Nahazovací echoloty se již vcelku slušně zabydleli mezi českými rybáři. Pomáhají nejen hledat ryby ale spíše mapovat dno na neznámých místech a vytvářet například i hloubkové mapy, díky kterým můžete lépe vybírat místa pro rybolov. Vrcholem v oboru nahazovacích echolotů je aktuálně Deeper Chirp+2.
Nutno říct, že současné echoloty pro rybáře jsou technologicky poměrně dost vyspělé a nahazovací echolot za relativně nízkou cenu těžko může svými možnostmi konkurovat špičkovým lodním echolotům za mnoho desítek tisíc.
Ve srovnání s echoloty na než byli rybáři zvyklí před deseti a více lety je ale malý nahazovací Deeper také již technologicky dost napřed.
U modelu Chirp 2 je navíc velkou devízou významně prodloužená výdrž baterie (obrovský pokrok oproti předchozím verzím), která dle výrobce činí až 15 hodin. V praxi si většina rybářů vystačí s menším časem používání Deeperu a oproti předchozímu modelu, kde výdrž reálně mohla být v jednotkách hodin, jde o velmi pozitivní změnu.
Popis echolotu Deeper Chirp+ 2
Deeper CHIRP 2 je nahazovací echolot pro rybaření, který používá technologii CHIRP (Compressed High-Intensity Radiated Pulse) pro vysokou přesnost měření a snímání dna. Tento echolot umožňuje rybářům snadno detekovat polohu ryb a sledovat různé vlastnosti dna v mnohem větší hloubce a s větší přesností než s echoloty předchozích generací.
I tento nahazovací echolot již ve druhé generaci používá tuto vícefrekvenční technologii, která vysílá signály o různých frekvencích, aby získala přesnější a podrobnější informace o typu dna (např. měkké, tvrdé, tráva) a rybách. Tento echolot umožňuje uživatelům vybírat z různých režimů snímání a poskytuje obraz umožňující odhalit významné prvky morfologie dna (zlomy, významné překážky, přechody hloubek).
Deeper CHIRP+2 je také navržen tak, aby byl velmi přenosný a snadno se přenášel z jednoho místa na druhé. Má kompaktní a lehký design, který se vejde do kapsy, a může být propojen s mobilním zařízením pomocí bezdrátového spojení, což umožňuje přístup k podrobným datům o rybách a místech rybolovu pomocí aplikace na mobilním telefonu nebo tabletu.
Nahazovací echolot totiž připomíná tvarem a velikostí tenisák. Nemá žádnou obrazovku protože jako displej slouží váš mobil případně někdo nosí tablet s větší obrazovkou, na němž běží aplikace Deeper.
Na ní máte obrazovku echolotu. Díky GPS si navíc můžete ukládat body zajímavých míst což se hodí i pro označení místa na zavážení.
Asi nejzajímavější funkcí moderních echolotů je mapování dna. V aplikaci si můžete vytvořit záznam průběhu sondování nad různými místy kde echolot projede na hladině a pokud proházíte systematicky širší prostor kolem, vznikne dokonalá 3D mapa dna.
Deeper Chirp+2 lze příležitostně využít i jako echolot na loď
Nahazovací echolot se totiž, jak název napovídá, používá s prutem. Chce to samozřejmě silnější vlasec nebo šňůru ať nemusíte řešit ustřelení drahého přístroje. Poté již můžete směle nahazovat a zaznamenávat dno v okolí svého místa.
Teoreticky lze Deeper uvázat i k lodi a získat náhradu za klasický lodní sonar. Výrobce pro tyto účely nabízí dokonce speciální držák k lodi. Vzhledem k prodloužené výdrži baterie je to velmi zajímavá možnost. Myslet ale musíte i na výdrž mobilu nebo tabletu na němž si echolot zobrazujete. Pro čisté použití na lodi jsou ovšem z praktického hlediska vhodnější klasické echoloty, které nabízí stejné funkce a technologie i za nižší cenu než nejnovější Deeper Chirp+2. Nejdou ale použít jako nahazovací pokud nemáte loď.
