
Ve středu 16. dubna začne poprvé v roce 2025 lov na pstruhových revírech v ČR. Zahájení vychází na středu, což není úplně ideální. Spousta rybářů si ale pro tuto příležitost vezme v práci volno.
Kdy přesně můžete prvně nahodit? Hned zítra 16.4. o šesté ranní. V dubnu totiž lze na P revírech lovit mezi 6 a 20 hodinou.
Letos dva dny po zahájení následuje prodloužený velikonoční víkend, což znamená, že rybářů bude na pstruhovkách v následujících dnech více než dost. Na většině míst nebude výjimkou ani zvýšená přítomnost rybářské stráže, jak je během zahajování sezony celkem běžné.
Rybáře před zahájením většinou zajímají aktuální průtoky řek. Letos to nevypadá v tomto ohledu nijak problematicky pro rybáře. Spíš pro přírodu. Máme sucho a tak zvýšené jarní průtoky prakticky nikde neregistrujeme.
Průtok je při lovu na tekoucích vodách důležitý faktor. Při větší vodě (nemusí přitom ani být dosažen 1. SPA) je lov složitý, nebo zcela nemožný až nebezpečný. Je to zásadní zejména pro rybáře, kteří budou lovit při brodění, což je hlavně muškařská záležitost ale výhody brodění na pstruhových vodách ocení i vláčkaři.
Letos zatím není na snad na žádném toku v ČR signifikantně zvýšený průtok, který by brodění vylučoval. Celý začátek jara panuje sucho a tak jsou průtoky nižší než normálně. Pouze na tocích v horských oblastech je vody poněkud více, což je dáno odtáváním sněhu ve vyšších polohách.
Ani sníh ale letos řeky zatím příliš nezvedá. Soudě dle průtoku na mně známých tocích na severu (Podkrkonoší, Pojizeří) je průtok zatím na broditelných hodnotách, i když samozřejmě závisí na konkrétní lokalitě. Všude zůstává jednociferných hodnotách, což není zdaleka vždy touto dobou zvykem.
Na horních tocích ale stačí silnější noční déšť a vše může být jinak.
Málo vody je letos také na dolní Ohři. Profláknutý pstruhový úsek pod Nechranicemi, kde zítra bude určitě velmi rušno, dnes hlásí 9 kubíků za sekundu. Letmým pohledem na ostatní oblasti se dá konstatovat, že to je všude podobné. Pro lov dobré, pro přírodu horší.

Český rybářský svaz má asi 500 revírů s rozlohou asi 3000 hektarů. Nejvíc jich najdete samozřejmě v příhraničních oblastech v podhůřích. Pstruhové vody má ale i Praha nebo Středočeský kraj a samozřejmě také MRS například na Vysočině i jinde.
Rybářské svazy tradičně před zahájením vysazují. Pokud se podíváme na loňské celoroční statistiky, ČRS uvádí za minulý rok 2,46 milionu kusů pstruha obecného. Pstruh duhový se vysazuje v menším počtu ale v tržní velikosti, za rok 2024 to bylo 370 tisíc kusů a také asi 41 tisíc kusů sivena amerického.

Tady by určitě nemělo chybět poděkování všem, kdo se lopotí v líhních a na chovných potocích aby zajistil odchov pstruhů obecných, což je zcela zásadní práce pro udržení populací na pstruhovkách. Sucho a vydra dávají zabrat hlavně menším toků a obávám se, že bez toho by na mnoha místech nebyla ve vodě skoro ani šupina.
Alternativa v podobě nákupu duháků nebo granulovaných potočáků ve velikosti nad 35 cm je sice pěkné zpestření, ale přírodě to asi moc nepomůže.

Na co si dát pozor? Hlavně na rybářský řád a jeho bližší podmínky
Rybářský řád na pstruhových vodách prošel minulý rok změnou, která začala platit s novou vyhláškou od ledna 2024. Ta změnila mnohé, hlavně rozšířila možnost lovu přívlači na P revírech i v období září-listopad. To bylo desetiletí předtím nemyslitelné.
Aby to ale nebylo tak snadné, jednotlivé ÚS ČRS si tyto pravidla v rámci BPVRP upravily. Někde lov přívlačí na podzim rovnou zase zakázali, někde to nechali být a někde omezili jen konkrétní revíry a nastavili doplňující pravidla. Rybář, který má pocit, že se v tom už nevyzná, musí číst RŘ následujícím postupem.
- Obecný rybářský řád P revírů – např. na začátku tištěné brožurky
- BPVRP jednotlivých ÚS ČRS – vždy před soupisem revírů daného ÚS
- Popis konkrétního revíru – zde mohou být upravena další pravidla (chráněné úseky, zákaz brodění std.)
- A samozřejmě nezapomeňte na aktuální dodatek k RŘ, kde mohou být další letošní změny (obdrželi jste k letošní povolence, stáhnout v PDF jej ale můžete tady)
Najít toto vše můžete samozřejmě online. Jen doporučuji použít oficiální web ČRS, kde by měly být garantovaně aktuální informace na letošní rok.
V rámci různých ÚS a revírů se může například lišit týdenní počet povolených docházek, někde můžete za týden pouze 3x a je nutné kroužkovat datum.
Také může být různá míra a denní limit přivlastněných ryb a mnohde platí zákaz používání háčků s protihroty, trojháčků nebo omezení jejich počtu na nástraze.
Čtěte také:
Slovenská zbraň na velké pstruhy: wobler 3STAN Stream Standard s japonskými barbless háčky
Hybridní nástraha na vláčku: hlava wobleru a ocásek z gumy
Něco na pstruhy: Ul vláčák na měkké nástrahy za méně než 1000 Kč
První ryba a hned nad 20 kg: úlovkovou listinu IBCC 2025 otevřel tým GRUNTY.CZ
Buďte první kdo přidá komentář