Časté prohřešky rybářů při kontrolách? Chybí škrtnuté řádky a neúplný zápis úlovku

povolenka 7500
Ilustrační foto: redakce

Dodržování rybářského řádu kontrolují členové rybářské stráže. Někde jsou kontroly relativně časté, někde vzácné. Velmi často při nich ale dojde odhalení nejrůznějších přestupků. U těch úmyslných není co řešit, za ně následuje patřičný postih.

Porybní se při kontrolách prakticky neustále setkávají také s drobnými a nejspíše neúmyslnými závadami. Jedná se hlavně o zápis docházek a úlovků.

Byrokracie se zápisem úlovků a docházek nikoho samozřejmě příliš nebaví. Není ale na výběr. Přesné statistiky svaz potřebuje.

Na základě docházek a úlovků se řeší například peníze na zarybnění.

Bez vzájemné dohody a příslušného vyrovnání mezi jednotlivými uživateli revírů by těžko nefungoval společný rybolov ČRS, kdy si v rámci platnosti povolenky můžete jezdit chytat na obrovské množství revírů široko daleko.

Druhým důvodem, proč je nutné mít přesné údaje. je, že o naše hospodaření na revírech se zajímají také příslušné úřady. Ostatně, také většina revírů je „státních“ a rybářský svaz je uživatelem, který má vůči státu své povinnosti.

Hospodář revíru tak kromě své práce má ještě na starosti administrativu, k zvládnutí obojího potřebuje právě přesné statistiky úlovků jednotlivých druhů a docházek rybářů. Svůj kus formuláře si připadala také EU v rámci boje s invazními druhy.

Proto je nutné aby rybáři zvládli správně vyplnit alespoň základní věci při každé docházce – kde chytali a když si něco odnesli, tak co konkrétně, včetně množství, mír a hmotností.

Mimochodem, chyby ve statistikách uváděl ČRS jako jeden z důvodů zavedení nového strojově čitelného tiskopisu povolenky. Díky němu odpadlo nepopulární zpracování sumáře, což byl další administrativní úkon navíc při němž jednotliví rybáři často páchali neuvěřitelné chyby.

Nové povolenky A4

Co musí rybář zapsat a v čem se dělají chyby nejčastěji

Kdo nikdy nezvrtal zápis v povolence, tak ať hodí šutrem. Splést si datum nebo číslo revíru může každý. Já jednou zapomněl zapsat úplně, za což se dá už na nějaký čas o papíry přijít. Naštěstí kontrola zrovna nepřišla.

Stručně: co je v základu nutné zapsat

  • Zapsat datum a docházku na před začátkem lovu (pozor dále na půlnoc u nonstop revírů nebo značení způsobu lovu u P revírů)
  • Zapsat hned přisvojené úlovky (viz pokračování článku)
  • Když nemáme zapsaný úlovek a pro daný kalendářní den na revíru končíme lov nebo přecházíme na jiný revír – proškrtnout zbytek řádku

Rybář zapisuje jako první datum a docházku na revír. V zásadě je to jednoduché, stačí vzít do ruky tiskopis s povolenkou – Evidence docházek a úlovků (oddíl II povolenky k lovu ryb) a zapsat číslo revíru, které najdete v soupisu nebo na ceduli u vody:

Před zahájením lovu ryb je osoba provádějící lov povinna zapsat nesmazatelným způsobem do Evidence docházky a úlovků datum lovu a číslo rybářského revíru.

Číslo rybářského revíru uvedené v soupisu revírů (šestimístné nebo osmimístné) se zapisuje do sloupce Číslo revíru. Pokud lovící provádí lov ryb na podrevíru, který má stanovené číslo, musí kromě čísla revíru zapsat ve sloupci Podrevír i číslo tohoto podrevíru.

