Předpověď počasí na čtvrtek až neděli je v mnohém výjimečná. Bohužel, v negativním slova smyslu. Meteorologové tvrdí, že podobná situace se odehrála v posledních desetiletích před velkými povodněmi. Například těmi v roce 2022 a 1997, které drtivě zasáhly velkou část území.
Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu hovoří o extrémních srážkách, které by měly zasáhnout celou ČR, snad s výjimkou severozápadu republiky. Hlavní ohrožení odborníci vidí především ve východní části země.
Nyní dochází k vzácné situaci, kdy se odlišné předpovědní modely shodují. Dle jejich výpočtu, hrozí srážky s úhrnem výrazně vyšším než 100 mm. Na návětrných svazích Jeseníků dokonce hrozí až přes 400 mm srážek! Vzhledem k přetáčení aktuální tlakové níže zde bude návětrná strana situována poněkud neobvykle na severní straně hor.
11.09.2024 v 11:47 vystraha CHMU: Extremni srazky, Povodnove ohrozeni a dalsi. Od 12.09. 00:00 do odvolani. A,S,P,C,E,H,L,U,J,B,Z,M,T. Vice na https://t.co/7Dw6hC7ZUL pic.twitter.com/0jDVB5HHQk
— Český hydrometeorologický ústav_VYSTRAHY (@vystrahy) September 11, 2024
V nejčernějším scénáři dojde k neblahému jevu, při němž se studená fronta nad naším územím na určitý čas zastaví nebo dokonce začne vracet zpět. Právě toto se stalo příčinou ničivých povodní v nedávné minulosti.
Intenzita srážek by měla být největší na svazích hor v severovýchodní části země. Jedná se však o předpovědní modely, kde může dojít k určité chybě, zejména, co se geografické polohy území, na němž největší srážky spadnou.
Situace je vážná natolik, že dnes v odpoledních hodinách jednala dokonce Ústřední povodňová komise na úrovni vlády ČR.
Případná povodeň je samozřejmě největším ohrožením pro obyvatele v záplavových oblastech. Co tato situace znamená pro rybáře?
Přehrady již vypouští, průtoky na řekách porostou. Hrozí i vítr a pády stromů
Nutno říct, že ten, komu nehrozí přímé škody na majetku či zdraví a nemusí nikam cestovat, by měl raději sedět v následujících dnech doma.
Z rybářského hlediska se situace zhoršuje již během dneška. Na většině vodních nádrží dochází k snižování hladiny aby došlo k zvětšení ochranného prostoru nad hrázemi – lidově řečeno se vypouští aby se do přehrady vešlo co nejvíce vody.
To znamená prudké výkyvy hladin a zvýšení průtoků pod přehradami. Rybáři by tak měli být na tyto jevy připraveni a například majitelé lodí svá plavidla zabezpečit.
Pohled na vodohospodářskou mapu říká, že na některých tocích již ke zvýšení průtoků pod nádržemi došlo. Jde ale zatím o průtoky, které zdaleka nedosahují stupňů povodňové aktivit. Jde tak o menší objem vody ve srovnání s tím, co hrozí během případných povodní. Zvýšení průtoků kvůli srážkám přitom může přijít během následujících dvou až tří dnů.
Předpovědi zatím označují za potenciálně nejkritičtější den nadcházející sobotu.
Na ryby nechoďte, hrozí extrémní vítr a podmáčení terénu
Meteorologové varují, že extrémní počasí může hrozit i mimo vodní toky. Zatímco na řekách rybařit nepůjde nejspíš vůbec, na stojatých nádržích typů některých rybníků a pískoven může být hydrologická situace příznivější.
ČHMÚ ovšem varuje také před extrémním větrem až o rychlosti 100 kilometrů za hodinu. V kombinaci s očekávaným podmáčením terénu to může znamenat zvýšené riziko pádů stromů na silnice a zaparkovaná vozidla.
Počasí tak může rybáře ohrozit i na zdánlivě bezpečném místě, kde například povodně nejsou problém. Povodňová komise apeluje například na přehodnocení konání společenských a sportovních akcí a pobyt v přírodě nedoporučují ani některé národní parky.
Určité nebezpečí totiž hrozí při jakémkoliv cestování a pobytu v přírodě za extrémního počasí. Přehodnotit byste měli zejména vícedenní výpravy spojené s bivakovaním a pobytem nejen u vodních toků ale i v blízkosti vegetace, která může hrozit pádem na osoby či vozidla.
Více info o předpovědi počasí naleznete například na webu CHMI
Čtěte také:
Časté prohřešky rybářů při kontrolách? Chybí škrtnuté řádky a neúplný zápis úlovku
Kam a co se vysazovalo v posledním týdnu? Nejvíce sumci a podoustve do tekoucích vod
Kdo pytlačí na severu Čech? ČRS zveřejnil zajímavé poznatky z činnosti RS
Buďte první kdo přidá komentář