Co je to lov propadem? Jednoduchá a efektivní metoda přívlače

lov propadem
Ilustrační foto: redakce

Lov propadem tvoří jeden z hlavních a zároveň snadných způsobu vedení nástrahy při přívlači. Není nijak přesně definovaný a má mnoho variant, což nováčky trochu může znejistit. Zároveň je to ale dobrá zpráva, neboť si při propadu můžete zaexperimentovat. Základní návod vám ale poskytneme dál v textu.

Jak vlastně bude váš lov na propad přesně vypadat, to záleží dokonce i na vybavení a použité nástraze. Pohyb nástrahy vodou ovlivňuje totiž hodně věcí. Nemá cenu si ale lámat hlavu nad detaily.

Jednoduše řečeno, propad spočívá v přerušovaném navíjení s nástrahou, která při pauze padá ke dnu.

Odtud se vzal název propad a nejčastěji se pro něj používají gumové nástrahy s olověnou zátěží.

Jak lov na propad vypadá?

Pokud bychom měli lov na propad popsat začínajícímu rybáři, který o něm nikdy neslyšel, tak postup vypadá zhruba takto:

Po nahozu počkáme až nástraha spadne na dno. To byste měli cítit v prutu jako odlehčení špičky a následně povolení šňůry.

Nástrahu opět zvedneme do sloupce. Provádíme například 2-3 otočkami kličkou, alternativě lze nástrahu zvedat pohybem prutu. 

vedení nástrahy na propad při přívlači

Poté následuje opět pád na dno.

Opakujeme dokud nám na nástrahu neskočí dravec nebo dokud není nástraha zpět u nás. Poté pokračujeme dalším hodem.

Jedná se o velmi osvědčenou techniku, která funguje a je naprosto jednoduchá.

Útok na nástrahu často přijde právě ve fázi propadání nástrahy, což trochu klade nároky na dobře vyladěné vybavení a postřeh neboť začátečníkům může dost záběrů utéct bez povšimnutí.

To samé se děje při špatně sladěné sestavě, která nemá citlivost.

Co by měla splňovat sestava prutu, navijáku a šňůry na propad

Sestava prutu a navijáku na přívlač by měla být dimenzovaná na typ vody a cílovou rybu. Zároveň ale musí poskytovat dostatečnou citlivost.

Všimněte si důrazu na šňůru. O vlasci zde nemůže být vůbec řeč. Lovit propadem s ním lze, chybí tam ale pocit toho, co se děje s nástrahou. Vlasec totiž pruží, pletenka ne. Nejlepší je kvalitní šňůra ve vhodném průměru, která zajistí absolutní kontakt s nástrahou.

Prut by měl být dostatečně citlivý, tak abyste dokázali cítit zda nástraha dopadla na dno a ideálně poznat typ dna – měkké nebo tvrdé.

K tomu všemu patří samozřejmě vhodný naviják.

Nejjednodušší je začít s aktivně pracujícími gumovými nástrahami

Jako výchozí volba se pro začátečníky jeví nejlépe klasické gumové nástrahy typu různých rybiček (ripper, kopyto) nebo twisteru.

gumové nástrahy na pstruhy

Tyto nástrahy aktivně pracují při vedení vodou a fungují například i při rovnoměrném navíjení. Pak jsou k dispozici gumové nástrahy, které při tažení žádnou činnost nevykonávají. Smáčci, nymfy, ráčci nebo různí červi.

Práce s nimi je trochu náročnější neboť vyžadují větší šikovnost při jejich oživování a to právě musí rybář zajistit způsobem vedení a například práci se špičkou prutu.

Propad může mít mnoho variant

Způsob lovu na propad je velmi variabilní. Velkou roli hraje již výběr nástrahy a její hmotnosti.

Právě váha nástrahy ovlivní délku propadu prakticky nejvíce. Proto může být praktické používat zátěže typu čeburaška, které lze snadno měnit přímo na šňůře a tím upravovat váhu nástrahy operativně dle potřeby.

Stejně tak některé nástrahy díky své velikosti a tvaru propadají různou rychlostí.

Ovlivnit délku propadu lze také ve fázi navíjení. Více otoček navijáku zvedne nástrahu více do sloupce a tak posléze logicky déle padá.

Můžete tak zkoušet rychlý propad s těžkou nástrahou nebo naopak pomalé vláčení a propadání s lehčí nástrahou, což bývá často úspěšnější. Je ale nutné zkoumat a experimentovat. Dobrý začátek je, když nástraha padá na dno minimálně tak dvě až tři vteřiny.

Pokusy můžete také dělat s délkou pauzy na dně. Další pole pro experimenty vám také poskytují samotné nástrahy.

Volit můžete různé tvary, barvy a značky. Nejlepší je ale ta nástraha, již nejvíce důvěřujete a kterou tím pádem nejčastěji používáte.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.