Zkroucený vlasec je pěkná polízanice. Začíná velmi otravným omotáváním okolo špičky prutu. Další fázi jsou mnohačetné smyčky vždy, když vlasec přestane být napnutý. To dřív nebo později končí chuchvalcem, jenž nejde rozmotat. Vlasec se motá při náhozu, zamotané smyčky vznikají i pod vodou a také na cívce navijáku.
Pokud se po každém povolení vlasce musíte sápat po prutu a sundávat vlasec otočený kolem posledního očka, pak je to neklamná známka začínajícího krutu.
Vyhodit a koupit nový vlasec je nejjednodušší řešení. Ne vždy ale chcete vyhazovat něco, co vám slouží teprve chvíli. Bez pochopení příčin proč se vám vlasec kroutí navíc riskujete, že problém přijde znovu.
Jak napravit zkroucený vlasec?
Nejčastějším viníkem překroucení vlasce je logicky nástraha na konci. Při stahování nástrahy ke břehu dochází působením tlaku vody k různým pohybům. Včetně rotace nástrahy kolem podélné osy. Rozhodující roli zde hraje samozřejmě tvar a vyvážení.
Symetrické zátěže a nástrahy mají pro otáčení „lepší vlohy“ než například excentrická olůvka a krmítka.
Roli hraje i rychlost navíjení, při pořádném fofru udělá několik otoček kolem své osy prakticky každá montáž nebo i samotný háček. Tyto otočky se pak ukládají na vlasec, kde se s každým nahozením sčítají. Pokud nástraha střídavě podléhá otáčení na druhou stranu, tak se naopak může zkroucení napřímit. Většinou se ale pomalu otáčky sčítají a po nějaké době nás začnou sužovat výše uvedené potíže.
Tento problém trápí ponejvíce vláčkaře, u kterých se nástraha neustále pohybuje. Právě zde bývá kroucení nejrychleji zpozorovatelné. Některé nástrahy jako například rotační třpytky k tomuto navíc dosti přispívají.
Obratlík proti kroucení je potřeba dobře vybrat
První věc, která vás určitě napadá jako řešení je obratlík. Teoreticky by měl pomoci, jenže tomu tak často není. Ostatně je to běžná součást různých návazců na štiky a přesto se zkroucenému vlasci těžko vyhneme.
Málo kdo totiž obratlík pečlivě vybírá. Nestačí navázat jakýkoliv typ, který vám přijde pod ruku. Princip použití obratlíku je přitom jednoduchý. Čím tenčí vlasec, tím tenčí obratlík je nutné zvolit.
Stačí vzpomenout si na základy fyziky. Kroucení je sice torzní síla, v praxi je to ale jako s obyčejnou pákou. Pokud použijete příliš veliký obratlík na tenkém vlasci, tak tento vlasec nedokáže v krutu (a ještě navíc při tažení nástrahy vodou) s obratlíkem vůbec pohnout. Veškeré otáčení se tak ukládá na vlasci a obratlík poslouží jenom jako ozdoba nebo zarážka na návazci.
Časté příčiny zkroucení vlasce
Příliš rychlé vedení
Chod každé nástrahy je dobré důkladně prověřit na mělčině. Některé woblery mají tendenci se při trochu rychlém zatažení nebo cuknutí otočit kolem své osy. Pokud tuto vlastnost wobleru neznáte, tak můžete nevědomky s každým nahozem několikrát otočit vlasec nebo šňůru.
Markantní je to zejména při lovu v tekoucí vodě. V peřeji může začít rotovat i zdánlivě klidná nástraha. Neodhadnutí rychlosti při trollingu za lodí je pak docela spolehlivý způsob jak zlikvidovat vlasec za jedno odpoledne.
Zkroucený vlasec při špatném návinu na naviják
Nová cívka s vlascem, kterou si přinesete z obchodu by měla být stoprocentně v pořádku. Často dochází ale k chybě při přemístění vlasce na cívku navijáku. Zkuste nespěchat a cívku vlasce ponechat v poloze bokem k navijáku.
Prostrčení tužky a podobných předmětů aby se vlasec sám odvíjel jako na hřídeli nepraktikujte. Vzhledem k mechanismu ukládání na naviják takto může dojít k zkroucení kompletně celého návinu. Ve spodních vrstvách na cívce navíc vlasec značnou část času stráví nehybně a čeká kdy na něj postupným trháním a převazováním „dojde řada“. Tvarová paměť materiálu vlasce zde pracuje v náš neprospěch a narovnat vlasec nebude prakticky možné.
Navíjení při prokluzování brzdy
Velká ryba je vždycky velká euforie. Výpady přes brzdu dokáží rozproudit adrenalin v krvi. Pokud ryba bere vlasec z navijáku tak buďte trpěliví a přestaňte točit kličkou.
Každé otočení kličky při prokluzu přidá až pět podélných otoček na vlasec. Navíjet můžete jen pokud není slyšet zvuk brzdy. V tomto mají výhodu majitelé baitcastových multiplikátorů, na které se vlasec ukládá přímo z osy prutu, což tento problém odstraňuje.
Jak opravit zkroucený vlasec?
Nejsnazší způsob vyžaduje vlastnictví plavidla. Rozvinout z loďky nebo Belly Boatu vlasec na vodě a počkat až se srovná je relativně snadná práce, která se dá udělat během lovu. Podobně mohou postupovat rybáři lovící z řeky v broďákách. Tady nám dokonce pomůže říční proud, jenž začne vlasec unášet. My můžeme pouze nějakou chvíli počkat a když usoudíme, že je hotovo, můžeme navíjet zpět na naviják.
Suchozemské krysy to budou mít poněkud těžší. Výhoda je když bydlíte v paneláku v nějakém vyšším patře. Z okna spustíte vlasec k zemi a chvíli čekáte až se srovná. Vhodné je použití lehkého olůvka neboť i jemný vánek dokáže vlasec odvát například na sousedovic balkón o patro níže, kde vám ho podezřívavá bába může ustřihnout.
Pokud ani výše uvedené metody nemáte možnost realizovat, nezbývá než použít klasickou metodu s použitím kusu látky. Na volném prostranství vymotejete cca pět metrů.
Mírně vlhkým hadrem (suchý by mohl vlasec zahřát třením a poškodit) stiskněte vlasec a postupujte od navijáku až ke konci vlasce. Proces je vhodné opakovat několikrát a poté vymotat dalších 5 metrů. Takto byste měli opracovat vlasec na maximální délku vašeho náhozu a nějakou rezervu k tomu.
Možností je taky uvázat na konec vlasce obratlík a ten přivázat kouskem jiného vlasce třeba ke stromu, plotu či jinému vhodnému předmětu. Práce se tím urychlí, neboť podél napnutého vlasce se chodí lépe než když vlasec zvedáte po celé délce ze země. U tenčích vlasců omezite možnost poškození a ostré předměty na zemi.
Buďte první kdo přidá komentář