ČRS kvůli povodním možná rybářům naúčtuje mimořádný poplatek

V souvislosti s nedávnými povodněmi zvažuje Český rybářský svaz možnost zavést mimořádnou povodňovou členskou známku na rok 2025.

Tento návrh projednal Hospodářský odbor ČRS, který jej doporučil k dalšímu projednání na Radě ČRS. O jejím případném zavedení by tak mělo být jasno v listopadu tohoto roku. Informoval o tom ČRS na své oficiální webové stránce.

Co znamená mimořádná známka pro rybáře?

povoden

V případě schválení mimořádné členské známky půjde jednoduše o další poplatek navíc. Zaplatí jej členové ČRS nad rámec běžných výdajů za povolenky a členství v ČRS, které rybáři platí každý rok.

Kolik by rybáři měli zaplatit, to zatím nebylo zveřejněno a dá se čekat, že tato informace bude vyhlášena až v případě schválení návrhu v nejvyšších patrech rybářského svazu.

Členská známka ČRS nalepená v průkazu.

Pojem známka zde nejspíš bude spíše „zvykový“. Klasické papírové známky byly totiž zrušeny již pro rok 2024. Svaz poplatek za členství vybírá samozřejmě i nadále, ovšem bez vylepení známky, což je některým rybářům líto. Známka měla i určitou estetickou hodnotu.

Zrušením papírové známky došlo k výrazným úsporám za tisk a distribuci. Evidence členství je nyní vedena elektronicky v nově zaváděném systému RIS.

Povodně způsobily škody rybářům v ČRS i soukromým chovatelům

Nedávné povodně, které zasáhly Českou republiku, způsobily celou řadu škod. Kromě poškození infrastruktury a majetku soukromých osob, se samozřejmě dotkly i rybářských organizacích.

Budovy a hospodářské zázemí MO jsou z logiky věci většinou v bezprostřední blízkosti vodních toků či přímo na nich (rybníky). Povodně zde vždy působí citelné škody.

Obnova majetku si vyžaduje značné úsilí a finanční prostředky, což bývá navíc komplikováno tím, že členové dotčených MO často utrpěli škody na vlastním majetku. Jejich možnosti podílet se na rekonstrukcích a opravách spolkového majetku jsou tak dosti omezené.

Mimořádná známka tak může být velmi vítanou formou solidarity mezi členy ČRS, která pomůže napravit následky velké vody. Při povodních byla zasažena značná část území státu. Nejtragičtější průběh povodní si vytrpěli obyvatelé na severu Moravy.

Poměrně složitá situace byla také na jihu Čech a z hlediska rybářského vznikaly velké škody i tam, kde nedocházelo k většímu ohrožení majetku ale vylité toky způsobily ztráty na rybích obsádkách v revírech. Ryby bylo nutno zachraňovat například ze zatopených polí a luk, což se bohužel neobešlo bez úhynů.

Milionové škody také vyčíslují produkční rybáři. Někde došlo dokonce k odložení výlovů, jinde až po nich teprve zjistí, kolik vlastně prodělali. Nejvíce škod na chovných vodách je právě na jihočeských rybnících ale také v Poodří na severu Moravy.

Čtěte také:

Nová pravidla pro přívlač – svaz upozorňuje rybáře na letošní změny

Mimořádnost: okamžitý zákaz rybolovu v Pískové Lhotě

Na Sadské opět hynou ryby: vyhlášen zákaz rybolovu

40 Comments

  1. S tím lze souhlasit. Dost podle mého bude záležet na výši, aby to nestálo více než doklady, proti tomu se budou bourit

  2. Známka je fajn. Po povodních 1997 byla dobrovolná – 15 Kč, po povodních 2002 už povinná 200 Kč. Takže teď se na severní Moravu vybere kolik? 😁

    • Tolik aby zbylo i svazu ! Od 97 se vykašlali na protipovodňové opatření a teď se jim protrhne hráz a shání kačky ?
      Já přispěji zasaženým to ano ale tady bylo dost času vše dát dokupy ať to byla soukromá nebo svazová voda!

  3. Fajn jen nové známky a poplatky jako vy toho bylo málo než člověk sedne k vodě tak že vším zaplatí 4 tisíce a k vodě se dostane jednou za cas hlavně že přibyla známka na zarybnovani a u nás to není vidět jen stále zdrazujte

  4. Není rybníkářství či soukromé subjekty vůči povodním pojištěné? Divil bych se jestli ne. A pokud ne tak to není důvod k jakému si vytahování peněz z řadových členů. Povolenky už tak přesahují únosnou hranici. Nehledě na to že určitá skupina chytá zdarma a nic se proti tomu nedělá.

