
Problém s chybami v zápisech docházek a úlovků přetrvává. Není to nic nového, ČRS si na to stěžuje již několik let. Soudě dle velmi obsáhlého sdělení na centrálním webu ČRS je ale situace neuspokojivá i nadále.
V čem rybáři nejvíce chybují? Nejčastěji jde o čísla revírů. Ty jsou přitom vždy po ruce v papírovém popisu revírů, který tvoří součást povolenky, a také online na internetu, viz seznam revírů. Čísla revírů se většinou během let ani příliš nemění, takže šance najít někde na internetu neaktuální info je relativně malá (nikoliv nulová), na rozdíl od popisu revíru a RŘ.
Rybáři si paradoxně pletou zejména první trojčíslí. To se liší dle kategorie revíru (P,MP) a například dle územního svazu ČRS, který jej užívá.
První trojčíslí MP revírů v ČR:
- ČRS Územní svaz města Prahy – 401
- ČRS Středočeský ÚS – 411
- ČRS Jihočeský ÚS – 421
- ČRS Západočeský ÚS – 431
- ČRS Severočeský ÚS – 441
- ČRS Východočeský ÚS – 451
- MRS (Moravský rybářský svaz) – 461
- ČRS ÚS pro Severní Moravu a Slezsko – 471
- Revíry Rady ČRS – 481
Pstruhové revíry to mají skoro stejné, první trojčíslí zde ale končí trojkou, například 453 pro Východočeský ÚS. Nejčastěji se předčíslí plete v místech, kde spolu územní svazy sousedí. Kupříkladu revír Berounka 1 patří pod Prahu a má číslo 401 001. Ob jeden revír proti toku začíná Berounka 3. To už je revír středočeský -MO Beroun. A s podobným číslem – 411 001.

Na webu ČRS se zmiňují záměny na Labi v okolí Lysé, kde je mezí středočeskými revíry jeden pražský s jiným předčíslím. Jde o revír Labe 20 – 401 029; Labe 20A – 401 032. Jde o hlavní tok a pak přilehlé revíry, což je klasické schéma číslování revírů například právě na Labi. Sousední revíry ale patří Středočechům a začínají předčíslím 411.
Dalším problematickým revírem z hlediska chybných zápisů už jsou po léta Slapy. Obrovská vodní nádrž Vltavské kaskády s velkým množstvím docházek a úlovků patří pražskému ÚS s číslem 401 022. Například za rok 2023 zde bylo zapsáno 88 555 docházek a rybáři odnesli přes 18 tisíc kaprů!! nebo více než 3 tisíce candátů.
Chybné zápisy ze Slap se špatným trojčíslím 411 022 ale přidávají falešné docházky a úlovky na malý revír Javornice 2 s celkem pouhými 2 hektary. Na něm hospodaří MO Čistá u Rakovníka a navíc zde platí jen místní povolenky.
Někdy rybáře mate i druhé trojčíslí. Ve Východočeském ÚS jsou dva geograficky blízké revíry a (lokálně navíc velmi významné a navštěvované) s podobnými čísly: 451 039 a 451 093 a další případy se najdou téměř všude.
Do nových formátů povolenek se šestimístné číslo píše s odsazením prvních dvou políček
Stále pokračuje i zavádění nového formátu povolenky, který se při zpracování čte strojově – není tedy nutné vyplnit závěrečný sumář. Zde má každé číslo své políčko, kterých je celkem osm. Drtivá většina revírů má však číslo šestimístné.
Proto je nutné v takovém případě ponechat první dvě políčka prázdná. Je to vlastně jednoduché, poslední číslice z čísla revíru musí být v posledním políčku.
Nová povolenka má méně řádků, po zápisu RS ale nový hned nadepisovat nemusíte
Terčem kritiky u nové povolenky je menší počet řádků. To je pro nejaktivnější rybáře trochu problém. Například při přívlači a přecházení nebo přejíždění mezi několika úseky můžete zaplnit i několik řádků za den. Zaplnit povolenku během pár měsíců dokáže i rybář, který chodí každý den na jeden revír.
Platnost povolenky je ale vázána na datum, nikoliv zaplnění dostupných řádků. Rybáři si proto mohou vyzvednout další list, což mnozí činí již v polovině roku.
ČRS ale upozorňuje, že například po kontrole RS, která se vám do povolenky zapíše, není nutné zapisovat docházku znovu a připravovat se tak zbytečně o volné řádky. Zapsat musíte ale samozřejmě případnou přisvojenou rybu.
Právě zápisy úlovků jsou dalším častým problémem. Od roku 2024 platí nová vyhláška, která nařizuje nadepsat druh ryby i tam, kde dříve stačilo zapsat úlovky hromadně na konci. Stále platí, že vyjmenované druhy je nutné zapsat okamžitě.
„Přisvojený úlovek kapra obecného, amura bílého, štiky obecné, candáta obecného, bolena dravého, sumce velkého a ryb lososovitých zapisuje osoba provádějící lov bezprostředně po jejich ulovení včetně jejich délky a hmotnosti.„

U ostatních druhů se po přisvojení prvního kusu nadepíše druh a na konci lovu doplní množství a hmotnost.
Rybářská stráž se často setkává právě s opomenutím dopsat hmotnost. Často chybí také proškrtnutí při ukončení docházky bez úlovku. Tyto menší závady se nejčastěji řeší domluvou. Poněkud větší problém je například nezapsání docházky.
O povolenku můžete přijít v případě, kdy úlovek zapomenete zapsat zcela.
Zdroj: ČRS RIS portál
Čtěte také:
Unie stále chystá zákaz olova, rybáři by měli přejít na jiné materiály
Konec chovných rybníků? Kvůli predátorům už toho mají rybáři dost
Zítra začíná důležité hájení ryb: kde od letoška zpřísnili pravidla?
Ne každý rybář má asistentka na administrativu
Na tak jednoduchou věc jako správně vyplnit povolenku nepotřebuješ asistenta… Teda pokud máš jen pomocnou školu tak asi jo.
No, znám celou řadu inženýrů, kteří neumí nadepsat poštovní obálku nebo vyplnit složenku typu C, ale sebedůvěry mají opravdu dost.Tkž. ve stupni vzdělání to opravdu není.
Kdo má IQ nad 90 tak k tomu asistentku nepotřebuje.
Článek fajn ale když už se to řeší bylo by fajn přidat foto správně vyplněné docházky ideálně s přisvojením více druhů ryb.