Tento typ echolotu je totiž určen primárně rybářům bez lodi a, což je v ČR také aktuální, na revíry, kde se loď na rybách používat nesmí.
Dosah WiFi nahazovacího echolotu – nejčastější problém. Lze ale vyřešit posilovačem signálu pro zavážecí lodě
Největším úskalím, které někteří uživatelé zmiňují, je dosah echolotu. Vzhledem k tomu, že echolot házíme do vody a díváme se na obrazovku mobilu, který máme na břehu, je otázka dosahu důležitá. Výrobce udává hodnoty kolem 100 metrů, což v ideálních podmínkách funguje.
Ideální podmínky ale nemáme vždy. Problém mohou dělat vlnky a vlny na hladině, které dokáží signál WiFi tlumit. V takovém případě je výhodnější při použití echolotu stát například na vyvýšeném břehu. Intenzita signálu je nejlepší při přímé viditelnosti, kterou vlny narušují. Vyvýšená pozice rybáře vůči echolotu k tomu přispívá.
Svoji roli pak také hraje kvalita antény konkrétního mobilu na němž aplikaci provozujete. Některé přístroje jsou v tomto prostě lepší než jiné a nedá se odhadovat. Dá se ale říct, že se vzdáleností 80 metrů plus lze za běžných podmínek počítat. Nahazovat s Deeperem přes 100 metrů lze, ale není to vzhledem k jeho aerodynamickému odporu vůbec snadné. (Výrobce uvádí možnost nahodit maximálně na 120 metrů).
Pro použití se zavážecí lodí se vyrábí speciální zařízení pro posílení signálu. Jeho cena je však poměrně vysoká a činí asi polovinu ceny celého echolotu.
Dejte si pozor na utržení vlasce
Ideální je mít na Deeper vyčleněný extra prut. To může být klidně nějaký levný ale tuhý teleskop s navijákem a alespoň třicítkou vlascem. Deeper není levný a tak je použití silnějšího náčiní a vlasce bezpečnější i za cenu nedosažení extrémních hodů.
Pár případů uplavání echolotu už tu bylo a bez reflexního krytu se echolot dosti blbě hledá. I když se časem naplaví někam do břehu, najít ho je oříšek.
Opatrnosti není nazbyt ani při nahazování ve stísněných podmínkách. Rozmáznutí Deeperu o protější břeh nebo nějakou větev nad vodou je jasná konečná.
Dokáže echolot najít ryby?
Technicky vzato, samozřejmě, že ano. Deeper umí zobrazit ryby ale stále platí staré heslo, že ryba viděná není ryba chycená. Začátečnický mód s rybími symboly na displeji nemá moc smysl, lepší si přepnou surové zobrazení a naučit se trochu číst ty podivné oblouky.
V praxi ale u průměrných ryb příliš nepoznáte, co je to zač a jestli je to vše cílová ryba (pokud to není kapr nebo cejn, kterých je u nás ze všeho nejvíc). Můžete ale ryby echolotem lokalizovat, což je alespoň pro začátek velmi důležité. Rozpoznáte i početná či méně početná hejna a jednotlivce přičemž jde poznat i velké ryby od menších. Na odhadnutí druhu ale vždy úplně nespoléhejte.
Největší síla echolotu tohoto typu spočívá v odhalení podoby dna a samozřejmě i míst, kde se ryby rády pohybují. Mapování dna pak patří k nejoblíbenějším funkcím, které pomohou na neznámé vodě opravdu hodně.
Cena Deeperu Chirp+ 2 se pohybuje mezi 9 – 10 tisíci korunami, což je dost ale vzhledem k vysokým cenám echolotů je toto přijatelné pro spoustu běžných rybářů.
Pokud však toužíte jít s dobou a mít echolot, kde nevidíte jen odrazy a oblouky ale chce vidět reálný obraz toho, co je pod vámi, tak si musíte připravit o mnoho více peněz. Minimálně to bude chtít alespoň nafukovací člun a o mnoho dražší echolot s live zobrazením.
Čtěte také:
Kolik je ryb na jeden echolot a mají ještě šanci ???