Belly boat je skvělé plavidlo pro všechny vláčkaře a muškaře. Asi už jste viděli rybáře sedícího pohodlně na vodě, který bičuje vodu tam, kde už nejde dohodit nebo se dostat po břehu.
Můžeme díky Belly Boatu využívat výhody lovu z hladiny za x krát menší sumu než stojí pořádná loď. Přeprava v autě nebo dokonce veřejné dopravě s ním navíc není o moc náročnější než cesta z nákupu!
Co je vlastně Belly Boat zač?
Nazvat toto zařízení plavidlem se mi skoro ani nechce. Je to vlastně jen sofistikované nafukovací křesílko, které vás na vodě dopraví kam potřebujete. První BB *(celkem zažitá zkratka, mezi rybáři se ale často používá i familiární slůvko belík) připomínaly spíš vylepšený nafukovací kruh. Někteří závodní muškaři si dokonce vyrobili první boaty svépomocí z duší od traktoru.
Jezdit na gumě z místního JZD už ale asi nechceme. Koupit si komerčně vyráběný kus dnes už není žádný velký problém.
Mezi jednotlivými modely prodávaných Belly Boatů jsou ale značné rozdíly, což podrobně rozpitváme v dalších odstavcích.
Levnější modely – nízká váha ale menší komfort
Slevové akce v rybářských potřebách nebo Decathlonu občas srazí cenu hluboko pod 4 tisíce. Má takový boat ale nějakou užitnou hodnotu??
Za tuto částku nemůžete čekat nějaké super nadupané modely. Dostanete ale běžný Belly Boat, který určitě bez problémů využijete na občasnou přívlač nebo mušku.
Mezi hlavní nevýhody v této cenové relaci patří zadek ve vodě po celou dobu chytání. Konstrukčně je sedák položen, tak nízko že sedíte v brodících kalhotech přímo ve vodě. Dražší modely umožňují sedět v suchu a „namáčet“ si jen nohy.
Na vyvýšené sedátko zde tedy nejspíš nenarazíte. Rybařina na BB je ale hodně o kontaktu s hladinou a tak to nemusí vadit. Zejména v létě to je spíš výhoda. V nejhorší nouzi si můžete zadek něčím plovoucím vypodložit a dostat se tak výše nad vodu.
Abychom levné výrobky ale jen nehanili, protože to si nezaslouží, tak opravdovou velkou výhodou bude v tomto rozpětí nejen cena ale i váha. Ta se v průměru pohybuje okolo 6 kilogramů se vším všudy. U dražších modelů se víc pronesete.
Belly boat z Decathlonu
Překvapilo mě kolik lidí si chválí tento levný BB. Decathlonu se neštítím ale zatím tam chodím hlavně pro drobnosti nebo věci na sport. K dražším věcem jsem zde byl vždy poněkud skeptický.
Možná poněkud neprávem. Protže reference na jejich belly boat jsou veskrze dobré. Nemůžete od něj samozřejm čekat to, co třeba od Zecka za 3x vyšší cenu. Pro méně naročné aktivity než lov sumců ale určitě stačí.
BB z Decathlonu (prodávány pod značkou Caperlan), dobře plave a unese rybáře bez problémů. Jediné, co jsem zaregistroval u kolegů je horší tuhost konstrukce, což se projevuje určitým semknutím konců plováku při zátěži a prudším zabrání ploutvemi. Mě to trochu ruší. Zvyknout se na to ale určitě dá.
Nabízené modely:
Nižší třídu ale Decathlon kompenzuje nadstandardním příslušenstvím. Bez příplatku dodává tři různě velké brašny na vybavení
Plusy:
- Cena pod 5 tisíc – Belly Boat Caperlan je nejlevněji k dostání na eshopu Dekáče za necelých 4800 Kč https://www.decathlon.cz/clun-float-tube-fltb-5-id_8513030.html
- Nízká hmotnost a lehký transport
- 3 Brašny v ceně !!
Mínusy:
- Kroucení při pohybu – nízká tuhost
- Hodně kompromisní materiál – tloušťka PVC pouze 0,45 mm, což je pouze polovina jaká je použita u Savage High Rideru z nejdražší kategorie. Pro férovost je ale nutné dodat, že ostatní výrobci u levných modelů tento parametr neuvádějí.