S podrevírem mají (nebo měli donedávna?) prý problémy držitelé celorepublikových povolenek vydaných MRS. Údajně tam prý kolonka podrevír není?! Na revíru ČRS, který se dělí na podrevíry tak zapsat správně nemohou. Tak snad RS je v tomto případě tolerantní nebo už došlo ke změně tiskopisu.

ceny povolenek 2024

Jak tedy vypadá postup během lovu? Před chytáním zapíšeme aktuální datum a revír, případně i s podrevírem, pokud je revír takto rozdělený.

Pokud nic nechytneme nebo ryby pustíme – máme další postup velmi prostý. Když na revíru pro tento kalendářní den lov ukončíme a nemáme přisvojenou rybu – proškrtneme řádek rovnou čárou.

Proč se zmiňuje kalendářní den? V případě, že na stejný revír v ten samý den ještě půjdete chytat a nebudete mezitím lovit jinde, můžete zatím nechat zapsáno a ušetříte jeden zápis. To se hodí protože počet řádků v povolence není nekonečný a nebudete muset tak brzo běžet na vaši MO pro nový úlovkáč.

Příklad: zapíšete docházku ráno, následně si dáte pauzu, nic neškrtáte a pokračujete na stejném revíru ještě večer ten samý kalendářní den. Typické například pro ty šťastlivce, kdo bydlí blízko vody. Po definitivním ukončení lovu v ten den ale už škrtnout musíte.

*Škrtání řádku se provádí po ukončení lovu v případě, že si nemáte zapsanou rybu. Jakýkoliv přisvojený úlovek je nutné zapsat a to hned po ulovení, viz zápis úlovků.

Postup při změně jednoho nebo více revírů během jednoho dne

Jiná situace nastává pokud revíry nebo podrevíry během jednoho kalendářního dne střídáte. Na začátku opět zapíšeme docházku na první revír. Zapíšeme také případné úlovky, které si od vody odnášíme.

Co když chceme přejít jinam? Bez přisvojeného úlovku je nutné řádek proškrtnout. Případný zapsaný úlovek necháme zapsaný a neškrtáme.

Když se přesuneme na jiný revír, hned zapíšeme znovu datum a číslo. Dále postupujeme stejně – přisvojené ryby zapíšeme. V případě ukončení lovu na revíru bez úlovku opět musí být proškrtnuto. Takto můžeme měnit revír i několikrát denně.

Dokonce se můžeme vrátit na jeden nebo více revírů opakovaně – je ale nutné znovu zapsat docházku a datum!! Střídat revíry je vcelku běžné například při přívlači nebo muškaření.

V čem nejčastěji rybáři chybují? Není to opomenutí zápisu docházky, to se děje spíš u revírů s lovem nonstop, kde občas někdo zapomene po půlnoci zapsat na další den.

Velmi častá chyba je neproškrtnout řádek po skončení lovu bez přisvojení ryby. Někteří rybáři to absolutně ignorují, což jim následně kontrola vytkne.

Další časté chyby již souvisí například se zápisem úlovků:

Kdy a jak zapisovat úlovky od roku 2024

Od letoška platí nová vyhláška č. 292/2023 Sb., lidově řečeno se změnil rybářský řád. Změna tkví v tom, že zapsat je nově nutné vždy hned po přisvojení.

Postup je různý u ryb vyjmenovaných a těch ostatních.

Přisvojené ryby osoba provádějící lov v mimopstruhovém rybářském revíru zapisuje nesmazatelným způsobem do povolenky k lovu, do které uvede datum, název nebo číslo rybářského revíru, druh ryby, její délku a hmotnost.

Přisvojený úlovek kapra obecného, amura bílého, štiky obecné, candáta obecného, bolena dravého, sumce velkého a ryb lososovitých zapisuje osoba provádějící lov bezprostředně po jejich ulovení.

V případě přisvojení ostatních druhů ryb zapisuje osoba provádějící lov bezprostředně po ulovení pouze druh ryby; počet kusů a celkovou hmotnost zapisuje po skončení nebo přerušení lovu před odchodem od vody.“.

