Tento produkt je už dlouhá léta oblíbenou součástí krmení pro lov velkých kaprů. Mnozí kapraři jej rádi využívají i jako nástrahu. Víte ale jak tygří ořech na kapry správně připravit a proč se po něm kapři můžou doslova utlouct?
Odkud se tygří ořech vzal?
Tygří ořech se též nazývá zemní mandle. Správný botanický název ale zní Šáchor jedlý. Nejde ovšem o žádný ořech. Je to bylina a „ořechy“ jsou defakto drobné hlízky, které najdete v zemi, u kořene rostliny. Tygří ořech je prostě jen obchodní název, který se mezi rybáři uchytil v celé Evropě.
Šáchor se pěstuje již od dob starého Egypta. Arabové jej posléze dovezli do Španělska, kde se dnes pěstuje v Evropě nejčastěji. Dnešní odrůdy jsou vyšlechtěné pro větší výnosy a pěstují se na plantážích od Španělska až po severní Afriku.
Nás rybáře může zajímat to, že tygří ořech má dobré chuťové i výživové vlastnosti.
Složení tygřího ořechu:
- 20% tvoří tuk
- dalších 20% škrob
- zhruba 4% bílkoviny
- celých 28% tvoří cukr
Tygří ořech na kapry si tak můžete dát ke svačině i vy. Děti v Africe by za něj daly cokoliv, kdyby něco měly. Ve Španělsku z něj dokonce vyrábí osvěžující nápoj zvaný Horchata.
Tygří ořech je také součástí náhražek kávy, vyrábí se z něj výživný olej a máslo, používané například v cukrářství.
Kapři milují tygří ořech zejména kvůli vysokému obsahu cukrů. Cukr v kapřím těle povzbuzuje produkci inzulínu, který slouží k lepšímu zásobování buněk živinami a umožňuje rybám růst a tvořit si energetické zásoby na horší časy.
Proces růstu je neodmyslitelně spjat s bílkovinami. Těch sice v ořechu tolik není, kapr si je však získá jinde (z přirozené potravy a třeba i z vašeho boilies). K jeho zpracování ale potřebuje hodně energie právě ve formě cukrů. Proto jde cíleně po partiklech a tygřím ořechu, které pomohou nastartovat jeho metabolismus. Díky tygřímu ořechu kapr začne se rychleji trávit – nehrozí tolik překrmení a bude více brát. Funguje to zejména v chladném období roku, kdy je kapří apetit stažený na minimum. Ořech jim pomůže najít ztracenou chuť k jídlu.
Tygří ořech na kapry funguje podobně jako pivo na štamgasta v hospodě, ten taky přijde jen na jedno. Cukr a alkohol mu ale rozjedou trávení a nejpozději po druhém třetím půllitru dostane chuť na utopence. Kapr si zase smlsne na výživném boilies s nějakou masovou nebo rybí příchutí.
Tygří ořech na kapry můžete využít i v létě pokud se snažíte udržet kapry na vašem zakrmeném fleku co nejdéle a máte obavy, aby se nepřežrali. Ořechem se tak snadno nenasytí.
Jak připravit tygří ořech na kapry
Můžete si jej zakoupit v surovém stavu a sami si jej uvařit. Příprava naštěstí netrvá nijak dlouho. Stačí jej uvařit tak nějak na skus.
Výhodou domácí přípravy tygřího ořechu je, že ho můžete doma mít dlouhou dobu a vždy si připravit jen množství, které budete potřebovat. Někteří kaprobijci si ho vaří na vařiči přímo u vody a používají u toho vodu z revíru. Po vychladnutí s ním můžete rovnou krmit.
Receptů na přípravu tygřího ořechu je mnoho. Většina z nich je dost podobná. Ořech se nejdřív namočí do vody a po nabobtnání vaří. Někdo nechává ořech ve vodě přes noc, někdo třeba dva dny. Pár hodin stačí aby tygří ořech šel krásně uvařit. Pokud ale máte čas, tak zkuste ořech namočit na delší dobu.
Experti naloží ořechy do vody třeba na týden. To už v podstatě není jen obyčejné máčení ale fermentace. Tento biochemický proces je založen právě na cukrech. Můžeme tak ještě zvýšit atraktivitu tygřího ořechu pro kapra. Proces fermentace je ale potřeba občas zkontrolovat. Pokud se voda začne kazit nebo podezřelé smrdět, tak je potřeba celý nálev slít. Ořechy pořádně promýt a nalít čistou vodu. Zkažené ořechy kapr žrát nebude.
Jak dlouho vařit tygří ořech?
Samotné vaření tygřího ořechu trvá 30 – 45 minut a není na něm nic těžkého. Uvařené ořechy necháme vychladnout a můžeme s nimi okamžitě krmit.
Reklama: Kolik stojí balení nevařeného tygřího ořechu?
Kilové balení tygřáku od Mikbaits stojí asi 160 Kč
Hotový tygří ořech
Rybářské potřeby samozřejmě tuší v tygřím ořechu velký kšeft a tak si můžete koupit již hotový ořech ve stavu pro okamžité použití. (Bývá naložený například v nálevu).
Hotový ořech vychází výrazně dráž, ale pokud nemáte čas nebo se nechcete s vařením zaobírat tak je to řešení. Kromě ceny by tady neměl být žádný rozdíl. Ořech jako ořech.
Tygří ořech jako nástraha
Ořech se hodí nejen jako krmení. Dá se použít pod háček na vlas. Velmi pěkný návod můžete najít na blogu Lukáše Krásy
Co se ještě z tygřího ořechu vyrábí pro rybáře?
- Tygří ořech v dipu (jako nástraha)
- Tygří ořech a červi:
Čtěte další články na téma kaprařina a feeder
Buďte první kdo přidá komentář