TOP revíry pro jezerní lov pstruhů v Čechách

úvodní fotka


Jezerní lov pstruhů v Čechách není sci-fi. Soukromých revírů je u nás poměrně dost. Ne vždy ale jezerní lov pstruhů na rybníku zahřeje pravověrného pstruhaře u srdce. Někde se chytá jen tržní ryba za účelem konzumace, tudíž každý úlovek má téměř identickou velikost.

Jinde zas nasazují trofejní pstruhy ale okolní kulisy urbanizované krajiny neumožňují prožít si ten pocit lovu v krásné přírodě.


Přesto se u nás najdou místa, kde si pošmákne nejen lovecké ego ale i oko estéta. Sestavili jsme pro vás seznam 5 revírů, kde si rybaření užijete za téměř jakýchkoliv podmínek. Některé z nich jsou soukromé, na jiných platí svazová povolenka pro pstruhové vody. Ať tak či tak, srdce každého muškaře nebo vláčkaře zaplesá už při pohledu na každý z nich.


Jezerní lov pstruhů na přehradě Jestřabice


I na jižní Moravě lze najít pěkné pstruhové vody. Vodní nádrž Jestřabice se nachází u stejnojmenné obce pár kilometrů nad Kyjovem. Krajina je zde na místní poměry dosti kopcovitá díky Chřibské vrchovině, na jejímž úpatí se přehrada nachází.

Jižní Morava nejsou jen vinice. Jestřabice jsou revír ukrytý v údolí mezi Chřibskými kopci. Zdroj Wikipedia.com licence CC BY 3.0


Samotný revír poskytuje 6 hektarů vodní hladiny, s šířkou přes 150 metrů ve většině nádrže a délkou téměř 500 metrů od přítoku k hrázi. Výhodné rozměry nádrže umožňují i nerušený lov zároveň ze břehu i z Belly Boatu.

Počet plavidel na hladině ale majitelé omezují na pouhé tři současně, což zamezuje nepříjemným sporům mezi rybáři. Kromě pstruha duhového se vysazují i štiky, jeseteři a kapr. Na revíru je nastavena i horní míra přisvojených ryb aby trofejní kusy zůstaly ve vodě.

Poličské přehrady


Revíry rybářského sdružení Vysočina jsou dlouhá léta mekkou mnoha pstruhařů, vyznávajících jezerní lov pstruhů. Nejznámější části jsou tzv. Poličské přehrady. Sdružení ale opečovává větší množství nádrží a dokonce dva revíry na tekoucích vodách.

Přehrada Polička 1
Poličské přehrady se nachází velmi blízko města, krajina je zde ale velmi pěkná, jako všude na pomezí Moravy a Čech. Zdroj: Wikipedia.com Licence: CC BY 3.0

Z celkem 11 revírů je přehrada č.2 vyhrazena pro lov lososovitých ryb.
Lov se provozuje ze břehu, čemuž nepřekáží žádné překážky v podobě vegetace. Konají se zde často muškařské i vláčkařskè závody a nejsou výjimkou opravdu trofejní úlovky duháka. Na Vysočině v zimě taky hezky přituhuje a tak se v zimě provozuje i lov na dirkách.

Poličský duhák


Labská přehrada ve Špindlerově mlýně


Špindl není jen o lyžování pro celebrity a majitele apartmánů, které tak krásně zdobí krkonošskou krajinu. Při příjezdu do Špindlerova Mlýna míjíte staletou hráz Labské přehrady.

Muškaření na Labské
Foto: M. Rejtharek

Tato historická kamenná stavba ještě z dob Rakouska-Uherska chrání před povodní obce na Horním Labi. Dekret na revír je v rukou KRNAPu, který jej poskytuje Rybářskému sdružení Špindlerův Mlýn.

Pohled z hráze. V horní části u přítoku můžete chytit i lipana. Zdroj: Wikipedia.com Licence: CC BY 3.0


Jedná se o velmi exkluzivní revír, jelikož horských přehrad s možností lovu trofejních ryb je u nás jako šafránu. Lov je samozřejmě dosti ovlivněn manipulací na nádrži ze strany Povodí Labe, které může z technických důvodů výrazně snížit hladinu.

Zejména v létě dochází k poklesu kvůli nedostatku vody. Údaje o stavu na přehradě lze ale sledovat online na stránkách povodí a plánovat dle toho váš lov.