Vyloženě varující je jen to slabé PVC, které asi bude mít za následek kratší životnost. I tak ale mnozí rybáři tento typ běžně využívají a jsou asi spokojeni.
Belly boat z Decathlonu využijete pro pár výprav za rok. Předpokládám, že případný větší zájem o tuto formu lovu povede k brzkému nákupu něčeho lepšího.
Edit: V Dekáči ještě rozšířili nabídku, nejlevnější Belly Boat koupíte na jejich e-shopu za 2499!!
A aby toho nebylo málo tak nabízí ještě pár dražších ale pro nás zatím neozkoušených Boatů Seven Bass.
Nevýhoda dectahlonu je, že docela často nemají belly boaty v obchodě, dá se to ale objednat přímo na decathlon.cz i s dodáním domů.
Střední třída Belly Boatů – nejlepší poměr cena/výkon
Za trochu více peněz si můžete pořídit pěkné Belly Boaty, které si pořád zachovávají nízkou hmotnost. Objevují se u nich ale i vlastnosti běžné u dražších modelů, jako vyšší posez. Případně se prodávají ve výhodných setech s doplňky nebo i brodícími kalhotami.
Snowbee Belly boat
Léty osvědčený Snowbee se pořád vejde váhou do neuvěřitelných 5 kilogramů. Přijatelné transportní rozměry v praktické tašce usnadní cestování. Předchozí generace Snowbee trpěla při přetlaku na praskání švů vnějšího textilního obalu, což ale do značné míry byla vina uživatele při nafukování.
Nové modely by už měly být bez problémů. Dokonce i nové duše jsou vyrobeny pomocí dvojitě svařovaných spojů, což zvyšuje celkovou životnost plováku. Na tomto BB už je sedátko trochu výše. Lehčí rybáři nebudou už sedět úplně ve vodě.
- Vyšší posez
- Odolný nylonový svršek
- Vzpěrná tyč vepředu – tužší konstrukce pro lepší pohyb
- Pásky na zajištění prutů při plavbě
- V kompletu je pumpa i ploutve
Při současné ceně jeden z nejvýhodnějších setů z hlediska poměru cena a výkon. Nevýhoda je možná už horší dostupnost.
Cenově se pohybuje kolem rozumných pěti tisíc korun:
https://www.chytapust.cz/Belly-Boat/Snowbee-Belly-Boat-Float-Tube-Kit
Větší komfort a možnosti tuningu za víc peněz
Belly Boaty z této kategorie už jsou dosti odlišné od předchozích. Spolu s technologickými přednostmi stoupá váha nad 12 kilogramů. Zvyšují se i rozměry. To má ovšem výhodu ve vyšší nosnosti a bezpečnosti. Některé z těchto modelů jsou určeny speciálně pro lov sumců.
Savage High Rider
Velmi osvědčený a dobře dostupný BB od Savage je zkonstruován tak, aby jste pohodlně seděli nad úrovní hladiny. U rybářů do 100 kilogramů to tak určitě bude. Těžší jedinci už možná stáhnou High Ridera lehce pod čáru ponoru. Posezení je ale celkem pohodlné a nemyslím si, že je někdo kdo by byl ze Savage High Rider vyloženě zklamaný.
Plusy:
- Silný 0,9 mm PVC
- Vesla v kompletu – rychlejší přesuny i v proudu a větru
- Posezení hezky nad vodou
- Dobrá manévrovatelnost
Mínusy:
- Příslušenství je poměrně drahé
- Oproti zeckovi nemá zrcadlo (držák motoru). Případnou motorizaci tak budete muset řešit jinak.
Ty nevýhody jdou ale dost dobře vyvážit kutilstvím. Nejvíc mě zaujalo na Facebooku řešení s motorem vepředu. Upevnění motoru bylo vyřešeno pomocí objímky na přední tyč, což je hodně nápadité a efektivní. Pozor musíte asi dávat jen na nohy:) Savage má docela vysoké opěradlo takže případná instalace motoru vzadu by stála nejen hodně peněz ale nejspíš by se motor vzadu i hůře řídil.
Cena je kolem 12 tisíc kaček, takže to máme zhruba tisíc korun za kilo Belly Boatu:))
https://www.chytapust.cz/Belly-Boat/Savage-Gear-Belly-Boat-High-Rider-170-cm
Zeck Belly Cat
Přímý konkurent předchozího modelu je často považován za výrazně lepší volbu oproti Savage. Vlastní ho ale menší množství lidí. Divné, že?
