale pokryjeme větší plochu jelikož se mušky rozestaví spíše na délku
Francouzská nymfa - schéma  návazce
Celkové schéma návazce na francouzskou nymfu. Princip je poměrně jednoduchý. Zakoupíme speciální návazec v délce ideálně 9 metrů a více (pokud neplatí omezení dle RŘ). K němu přes kroužek navážeme indikátor a k němu koncový návazec na mušky. Těžší muška je v tomto případě koncová. Lehčí přívěsná muška se bude pohybovat v prostoru nad ní a prochytávat prostor ve vodním sloupci.
návazec s těžkou muškou na přívěsu

Těžší muška na přívěsu. Koncová lehčí moucha vlaje někde bokem. Prochytáme tak širší pruh dna ale zhoršuje se detekce záběru.

Mušky

Nejčastěji používáme mušky s tungstenovým (wolfram) korálkem. Použití broků a jiných zátěží není u nás povoleno a ani to v podstatě nepotřebujeme.

Tungstenová hlavička stáhne mušky pod vodu velmi rychle. Často se však při vázání používá i olověný drátek, kterým se omotává háček pro větší váhu. Samozřejmě ale neplatí, že čím těžší, tím lepší. Váha by měla odpovídat rychlosti a hloubce toku. Průměr kuliček se pohybuje většinou okolo 2 – 3,5 mm. Na velkých zahraničních řekách se ovšem používají i větší „koule“.

tungstenové nymfy na řeku
Tenký profil tělíčka usnadňuje potopení mušky ke dnu

Vzorů, které se dají použít jsou tisíce. Většina z nich je naprosto fantazijních a spojuje je hlavně těžká hlavička a většinou ještě tenké kónické tělíčko, které usnadňuje klesání ke dnu. Z klasických vzorů dobře funguje red tag v tungstenové verzi, sirupčík, zaječí ouško, bažantí nymfa, blešivci, perdigony a mnoho dalšího!

Tip: pokud vládnete angličtinou,tak spoustu zajímavých článků o této metodě najdete na blogu Devina Olsena

Nához s nymfovacím návazcem

Jelikož šňůra spočívá v klidu na navijáku, je nához značně odlišný od klasického muškaření. Pro začátek s tím můžete poněkud bojovat. Důležité je spíše než švihem nahazovat táhlým, neukvapeným pohybem. Zkraje můžete mít problém s přesností ale trocha praxe ke zvládnutí nového stylu stačí.

Francouzská nymfa a technika lovu

Nymfování je chytání se špičkou směrem vzhůru. Návazec směřuje od špičky prutu v úhlu ideálně 90° až k mušce, kterou vedeme vodou. Chytat můžete i přímo pod prutem ale hlavní výhoda francouze je v lovu na délku návazce, čímž si sáhnete na ryby z větší dálky a nebudete je plašit.

Nához směřuje proti proudu. Po dopadu mušek sledujeme prutem při nataženém vlasci jejich pohyb ve vodě až do chvíle než dojedou pod nás a začnou se zvedat.

Mušky spíše sledujeme než vedeme. U dna je proud menší než u hladiny. My ale nemůžeme mušky příliš brzdit, neboť se vlivem proudu na návazci dělá průvěs, který tahá za mušky a ztěžuje nám detekci záběru. Musíme získat cit jak rychle postupovat špičkou prutu abychom mušky netahali ale pořád měli dobrý kontakt s muškou. Pro začátek můžeme použít více zatížené mouchy, na nichž snáze vidíme a často i cítíme v prutu každé zaškobrtnutí na dně.

Kde chytat s nymfou

Francouzská nymfa je metoda v pravdě univerzální. Chytat se dá na všech typech tekoucích vod od horských říček plných balvanů a mnoha různých proudů až hluboké ale proudné řeky lipanového pásma. Využijete ji i na MP řekách, zejména v podjezí nebo i jinde, kde je přítomen proud a ryby, které u dna čekají na driftující potravu.

Čtěte naše další články o muškaření

2 Comments

  1. Těžší muška na přívěsu. Koncová lehčí moucha vlaje někde bokem. Prochytáme tak širší pruh dna.
    To si opravdu nemyslím, že je dobrý nápad. Pro udržení dobrého mrtvého driftu nechci, aby mě mušky „vlály“ každá jiným proudem, což se při rozestupu mezi muškami cca 30-50 cm může snadno stát. Každá muška v jiném proudu zničí dobrý drift.

    • Může bejt, sám taky radši nechávám těžší na konci, i když jsem s tím těžším přívěsem pár ryb chytil. Ale tohle není náš vynález, dá se to vidět u vody. Navíc ta muškařina je taky trochu o experimentech, zejo:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.