Část A revíru se nachází u hráze přehrady, lov je zde možný i při nižším stavu hladiny. Zdroj: Wikipedia Licence: CC BY 3.0


Většinu času je ale přehrada bez problémů chytatelná. Loví se jak velcí duháci a siveni, tak i trofejní potočáci, což je opět v Čechách vzácnost. V horní části revíru je možné lovit i pěkné lipany. Nejvhodnější je použití Belly Boatu, který lze za poplatek zapůjčit od správce revíru i s broďáky a ploutvemi.

https://aktivni-rybolov.cz/wp_quiz/kviz-jak-znate-lososovite-ryby

Plavidlo ale můžete užít v podstatě jakékoliv, k vidění byl i muškař na paddle boardu! Lov ze břehu je možný též, ovšem zejména muškařům může překážet pobřežní vegetace.


Cena je poměrně lidová – 400 Kč na den. Před nákupem si dobře naplánujte, kde hodláte lovit. Revír je rozdělen na dvě části, povolenka vždy platí jen v polovině u hráze či u přítoku, dle vaší volby.

Jezerní lov pstruhů na Bedřichově v Jizerských horách


Tato přehrada je také neobyčejným revírem, který značně vybočuje z české reality. Nádrž Bedřichov leží vysoko v Jizerských horách. Jako jediná ze soustavy tamějších vodárenských nádrží je otevřena pro rybolov jako svazový revír.

bedřichov

Celé jezero je situováno uprostřed jehličnatých lesů. Nikde jinde v naší zemi nezískáte takto reálný pocit, že jste v Kanadě nebo ve Skandinávii.

Jezero se siveny


Jedná se o svazový revír na kterém platí pstruhová povolenka (Severočeská územní nebo CS). Lov je omezen od 16. dubna do začátku září. Reálně ale lov začíná o něco později, neboť tuhá zima udržuje často ledový příkrov až do druhé poloviny dubna a nebere ohledy na zahájení pstruhové sezóny.

Lov se provádí pouze ze břehu což poněkud nevýhodné, jelikož je přehrada poměrně rozlehlá. Prostor k nahazováni je ale i pro muškařské udice, neboť břehy jsou na mnoha místech porostlé trávou.

Siven americký byl do Bedřichova vysazen kvůli nevyhovujícímu pH vody


Lovená ryba je nejčastěji siven americký, který se vysazuje pro lepší odolnost vůči nevhodnému pH vody. Setkat se můžete i s pstruhem duhovým. Velikost lovených ryb ale nevyniká trofejními rozměry. Odměnou pro rybáře je hlavně rybaření v horské divočině. K přehradě je to navíc z Bedřichova téměř 4 kilometry pěšky přes les a tak zde nehrozí setkání s mnoha dalšími rybáři. Je tu ale poměrně dost turistů.

Skalička


S dalším revírem se vrátíme zpět na Moravu, tentokrát severní. Přehrada Skalička nedaleko Hranic na Moravě je známá zejména populárními muškařskými závody. Šestihektarová nádrž se provozuje hlavně jako mimopstruhový revír. Kromě kapra zde můžete snadno ulovit i Vyzu velkou, což je největší druh jesetera na světě, původem z Povolží. Od podzimu do jara se přehrada se na přehradě loví lososovité ryby včetně trofejního pstruha duhového. Ceny povolenek bývají poměrně lidové okolo 300 Kč na den.

Rybník Písák u Poděbrad

Jen několik let starý revír leží na okraji Poděbrad. Jedná se pstruhovou vodu podobnou klubovým revírům v Británii. Pstruhová sezona probíhá v období podzim – jaro a můžete zde chytat pstruhy, siveny i jejich křížence.

písák

Písák je velmi dobře přístupný po dálnici D11 a nabízí komfortní lov přívlačí i muškařením pro všechny věkové kategorie rybářů i pro začátečníky.

tygr

Přečtěte si naše další články pstruhařině:

Trout Area – jak začít se závodním lovem pstruhů

Lov pstruhů na plandavky na stojaté vodě

Základy lovu pstruhů na rybníku – přívlač

Muškaření:

Jezerní muškaření – základy

Mokrá muška aneb muškaření není jen pro suchary

Francouzská nymfa pro úplné začátečníky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.