Výše uvedený text je přímo z vyhlášky. U vyjmenovaných ryb je postup stejný jako byl dříve – zapisuje se vždy hned po ulovení.

Nově se ale hned zapisují i ostatní druhy, které dříve rybář zapisoval hromadně konci lovu. Nyní musí nadepsat druh hned po chycení prvního kusu. Celkový počet a zbylé údaje doplní do řádku až na konci lovu.

Příklad: Jdu na cejny – při prvním chyceném zapíšu do povolenky druh ryby „cejn“ a chytám dál. Až na konci lovu doplním ostatní údaje podle toho, kolik celkově jich odnáším.

V čem konkrétně tady mají rybáři nedostatky? Asi nejčastěji jde o chybějící dopsané hmotnosti ulovených ryb.

Podobné nedostatky a drobné chyby většinou RS řeší domluvou. Co naopak domluvou řešit často nelze, to jsou již hrubší závady jako zcela nezapsaná docházka či nezapsaná ryba – zejména tady se to bez zabavení povolenky neobejde.

Čtěte také:

Pytláci, škeble, 13 pstruhů na žížalu a uvázaný sumec: červencové případy pro RS

Pozor na přívlač z plavidla s motorem! Můžete se dostat do konfliktu s rybářským řádem

Změny rybářského řádu od roku 2024: přívlač na pstruhovce, nový zápis úlovků a trolling bez motoru

Lov z plavidel v ČRS a MRS: seznam revírů 2023 + z čeho chytat 

8 Comments

  1. Když tedy stojím na splavu ve Všenorech, házím to jednou dolů jednou nahoru Berounka 1/2;
    Tak bych popsal celý úlovkový lístek?

    • Zdravím, to je chyták, já nevim. Když jsem studoval v Hradci, kdysi dávno, tak stejný „problém“ vznikal na soutoku Orlice – Labe. Nedlouho předtím se ještě docházky vůbec nepsaly a tak z toho byli místní pardálové celkem naštvaní. Porybnej to ale tenkrát moc neřešil, stačilo mít zapsáno na jeden z revírů a mohli jste mít klidně každej prut koupat v jiný řece. Jaký jsou zvyklosti ve Všenorech netuším, jezdím tam občas taky, většinou v brodákách pod most, takže zapisuju jedničku. Možná jsme se někdy potkali. Když jdu výjimečně někam nahoru tak si zapíšu nově a nevracím. Předpokládám, že vás tohle řešení ale neuspokojí:) OV

  2. A taky se musí psát nástražní rybičky. To aby svaz věděl, kolik ouklejí bude muset nasadit…

  3. Koupil jsem si celoroční povolenku docházek k vodě je jenom 98 jak je známo rok má 365 dní když si ponechám rybu musím ji zapsat plus zápis o kontrole a sem někde na 80 řádcích takže mě rybářský svaz omezuje v chytání každý den mi docházku k vodě taky nevydají

  4. Také by nebylo úplně od věci prověřit příslušníky RS ohledně schopnosti porozumnění psanému textu. Již opakovaně mi byly vytýkány údajné nedostatky v zápisu. Přesně dle řádu jsem měl zapsány vyjmenované a lososovité ryby každou na samostatný řádek s délkou a hmotností, ostatní pak s celkovým počtem kusů a celkovou hmotností. Opakovaně mi pak bylo při kontrolách vytýkáno, že mi chybí zapsané délky ryb, konkrétně u lína, úhoře a okouna. Na argument, že nejde o ryby vyjmenované, ani lososovité, jsem se setkal s arogantním chováním, a byl nucen dopsat délky zpětně, pod pohružkou odebrání povolenky. Tento případ není ojedinělý, a setkal jsem se s ním při kontrolách různých členů RS, na různých revírech, vždy ale jen v rámci pražského územního svazu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.