Důvodem jsou dlouhé dodací lhůty od výrobce. Pokud ho nemá e-shop na skladě tak se dá čekat až tři měsíce.
Kdo ale počkal, tak nešetří chválou. Za přibližně stejné peníze jako u Savage tady dostanete daleko více. Zeck má v základu příslušenství, které by u High Ridera stálo možná ještě jednou tolik.
Plusy:
- Udávaná nosnost 160 kg, která bude v reálu ale asi výrazně vyšší
- Držák na prut v ceně!
- Držák na echolot v ceně!!
- Zrcadlo na motor v ceně!!!
- Pořád ještě relativně snadný transport díky váze kolem 13 kg a dobře nositelné tašce. (Trakční baterka a elektromotor ale přidají je ještě minimálně jednou tolik kilogramů navíc)
Mínusy:
- Velké rozměry – daň za nosnost
- Pouze 0,7 mm PVC
- Všichni nadávají na Zeck ploutve, nejsou ale v ceně tak je ani nemusíte kupovat
Cena je podobná jako u High Ridera:
https://www.chytapust.cz/Belly-Boat/Zeck-BellyBoat-Belly-Cat
Srovnání Zeck vs Savage High Rider
Jelikož každá liška chválí svůj ocas, tak i každý majitel vám pochválí svůj vlastní BB. Dobrá zpráva je že, od žádného z táborů nepřichází negativní recenze.
Zásadní kritérium, které rozděluje tyto dva modely je hledisko pohonu. Pokud vám stačí vesla a navíc nechcete riskovat týdny čekání na dodání tak bude lepší High Rider, i za cenu dalších nákupů nebo bastlení držáků prutů a sonaru.
Máte-li v plánu používat převážně motor a chytat sumce tak se vyplatí počkat na Zecka. Příprava na motor je hotová už z výroby a navíc je sedačka lehce snížená aby se motor vzadu snadno dal ovládat. Držák na echolot máte v základu také.
Je lepší Belly boat nebo loď?
Každá volba má svoje výhody a nevýhody. Loď nebo člun vám přinesou komfort při plavbě a pobytu na vodě. Ve spoustě hledisek je ale Belly Boat jednoduší a snáze použitelný.
na s klasickou lodí je transport a spouštění na vodu pro jednoho trochu oříšek, tak s belíkem tento problém odpadá. Zvládnete to zcela sami bez asistence druhé osoby. Transportní váha čistého BB se pohybuje od 5 do cca 12 kilogramů (ty nejvíce vytuněné drahé BB jsou nejtěžší). Přičemž na převoz většinou stačí taška, která se v pohodě dá vozit i hromadnou dopravou.
Tady hned ale narazíme na první nevýhodu. Belík není záležitost pro ty, kdo chtějí být v suchu. Plováky jsou ve tvaru písmene U nebo V, mezi nimiž je zavěšená sedačka, která může být umístěna různě vůči vodní hladině. V lepším případě nebudete ve vodě sedět ale vaše nohy ve vodě budou (a dokonce musí být kvůli ploutvím).
Základní pohon jsou totiž vaše nohy opatřené ploutvemi.
Brodící kalhoty a ploutve jsou nutností
Z výše uvedeného je jasné, že bude potřeba k váze a nákladům na BB připočíst ještě dvě věci: brodící kalhoty a ploutve.
Do jisté míry je toto vybavení ale výhoda, neboť to zjednoduší nástup do plavidla. Při použití člunu a katamaránu často dochází k odření PVC materiálu.
Ne vždy máme k dispozici vhodné místo pro spuštění na vodu. Kameny u břehu pak při nástupu a výstupu dokáží odřít materiál plavidla. V brodících kalhotech můžete poodejít od břehu a v bezpečné vzdálenosti pohodlně nasednout.
Tím ušetříte plavidlo i svoje nervy, neboť hluboká rýha na novém drahém člunu příliš nepotěší (vlastní zkušenost). Velké riziko odření ale stále existuje hlavně při přenášení nafouklého BB na trase automobil – voda. Pozor je potřeba dát hlavně na křoví a různé kandelábry u cesty.
Transportní a skladovací fígle
Věděli jste, že někteří rybáři opravdu belly boat nikdy nevyfukují? Argumentují tím, že věčným skládáním se BB ničí. Díky malým rozměrům ho můžete v nafouklém stavu vozit ve většině aut. I v bytě se místo jistě najde.