  5. Dobře, platíme brigády,zarybnovani, a kdo platí za otrávený ryby,za otravenu vodu na tokech a rybnikach.Firmy, zemědělci zaplatí státu za otrávení vody, a co dostává RS za uhynulý ryby?

  6. Jen se zdražuje ale rybu nechytnete protože hospodáři radci rybí prodají soukromníkům než aby je dali do státní vody. Všechno každým rokem zdražují ale vidět to není. K čemu mě bude krasna známka když chytam za rok 2 kapři. Uvažují ze se na cely RS vykašlu .

    • Všechno odnesou rybáři. A co třeba stát aby přispěl. To ne! Ti se peníze ser.u na Ukrajinu a má to odnést český rybář? Pořád se jen zdražuje a ve vodách nic už pomalu není. Všechno vychytané od pytláků a Ukrajinců. A s tím nikdo nic neudělá. Povolenky dostanou všichni co mají a zaplatí. Čtyřicet sedm let chytám a teď už na celý ČRS prdím. Končím a raději budu na stará kolena podporovat soukromé revíry kde mám jistotu že si zachytám. Tohle už je moc!!!
      Sláva Ukrajině – Zmr.ům.

  7. Dobrý den, nepatřím mezi velké lovce… chytám pro zábavu hlavně plavanou na proudu… všechno pouštím…
    Takže vlastně, když ryby nejím, proč vůbec platím za povolenku? A mohu v této úvaze i pokračovat… na rybníky taky nechodím…
    Hele já bych měl vlastně dostat slevu ne?
    Jenže takhle nepřemýšlí…
    Takže za mě – povodňová známka O.K. ale NE povinnost…

  8. Místní organizace vůči územím svazům jsou samostatné subjekty. Sami si hospodaří s financemi. Nevidím důvod proč platit nějaké mimořádné známky. Za povolenky jdou peníze na zarybnění v rámci plánu, který vydalo Ministerstvo, zbytek na provoz územních svazů. Z členských jdou peníze pro MO, část na územní svazy a samo do Prahy. Pokud voda vzala ryby, tak jde jsou. Podle mne ve vodě a revíry jsou zarybněny.

  9. Mně to připadá jak v té pohádce o Staré bampitce dnes se bude platit za vodu, zítra za vzduch, pozítří za sluníčko a ještě něco vymyslíme ať si nacpeme kapsy

  10. Jednoduse nekdo si zase namasti pupky.ze jdu k vodě 10krat za rok tak me budou vecne zvedat poplatky.chytim pustim a calovat budu. Prdim uz nepustim ….

  11. Uz nevi jak z lidi vytahat dalsi penize.Ryby chytam a poustim radsi si koupim file.Ale timhhle pridavanim dalsich poplatku je asi zacnu brat a nosit vietnamcum aby se to zaclo rentovat.

  12. Jen se zeptám. Kam zmizeli tedy peníze za Velkou úsporu za nalepovací známky? Tedy jak píší v článku že velká úspora. Za mně to razítko se mi nelíbí 🤣. Všichni to děláme pro zábavu jenom asi pár lidí pro naplnění mrazáku. Já osobně sním tak 10 ryb za rok zbytek pouštím raději rybu čerstvou než z mrazáku. A pomalu 5 tisíc za lupen na chytání je dost. Preju všem krásné úlovky bery

  13. Tohle je už přes čáru a hyenismus jako solidarita ano ale dobrovolná a né povinná.
    A zrovna Moravskoslezský kraj vymíšlí samé zákazy jak co nejvíc znepříjemnit rybářům jít vůbec na ryby navíc nejdražší povolenky z celého ČRS a ve vodách hovno ale peníze vám nesmrdí co?

  14. Velice rád bych zaplatil, ale musím mít možnost se k té vodě dostat a sednout. Bohužel přibyla spousta pronajatých, soukromých pozemků s oplocením. Takže nevím zda chci zaplatit a chodit podle plotů. Toto je větší problém nežli povodně uzavřené cesty ke vzdáleným písákům, zákaz byvakovaní u vody atd. Tak nevím za co by chtěli příplatek?

  15. ….ZPČ…za těch pár tloušťů a vlhčených ubrousků to už fakt nestojí ani sportovně, a ted pridat dalsi poplatek?Taky podpoříme soukromniky(čisto, klid u vody a ryby – ne jen plevel) co je moc to je moc…

  16. Za tištění známek se už neplatí, ale za program RIS se už platí. Nikdo nezveřejnil kolik si vzali IT v podstatě kolik zaplatil ČRS. To jsou ty nemalé peníze co se usetrily. Veškeré MO, aby mohly obsluhovat RIS si musely koupit notebooky, jeden je málo. Při 1 000 členné MO tak tři k tomu tiskárny a samozřejmě internet, který spolek v podstatě nepotřebuje. Toto pořízení stojí 100 000Kč, prvotní investice, pak už jsem internet a něco provoz. Mám dvě povolenky MP a P letos jsem zaplatil 6 400, u vody na P revíru jsem byl 5x a MP jsem ještě nebyl. Vzal jsem si jednoho kapra cca 3 kg. Zbylé ryby jsem pustil. 1 kg mne vyšel na 2 133Kč. Jo je to můj problém, že chodím málo k vodě, ale další peníze fakt dávat nebudu, to si raději zajedu do Polska na soukromak a rybu si zaplatím, pokud ji budu brát.

