Navrhované zvýšení hladiny na jezerech pod Pálavou se nejspíš nestane realitou. Krajský soud vyhověl námitkám ekologů a plán vodohospodářů zamítl.
Krajský soud v Brně svým nedávným rozhodnutím zarazil plánované zvýšení hladiny na Novomlýnských nádržích na jižní Moravě. Státní podnik Povodí Moravy tak přišel o možnost realizovat opatření, které mělo řešit problémy se suchem a vyhovět potřebám místních zemědělců.
Zvýšení hladiny o 35 centimetrů by přineslo přibližně devět milionů kubíků vody navíc. Zdánlivě jednoduchý a logický návrh vodohospodářů se však setkal s tvrdým odporem ekologických aktivistů z hnutí Děti Země, kteří vznesli námitky, že tento zásah by narušil cenné přírodní biotopy v oblasti.
Ekologové varují, že změna by mohla negativně ovlivnit vzácné ptačí druhy, pro které je současná výška hladiny klíčová. Navrhli dokonce zcela opačné alternativní scénáře, jako snížení hladiny o půl metru nebo dokonce úplné vypuštění jedné z nádrží a přeměnu místa na lužní lesy.
Přestože ministerstvo životního prostředí už v říjnu 2022 souhlasilo se zvýšením hladiny, soud rozhodnutí zrušil, neboť podle něj ministerstvo i krajský úřad v Brně nedoložily dostatečně přesvědčivý veřejný zájem na zvýšení hladiny.
Povodí Moravy nyní stojí před dilematem, zda ve snaze o zvýšení hladiny pokračovat dál a podniknout další možné právní kroky.
Unikátní rybářské revíry na jihu Moravy
Novomlýnské nádrže, soustava tří propojených vodních nádrží na jižní Moravě, představují významný prvek v oblasti vodního hospodářství regionu i rekreační lokalitu. Nádrže byly vybudovány v letech 1978 až 1988 s cílem regulovat průtok řeky Dyje, zlepšit protipovodňovou ochranu a zajišťovat zásobování vodou.
Aspekt zatopení lužních lesů je dnes vnímán poněkud sporně. Časté záplavy na Dyji udržovaly unikátní ekosystém lužních lesů, který tímto pod Pálavou prakticky zanikl. Nádrže ale mají pozitivní ekonomický přínos pro celý region, v posledních letech se masově rozmáhá cestovní ruch.
Z čistě rybářského hlediska zde vznikly ale velmi zajímavé rybářské revíry s vysokou úživností a obsádkou trofejních ryb. Novomlýnské nádrže jsou známé velkými kapry ale třeba i trofejními cejny.
První, Mušovská nádrž, byla dokončena v roce 1978. Rozprostírá se na ploše 531 hektarů a její celkový objem činí 12,19 milionů kubických metrů vody. Hladina nádrže je stanovena v nadmořské výšce 171,54 metrů. Nádrž je obklopena obcemi Drnholec, Brod nad Dyjí, Dolní Dunajovice, Pasohlávky a Mušov a slouží primárně rekreačním účelům, což z ní činí oblíbené místo pro vodní sporty a rybaření.
Jde o jeden z revírů, kde se již v osmdesátých letech lovili cíleně velcí kapři. V rybářském řádu jej naleznete jako revír Dyje 7 v užívání MRS.
Věstonická nádrž, druhá v pořadí, byla dokončena v roce 1980. Její rozloha činí 1 033 hektarů a maximální kapacita dosahuje 34 milionů kubických metrů vody s hladinou, která je stanovena v nadmořské výšce 171,42 metrů. Okolní obce zahrnují Dolní Věstonice, Strachotín, Horní Věstonice, Mušov, Ivaň a Pouzdřany.
Tato nádrž má význam především jako přírodní rezervace a klíčová lokalita pro ochranu ptactva, čímž přispívá k biodiverzitě regionu. Z rybářského hlediska jde o revír Dyje 6, jehož uživatelem je soukromá společnost využívající revír pro produkční rybářství. Pro sportovní rybolov lze zakoupit online povolenku a lovit z vymezeného úseku břehu.
Největší z celé soustavy je dolní Novomlýnská nádrž, dokončená v roce 1988. Zabírá plochu 1 668 hektarů s kapacitou 87,75 milionů kubických metrů vody a hladinou určenou v nadmořské výšce 171,24 metrů. Nádrž slouží jako důležitý zásobník vody pro celou oblast a je využívána nejen k rekreačním účelům, ale také pro zajištění dostatečné rezervy zásob vody.
Na dolní nádrži (revír Dyje 5) se od roku 2017 každoročně konají kaprové závody Stairs2Hell.
Novomlýnské nádrže tak představují komplexní vodohospodářskou soustavu, která plní zásadní funkce v oblasti zásobování vodou, ochrany přírody a poskytuje i rozsáhlé možnosti pro rekreaci a sportovní vyžití.
Čtěte také:
MRS čekají změny: nový formát povolenky a výměna členských průkazů
ČRS kvůli povodním možná rybářům naúčtuje mimořádný poplatek
Stairs2Hell aktuálně vedou Belgičané, pořadí se změnilo několikrát během dne a noci
Be the first to comment