Celoroční přívlač na MP revírech

celoroční přívlač je v Čechách povolena jen na několika místech

Zákaz přívlače máme v naší zemi poměrně přísný. Půst trvá přes půl roku a to i když tření dravých ryb probíhá až od začátku jara. Velké množství států tento fakt poměrně reflektuje a hájení začíná až s příchodem jara. V Čechách se ale na drtivé většině vod nevláčí už od nového roku. Pouze na několika málo revírech je povolena celoroční přívlač.

Nejsnazší možnost jak si zavláčet je návštěva některého soukromého revíru. Tady můžete dělat téměř vše, co vám majitel dovolí. My se ale chceme věnovat revírům svazovým s celoročním lovem dravců. Mnoho jich není ale přesto nějaké najít můžeme.

Pstruhová povolenka a celoroční přívlač

Známý trik, jak ukojit svoji touhu po vláčení je začít s pstruhařinou. Standardní vláčecí sezóna začíná na P vodách už 16. dubna, čímž si zkrátíte absťák o dva měsíce.

Pokud už ale chceme psát o celoroční přívlači, tak musíme zmínit hlavně středočeskou specialitu ve střídání rybolovných režimů. Vzhledem k jistému nedostatku horských řek ve středních Čechách se zde uplatňuje střídavé hospodaření na některých rybnících.

V praxi to znamená, že od podzimu až do jara rybník přejde do pstruhového režimu. Platí zde P povolenka a můžete vláčet či muškařit téměř bez omezení. Takový rybník najdete například ve Dvorcích u Lysé nad Labem či například ve středočeské Rachyni.

Mimopstruhové revíry s vláčením po celý rok

Jsou v Čechách vody, kde je povoleno vláčet na MP revíru bez ohledu na datum. Celoroční přívlač je zde možná díky výjimce ze zákona.

Vodní nádrž Štěchovice – Vltava 9

Ve Štěchovicích nenajdete pouze poklad a zakopanou jantarovou komnatu. Je zde i poměrně zajímavá přehrada, která je součástí vltavské kaskády. Tato hráz zatopila ono legendární údolí se svatojánskými proudy a trampskými osadami.

Štěchovice jsou vhodné zejména pro přívlač z lodi
Štěchovice jsou obklopeny strmými břehy

Dnes je především známá milionkrát vyfocenou vyhlídkou Máj. Tento slavný ohyb Vltavy, který si všichni dávají na sociální sítě. A tak zhruba polovina uživatelů si myslí, že jsou na Slapech.

Slapy jsou ale až další přehrada proti proudu. Štěchovice jsou zařízlé v opravdu hlubokém a sevřeném údolí, které si koneckonců můžete projít po levém břehu. Tady vede úplně první turistická trasa, kterou ještě v devatenáctém století vyznačil klub českých turistů.

Co se týče rybí obsádky, tak zde narazíte hlavně na okouny, candáty a štiky. Pověstná hlavatka je opravdu pověstná a zatím ji téměř nikdo nechytil.

Najdete tu i lososovité ryby jako pstruh duhový a siven americký. Štěchovice mají totiž velmi specifický vodní režim.

Vzdutí přehrady začíná přímo u výpusti slapské hráze. Voda, která tak do Štěchovic přitéká pochází z velkých hloubek. V létě se jedná o velmi chladnou vodu, která je však díky letní stratifikaci na Slapech téměř bez kyslíku.

Díky úpravě koryta u výpusti ze Slap pak nedochází téměř k žádnému prokysličení, jelikož voda se nemá kde zčeřit.

V zimě se ale situace poněkud obrací a naopak přitéká teplejší než spodní voda a tak se dá na klasickém místě na začátku vzdutí chytat. Nejčastější úlovek je zde právě duhák.

Strmé břehy komplikují rybolov

Lov na zbytku přehrady vyžaduje člun nebo alespoň Belly boat. Pořádná loď je ale lepší neboť strmé břehy a velká hloubka přece jen žádají spolehlivější plavidlo. Štěchovice mají ještě jednu věc, na kterou si musíte dávat pozor při lovu ze břehu. Jedná se o vyrovnávací nádrž s přečerpávací elektrárnou. Podle potřeby energetiků se tady hladina přehrady mění během dne až v řádu mnoha metrů!

Vltava 9 je možná díky svému náročnému terénu velmi málo navštěvovaným revírem a i úlovkové lístky hovoří o tom, že se zde buď rybám příliš nedaří nebo rybáři nedokáží dosahovat pravidelných úspěchů.

Pod hrází slapské přehrady začíná UN Štěchovice s celoroční přívlačí
Pod hrází Slapské přehrady je jedno z mála míst, kde se na Štěchovicích dobře chytá ze břehu

Vltava 7 – celoroční přívlač hned nad Prahou

Pražáci mají trochu výhodu oproti zbytku republiky. Celoroční přívlač se záhadně objevuje zejména na revírech v okolí tohoto města.

Vltava 7 je revír, který začíná přímo na kraji Prahy, u soutoky Vltavy s Berounkou. Horní konec revíru se nachází pod přehradou ve Vraném nad Vltavou. (Popis revíru zde)

Jedná se opět o revír, který se charakterem blíží pstruhovému pásmu. Přehrada Vrané sice v létě vypouští velmi chladnou vodu. Stratifikace a kyslíkový deficit zde ale není natolik markantní, jelikož přehrada je to výrazně mělčí a poměrně široká oproti Slapům.

Zajímavá je zmínka v rybářském řádu o hájení hlavatky, tato ryba se sem skutečně vysazovala. Zprávy o úlovcích jsou však veškeré žádné. Počet docházek a tím pádem počet odnesených ryb je na sedmičce podezřele nižší než třeba na pětce nebo šestce v centru Prahy.

Vltava 7 totiž poměrně těžká voda. Řeka zde teče v úzkém údolí a koryto je upraveno pro lepší splavnost výletních parníků, které putují po Vltavě. Pro nás to značí rychle tekoucí vodu se spoustou vázek.

Přečtěte si také: Rybářské nafukovací čluny

Tento revír navíc přivádí k šílenství mnohé pražské rybáře prahnoucí po přívlači i během hájení. Chytit rybu zde není žádná legrace. Určité úspěchy se dostavují těsně pod Vraným, kde se vyskytuje duhák.

Ostatní ryby jsou poctivě vydřené a pět vycházek v řadě bez úlovku není žádná výjimka. Natrefit tady ale můžete na pěkné tlouště, jsou známé i občasné úlovky velkých potočáků a sem tam se najde osamocená štika.

Čtěte naše další články o lovu dravých ryb a muškaření! Kliknutím na odkaz níže, se vám vypíší všechny články o konkrétním rybím druhu:

bivakování boilies Candát feeder Jižní Morava kapr Kaprařina labe lov z plavidel Method feeder mrs muškaření Okoun povolenka Praha pstruhařina Pstruh Duhový pstruhové revíry Pstruh Potoční pytlák přívlač reklamní článek rekordní úlovek rybářská stráž rybářský řád Severní Morava severní čechy střední čechy sumcařina Sumec tipy Tipy na nákup Tloušť UL přívlač usa Vaše úlovky video Východní Čechy zarybnění zimní rybolov Západní Čechy závody černá kronika črs Štika

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.