  17. Ahoj, chci jenom přispět ke kritice ČRS, podívejte se na okolní státy, v Německu si můžete zajet autem az k ode, pokud tam je prijezdova cesta a že tam je, můžete bivakovat třeba celou sezónu, řeky čistý a udržovaný. Na celý rok Vás povolenka stojí 50euro a můžete klidně chytat na 4 pruty. Všude jsou nějaká pravidla a poplatky ale tady už je to neunosny.Jak k tomu přijdeme my co ryby pouštíme, rybaření nás baví,je to adrenalin a platíme stejnou cenu jako ty nenažraný MASAŘI, kteří, když je možnost tak by vylovil všechny ryby a sežrali a ještě nadávají, že je revír málo zarybneny, tak tyhle já podporovat Nebudu!!! Nejlepší na tom je, že to jsou vetšinou samy Důchodci, kteří sedí u vody od rána do večera a povolenku mají za polovic, nebo znadara a že jich je, Tak si to pánové z ČRS zdržuje do aleluja ale brzo zůstanete sami!!!!!!!!!

  18. Nechci se zastávat územních svazů, ale nikdo to nemá jednoduché. Opravy menších revírů stojí hodně peněz, vím o čem píšu, protože pracuji ve stavebnictví. K těm masařům mám stejný názor. Jedno řešení by zde bylo, omezit limit úlovků a bude ryb dost. To bylo zase špatně , ozvala by se skupina řezníků. My co pracujeme a na rybách si chceme odpočinout buď s rodinou nebo kamarády tak toho času nemáme jako důchodci tak věřte, že bychom si pak zarybařili. Jak jsem psal již v předchozích reakcích na pstruhovce zásadně si nepřisvojuji potočáky i kdyby to byl trofejní kus, duháka klidně. Na mimopstruhovce jsem už přestal chytat dravce. Miliarda omezení, každou chvíli dodatky, prostě jsem náčiní na dravce dál do skříně a hotovo, je to škoda, ale kvůli pár docházkám si nenechám vzít povolenku od porybných, kteří za nemalé odměny loví rybáře i za úplné maličkosti jen aby měli zářez. No a teď bábo raď, co s tím vším. Převážně veškerá omezení jsou kvůli pár řezníkům a poctivě je v ….no asi brečet nebudeme, nejsme malé děti. ÚS Ostrava má takzvanou známku FRR – fond rozvoje revírů za 200 kaček, mne to osobně nevadí protože vím, že to je na nákup revírů, nájmy a opravy. Jestli soukromníkovi poničí voda cokoliv, ať si to zaplatí sám je firma. Pokud je to majetek svazu, tak bych chtěl vědět, co to byly za škody, kolik by stála oprava, kolik mají svazy ve fondech peněz na opravy a potom bych řešil mimořádnou známku. Jsem rybář, ale ne charita a chci vědět za co platím.

  19. Hospodaření CRS jeho trqnsparentnost a ucelovost vyuzitych prostředků už dlouhá léta pokulhává. Zarybnenost revírů mizerná. Horší jak za komančů kteří neuměli hospodařit. Jihočeské revíru jsou konečné plné ryb spláchnutych z rybníků. Povodně zařídily to na co svaz dlouhá léta kašle. Ani korunu navíc si CRS nezaslouží.

  20. Za chvíli se každý na ČRS vykašle a bude se u nás jen pytlačit, neustálé zdražování a vymýšlení blbostí to by jim šlo ale aby udělali něco pro lidi to né!!!

  21. To je ta pojebana demokracie.Jen zákazy zdražování a obrácení kapes obyčejným lidem.Tihle nesahají komunistům ani po kotníky.Je mi na zvracení.

  22. Dobrý den, kolegové rybáři. Musím souhlasit s několika názory tady. Přeci majetky musí být pojištěné. Na druhou stranu byl jsem se podívat po povodních na Orlíku je to moje oblíbené místo. Tak proč se nesetkát na revírech pomoc to uklidit to co vyplavilo. Nevím kolik bude známka stát sice ji zaplatím rád jezdím chytat ale ČRS svaz by měl jít naproti rybářům. Zase jiným způsobem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.