
Už pár týdnů je tu nový nahazovací sonar od Deeperu. Ano – je tu Deeper Chirp+ ve verzi 3! Elektronikou nabitá kulička se dočkala několika vylepšení, podobně jako tomu bylo mezi první a druhou verzí. Jde o nejlepší nahazovací sonar na trhu a i přes určité nedostatky takových zařízení se lepší výsledky dají čekat už jen od echolotů na loď.
Roztomilá malá kulička vám ale umožní nahlédnou pod hladinu i když nemáte plavidlo. Navíc ji k vodě bez přehánění můžete donést jen v kapse. Stačí Deepera pouze navázat na prut a nahodit. Na telefonu si pak zobrazíte dění pod vodou i mapu dna. Na co se těšit s novou verzí Deeperu?
Novinka aktuálně stojí 9999 Kč a koupíte ji u Páryse či v Chytapust.cz. Echolot má záruku na 5 let!
- Nabíjení USB-C
- Sonar umí lepší 3D hloubkové mapy – vše nakopnuto novým procesorem, který vše zvládne rychleji než starší verze sonaru
- Je tam nový a lepší GPS modul, takže lepší a rychlejší zaměření bodů na hladině

Baterie je asi podobná jako u dvojky, která získala lepší výdrž oproti první verzi. Není problém sonar využít i jako lodní například na belly boatu či kajaku (nejlíp s husím krkem), sonar vydrží dlouho. Je potřeba zajistit jen výdrž mobilu či tabletu na němž si výstup echolotu zobrazujete. Takže se vám může hodit např powerbanka, kterou pak můžete nabíjet i echolot.
Otázka dosahu
Mezi rybáři se řeší docela barvitě dosah Deeperu, ten je samozřejmě různý u různých verzí. Chirp+ byl vždycky vlajkovou lodí a výrobce udává nejdelší dosah, který je u trojky až 120 metrů.
Tohle je vždycky trochu problematické, což vám asi potvrdí každý kdo je od fochu v oboru rádio-elektro. Jednak se pořád jedná o WiFi spojení – tedy technologii, kterou umí každý telefon či tablet, což dává výhodu v tom, že echolot může okmažitě začít používat každý. Potřebujete si pouze stáhnout aplikaci.
S WiFi ale nejde o záležitost vyvíjenou primárně pro pokrytí velkých ploch. V každém případě by měla garantovaně fungovat minimálně na 50 – 80 metrů, dál už mohou začínat občasné zádrhele a částečně záleží na konkrétním mobilu, jaký má příjem. Výpadky jsou možné, i když většině uživatelů funguje nahazovací sonar dobře i na vzdálenosti okolo 100 metrů, což je taky v řadě případů maximální dohoz s předmětem průměru šest a půl cm.
Do kvality spojení ale vstoupit například vlny na hladině, které se signálem v GHz dokážou dělat neplechu. Občas pomáhá vylézt na vyvýšený břeh, pokud to jde. Výška je nejlepší zesilovač, i tak ale může k problémům ve spojení dojít. Znám i pár případů, kdy konkrétní zařízení (mobil, tablet) s Deeperm na větší dálku moc komunikovat nechtělo, rozhodně to ale není pravidlem.
Pokud házíte daleko nebo máte echolot na zavážecí lodičce, což je další velké téma, dá se dokoupit ještě Extender – zesilovač signálu od Deeperu, který ztrátu spojení eliminuje nebo pomůže výpadky signálu omezit na minimum.
Technologické limity samotné WiFi ale jsou pevně dané jak použitým pásmem, tak nízkým povoleným výkonem pro podobná zařízení. Instalace výkonnějšího zdroje signálu do takové mrňavé kuličky není příliš reálná i z hlediska legálního (licence na frekv. pásmo), kompatibility zařízení pro zobrazení (to už by asi chtělo speciální přijímač) a taky by to nejspíš žralo více baterii.
Takže s dosahem jsme na tom aktuálně, jak nejlépe to v rámci možností jde. Má to své chyby ale funguje to poměrně slušně.
Třífrekvenční CHIRP technologie pro maximální detaily
Deeper CHIRP+ 3 využívá pokročilou třífrekvenční CHIRP technologii, která umožňuje detailní zobrazení podvodního prostředí:
- Široký paprsek (47°, 100 kHz): Ideální pro rychlé skenování rozsáhlých oblastí.
- Střední paprsek (20°, 240 kHz): Poskytuje vyvážený pohled na struktury a ryby.
- Úzký paprsek (7°, 675 kHz): Umožňuje precizní identifikaci jednotlivých objektů a ryb.
Díky cílovému rozlišení až 1 cm dokáže sonar odlišit i nejmenší ryby od okolních struktur, což je klíčové pro úspěšný rybolov.
Pokročilé funkce pro komplexní analýzu
Sonar je kompatibilní s aplikací Fish Deeper, která umožňuje:
- Tvorbu vlastních 3D batymetrických map.
- Plánování a analýzu rybářských výprav.
- Záznam a sdílení úlovků.
Díky integrovanému GPS a podpoře systémů GLONASS, Galileo, BeiDou a QZSS je zajištěna vysoká přesnost lokalizace.
Technické parametry:
- Materiál: ABS plast
- Typ sonaru: 3 paprsky
- Frekvence (kužel paprsků): 100 kHz, 47°; 240 kHz, 20°; 675 kHz, 7°
- Rozsah hloubky Max/Min: Max 330 ft / 100 m, Min 0,5 ft / 0,15 m
- Rychlost skenování sonaru: 15 skenů za sekundu
- Provozní teplota: -20° C to 40° C
- Vnitřní baterie: Lithium Ion, 3,8V nabíjecí s kapacitou 1300mAh
- Napájecí adaptér není součástí balení, minimální parametry nabíječky: Vstup síťové napětí klasika 110V/240V, Výstup: USB A, 5V 2A
- Udávaný max. dosah: /120 m (závisí na OS a modelu smartphonu)
- Barva: Hnědo zelená
- GNSS: GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS
- Velikost 6,5 cm
- Hmotnost 94 g
- Zobrazení na mobil či tablet pomocí připojení:
Wi-Fi 802.11 b/g, 2.412GHz 1 channel
– 802.11 b max TX power +20dBm, sensitivity -89 dBm
– 802.11 g max TX power +16dBm, sensitivity -76 dBm - Co je součástí balení:
Sonar
Kryt pro noční rybolov
Nabíjecí kabel
Upevňovací šrouby pro navázání
Malé látkové pouzdro
Uživatelská příručka
Novinka aktuálně stojí 9999 Kč a koupíte ji u Páryse či v Chytapust.cz, kde mají za nižší cenu i předchozí verzi nebo jiné sonary od Deeper.
Čtěte také:
Deeper START: nejjednodušší sonar pro rybáře všech úrovní
Dlouho očekávaná: zavážecí lodička Deeper Quest s echolotem
Video: vyrobil si rybářský člun z kontejneru na odpad
Černý trh s trofejními rybami v Maďarsku vzkvétá. Mafie dodává kapry soukromým rybníkům
Buďte první kdo přidá komentář