Čeští vědci pomáhají Portugalcům snížit stav sumce: na šňůru nyní chytili rekordní rybu, 228 cm a 91,5 kilo

Vědcům z Biologického centra Akademie věd ČR se společně s portugalskými kolegy minulý týden povedl rekordní úlovek.

Podle tiskové zprávy BC AV ČR by mělo jít o dva trofejní sumce velké. Jedná se o největší ryby, které byly kdy uloveny na vnitrozemských vodách Portugalska.

Jeden ze sumců měřil 222 cm a vážil 76,5 kg. Větší kus měl 228 cm a 91,5 kg. Rekordu bylo dosaženo při odlovu pomocí šňůr. Čeští vědci byli k účasti na odlovu přizvání v rámci dlouhodobého mezinárodního projektu schváleného příslušnými úřady.

Snižování populace sumců probíhá v Portugalsku a Itálii. Velký společenský ohlas ale má projekt zejména v ČR. Přednáška o projektu na předloňském For Fishingu vzbudila v očích české rybářské veřejnosti značný rozruch a negativní emoce. Cílem je totiž sumce z určených nádrží v Itálii a Portugalsku vylovit, což část rybářů nese nelibě.

Sumec velký (Silurus glanis) je z vědeckého pohledu ve vodách jižní Evropy nepůvodním a invazním druhem. V rámci evropského projektu LIFE Predator pomáhají čeští vědci tamějším kolegům jeho stav snižovat.

Tým českých a portugalských odborníků s částí úlovku metodou long-lines, v popředí sumec (222 cm a 76,5 kg). Foto: Filipe Ribeiro

Odlov probíhá celkem na 48 jezerech a nádržích Itálie a Portugalska. Zároveň se přitom testují různé metody odlovu těchto vrcholových predátorů.

Stav populace invazního sumce velkého zkoumali čeští hydrobiologové společně s odborníky z univerzity v Lisabonu. Odlov minulý týden proběhl na nádrži Cedillo v oblasti Parque Natural do Tejo Internacional na hranicích Portugalska a Španělska. 

U všech ulovených sumců vědci zjišťovali jejich růstovou výkonnost, tělesnou kondici, pohlaví, jejich potravu, odebírali jim struktury na určení věku (obratle a ploutevní paprsky) a rovněž svalovou tkáň k analýze případné toxicity.

Celkem bylo uloveno přes 40 sumců, deset z nich vážilo více než 30 kg.

„Všichni sumci byli ve výborné tělesné kondici, u řady z nich jsme zaznamenali přítomnost viscerálního tuku,“ říká vedoucí českého vědeckého týmu Martin Čech z Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Poměr pohlaví byl u sumců v nádrži Cedillo vzácně vyrovnaný. Potrava se ukázala jako velmi pestrá, potvrzený byl i kanibalismus.

Potrava menšího sumce – velké množství drobných raků červených. Foto: Martin Čech

„Podle očekávání využívali sumci na přehradě Cedillo širokou škálu potravních zdrojů, od nepůvodního raka červeného přes zdomácnělého kapra, nepůvodního karase, okounka, candáta, slunečnici a ouklej až po původní iberské endemity, to znamená druhy, které se nevyskytují nikde jinde na světě, a to parmu bocagei, vzácnou parmu comizo nebo ostroretku druhu Parachondrostoma polylepis,“ uvádí Lukáš Vejřík, člen týmu LIFE Predator.

Natrávený sumec o velikosti přes 80 cm vyvržený velkým sumcem nedlouho po ulovení. Foto: Martin Čech

Pro odlov sumců používají vědci metodu tzv. dlouhých šňůr (long-lines). Ta se používá původně k cílenému lovu největších predátorů v mořském prostředí, jako jsou mečouni, marlíni, plachetníci, tuňáci nebo žraloci. Vědcům se osvědčila pro lov sumců při podobných akcích na českých vodách a používají i v rámci mezinárodních projektů.

Standardizuje v jeden čas lovecké úsilí řady rybářů specializujících se na lov velkých druhů dravých ryb. Současně s metodou long-lines odborníci testují také účinnost metody velkookých, zřasených tenatových sítí, kterou na přehradě Cedillo používá rodina místních profesionálních rybářů.

Ti pro tento způsob lovu a komerční lov ryb jak jediní vlastní exkluzivní licenci od regionální samosprávy. Obě popsané metody mají být následně v projektu LIFE Predátor použity k tlumení a eradikaci invazního sumce a obě již v minulosti vykazovaly vysokou efektivitu lovu.