Moderní PVC materiály ale ve skutečnosti vydrží poměrně dost, i opakované nafukování a vyfukování. V ohybech to však nevypadá příliš dobře a tak mnozí volí raději konflikt s manželkou, který nepochybně skladování nafouklého BB v bytě přinese.
Nezřídka ho můžete spatřit zavěšený někde v paneláku u stropu. Před delším skladováním v kůlně nebo garáži je potřeba varovat. PVC totiž docela chutná hlodavcům a není radno jakékoliv rybářské plavidlo nechávat tam, kde mají myši pré.
Skladování složeného boatu
Ve složeném stavu se naštěstí BB vejde téměř kamkoliv a poškození různým ohýbáním při balení se dá předejít. Naučit se sbalit BB tak, aby byl co nejméně zohýbaný, není tak těžké.
Výhody a nevýhody skladování v nafouknutém stavu
Nejenže je bez snadné vozit tyto plavidla v autě nafouklá. Výrobci dokonce na spodek umisťují popruhy. Stačí tak zaparkovat, převléknout se a belík si hodit na záda jako batoh. To je velký argument pro tento způsob skladování. Času na rybách není nikdy dost a každá ušetřená čtvrthodina se počítá. Díky popruhům nemusíte ani parkovat blízko řeky.
Nevýhody:
- Degradace materiálu vlivem UV záření – jakékoliv nafukovací plavidlo je z materiálu, který degraduje pod vlivem záření. Pár hodin na rybách mu samozřejmě nijak neuškodí ale celoroční vystavování někde na skříni s přístupem světla může zkrátit životnost materiálu o několik sezón.
- Vnitřní tlak působící na švy a ventily – přetlak vzduchu uvnitř se může časem podepsat na netěsnosti ventilů a švů, jež často bývají pouze lepené. Běžné rybaření zde opět není problém ale několik týdnů působení vzduchu bez přestávky už může uškodit. Kompromisem může být upuštění cca na polovinu tlaku.
Vysušení a odbahnění – základ dobré péče
Chceme-li aby nám jakékoliv zařízení dlouho vydrželo, musíme se o něj řádně starat a udržovat ho. Zvýšenou péči věnujte zejména údržbě a kontrole před a po chytání.
- Před vyplutím zkontrolujte známky poškození a řádné připevnění brašen, držáků a veškeré rybářské výbavy
- Po akci zkontrolujte zda nejsou na plovacích viditelná nová poškození. K různým odřeninám často přijdete blízko břehu a ani si jich nemusíte na vodě všimnout.
- Před návratem domů je vhodné plavidlo očistit od nečistot (bahno, vodní květ) a vysušit. Dlouhodobé uložení ve vlhku nesvědčí lepeným švům a všemu příslušenství, které je též většinou lepené (držáky prutů, echolotu atd).
Hrozí propíchnutí Belly Boatu háčkem?
Teoreticky ano. Prakticky se to ale moc nestává. S trochou opatrnosti opravdu zásadní problémy nehrozí. Belly boaty mají většinou alespoň tři nafukovací komory, takže případný únik vzduchu z jedné by nebyl takový problém.
Kromě PVC je u mnoha typů ještě pokrytí z tkaniny, což odolnost vůči drobným nehodám zvyšuje. Nekryté části PVC se pak velice dobře opravují i u vody pomocí malých záplat a lepidla.
Ze života vodní krysy – jaké to je na Belly Boatu?
Plavba na Belly Boatu má spoustu výhod. Ocenit můžete hlavně přesné manévrování. S lodí je občas potíž se natočit správně do oblasti, kterou chcete prolovit. Tady se pomocí ploutví a noh můžete snadno nasměrovat, kam potřebujete.
Za zmínku stojí i odolnost proti větru. Vaše nohy ponořené do vody plavidlo dobře brzdí při nechtěném driftu.
Ne vždy ale máte dost sil ušlapat silný vítr a zejména proud. Není od věci pořídit si kotvičku, která vás udrží na místě.
I líné Labe pořád teče a šlapat půl kilometru proti proudu nebo větru je pořádná makačka. Po prvním projetí BB vás zaručeně budou bolet i ty svaly o nichž jste dosud neměli tušení.
Příslušenství a doplňky pro Belly Boaty
Samotný belík je k ničemu. Potřebujete ještě pár dalších věcí, které většinou musíte dokoupit zvlášť. Některé typy BB jsou částečně nastrojeny brašnami, držáky a dalšími.
Jindy zase můžete koupit belík v akci s kalhotami i ploutvemi. To už chce ale trochu štěstí na patřičnou nabídku v obchodech. Téměř vždy ale můžete přikoupit další příslušenství.
Brodící kalhoty pro Belly boat
Na vodu si zbytečně nekupujte úplně nejdražší kalhoty s membránou. Pokud bych si měl pořizovat jen jedny brodící kalhoty pro tento účel, tak to bude neopren. U něho vím, že mě udrží v teple víc než jiné materiály, což se při sedění ve vodě hodí. Ani v létě nemusí být ve vodě úplné teplo.
Neoprenové kalhoty koupíte v rozmezí od 1500 do 3000 Kč a můžete je samozřejmě využít i na brodění bez plavidla.
Já používám Behry, které se dělají z dostatečně tlustého neoprenu 4 mm a stojí jen dva tisíce (odkaz). Teplo v nich je docela pěkné, beru je i na konec sezóny P vodách, kde už je jinak fakt zima.
Na druhou stranu v létě stačí v pohodě něco lehčího a pokud víte, že budete jezdit jen v teplé vodě tak stačí koupit asi i levné kalhoty z Decathlonu třeba. Ty stojí jen tisícovku https://www.decathlon.cz/brodici-kalhoty-1-khaki–id_8409264.html
Ploutve na brodící kalhoty
Ploutve byly dříve zdrojem problémů. Často padaly a zanechavály svého majitele bez pomoci uprostřed řeky. Dnes už vám snad v rybářských potřebách nikdo neprodá ploutve bez řemínku na patu.
Pořídit si je ale můžete i jinde. Nebývá neobvyklé používat speciální potápěčské ploutve, které jsou dostatečně velké. Čím větší ploutev, tím rychleji se budete pohybovat.
Kotvičky a kotevní lano
Jak už jsme zmiňovali u článku o člunech. Můžete buď koupit krásnou skládací kotvu za pár stovek ze speciálního obchodu (stačí 1kg na naše líné toky a stojáky). Nebo si můžete ubastlit něco vlastního. Pár metrů provazu a větší šutr, kousek závaží nebo cokoliv jiného dostatečně těžkého vás v pohodě udrží na místě v mírném proudu. Tvar není příliš kritický, mě drží plátěná taška s trochou kamení…
Bez kotvy se dá vydržet v menším proudu za pomoci ploutví. Lepší je ale něco takového mít při ruce, neboť i u nás se může proudění měnit.
Hlavně v úsecích pod jezy vás to po čase může přestat bavit. V silném větru vás to naopak může tlačit i proti vodě a problém boatu je v tom, že ploutvemi můžete zabírat jen zády k proudu/silnému větru, což může omezovat vaše vedení nástrahy jen na určitý směr. Kotva tohle vyřeší, přičemž lano vždycky vede v úhlu kolem 80 stupňů dolů a až tolik nepřekáží. Experimentovat můžete i s uvázáním z boku a najít si tak ideální polohu pro chytání.
Uzel kterým je kotevní lano uchycené k boatu byste ale měli mít při sedění na sedačce v dosahu rukou aby jste se mohli případně odvázat, kdyby se zasekla na dně!!
Belly Boat s elektromotorem
V posledních letech se objevují boaty s elektrickým pohonem. Je to pochopitelné, jelikož velké BB se hůře přenášejí po břehu a jejich bohatá výbava jakýkoliv jiný přesun než po vodě dost komplikuje.
Některé dražší modely už mají z výroby zrcadlo pro uchycení motoru (jako například Zeck). K jiným si musíte potřebné příslušenství dokoupit.
Motor využijete i pro trolling nebo když potřebujete větší akční rádius na nádržích jako Orlík. S motorem zvládnete za den prochytat výrazně více míst než bez něj.
Nevýhoda je kromě dalších nákladů ještě i váha, která se i s trakční baterií zdvojnásobí.
Přečtěte si také: Rybářské nafukovací čluny a jejich výběr
Dá se na řece vystačit s ploutvema nebo to bude makačka? Vesla jsou koukám jen u těch dražších kousků..