Zde došlo k jejich prvnímu použití ve stejný čas na stejné lokalitě a pracovními týmy, které pro použití těchto metod mají potřebné know-how, kvalifikovaný personál a vybavení. Výsledky porovnání poskytly vědcům zajímavé údaje.

Celkem bylo oběma metodami na nádrži Cedillo uloveno přes 1,1 tuny sumce velkého. Efektivita lovu obou metod, přepočtená na pracovní úsilí jednoho člověka, byla zcela srovnatelná.

Dlouhé šňůry jsou však daleko selektivnější právě pro cílený odlov sumce.

„Zatímco v případě zřasených tenatových sítí představoval by-catch téměř 70 % úlovku, zejména kapra, kterého však profesionální rybáři ekonomicky velice dobře zužitkují, u metody long-lines byl v úlovku zastoupen pouze a výhradně sumec velký. Zřasená, velkooká tenata také lovila sumce v průměru téměř třikrát menší než long-lines,“ říká Martin Čech.

Na veškerý průběh výzkumných prací v rámci projektu LIFE Predator dohlíží přímo na místě zástupci parku Parque Natural do Tejo Internacional.

Český tým odborníků z Biologického centra s rekordním úlovkem sumce (228 cm a 91,5 kg) z nádrže Cedillo. Zleva: Lukáš Vejřík, Luboš Kočvara, Ivana Vejříková a Martin Čech. Foto: Filipe Ribeiro

Dodržování stanovených pravidel příslušná povolení zde pravidelně kontrolují také policejní orgány. Metody monitoringu a tlumení invazního sumce velkého si přijeli prohlédnout a vyzkoušet odborníci z výzkumných institucí z nedaleké španělské Extramadury, natáčela je španělská televize a zajímal se o ně portugalský tisk.

O projektu LIFE Predator

Mezinárodní projekt LIFE Predator (LIFE21-NAT-IT- PREDATOR,  č. 101074458; www.lifepredator.eu), koordinovaný italským výzkumným institutem vod IRSA-CNR, si klade za cíl sledovat a omezit invazní šíření sumce velkého v zemích jižní Evropy, kam byl nelegálně zavlečen v průběhu 20. století a na začátku nového milénia, a kde v současnosti představuje hrozbu pro biologickou rozmanitost. Projekt je finančně podporován Evropskou komisí a vychází z evropského nařízení EU IAS č. 1143/2014 o invazních nepůvodních druzích. Na projektu se podílí řada italských a portugalských environmentálních organizací. Biologické centrum AV ČR bylo přizváno k účasti na projektu, protože dlouhodobě studuje populace sumce velkého v jeho původním areálu výskytu, tedy ve střední Evropě, a Česká republika tak figuruje v projektu jako kontrolní území.

Vědci upozorňují, že šíření sumce v jižní Evropě je nelegální. V některých státech jej nesmíte do vody vracet.

Na rozdíl od ČR je sumec v jižní Evropě považován za invazní druh a jeho šíření je z pohledu úřadů nežádoucí a může být právně postihováno. Například v Portugalsku je nelegální sumce velkého po ulovení vrátit zpět do vody.

V tiskové zprávě BC AV ČR se uvádí, že za jeho šířením v tomto regionu jsou také aktivity sportovních rybářů, kteří jej převáží na stále nová místa. Sumec velký nemá zde vhodnou konkurenci a ohrožuje místní endemické druhy ryb. Požírá také ptactvo a další živočichy.

Někteří rybáři zastávají opačný názor

Projekt omezení populace sumců v jihoevropském regionu budí značné emoce, zejména ze strany sportovních rybářů a organizací zabývajících se lovem trofejních ryb. Jihoevropské státy jsou totiž mezi rybářskou veřejností považovány za evropskou mekku sumcařiny a loví se zde trofejní kusy ve značném množství a rekordních velikostech.

S otevřenou kritikou vůči snižování sumčí populace na jihu Evropy vystoupili mnozí čeští rybáři, mezi nimi i známý sumcař Jakub Vágner a další.

Zdroj: Původní tisková zpráva BC AV ČR, částečně vlastní text

Čtěte také:

Rybář je nespokojen s průběhem kontrol rybářské stráže (Video)

Vranov vydal nový rekord sumce: 264 cm dlouhou rybu chytil Jakub Vágner

Dravců je málo a trofejní končí na talíři: vznikla petice za horní míru

2 Comments

  1. Celkem pochopitelné pokud sumci likvidují tamní původní populace. U nás taky nemáme radost z hlaváče. Nevím ovšem zda to nejsou jen souboje s větrnými mlýny

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.