Zítra začíná pstruhová sezóna: s novými pravidly i novými omezeními

Prut na břehu řeky

Vážení přátelé, zítra máme 16. dubna, což mezi českými rybáři znamená jediné. Začíná sezóna lovu na pstruhových vodách, která se nově odehraje podle jiných pravidel než v minulých letech.

Lovit na těchto vodách mohou všichni držitelé platných povolenek na pstruhové vody. Povolenými způsoby lovu lososovitých jsou tradičně přívlač a muškaření.

Od letošního roku ovšem platí mnoha nová pravidla, která výrazně ovlivní průběh letošní sezony. Tím hlavním je prodloužení doby lovu na přívlač na P vodách i během podzimu.

Asi každý držitel P povolenky se již s novými pravidly seznámil. Jen pro úplnost: od letoška se přívlač na P revírech povoluje od 16. dubna až do samého konce sezony – 30. listopadu.

Do minulého roku platilo (po dlouhá desetiletí), že přívlač končí 31. srpnem a dál smíte pouze muškařit.

Z hlediska hospodaření by nejspíše bylo lepší udělat pravý opak, tj. omezit lov na pstruhovkách pro všechny techniky lovu na podzim během výtěru přirozených populací pstruhů.

pstruh

Stal se ale opak a je otázka, zda je to dobře. Nemyslí si to ani všichni pstruhaři – vláčkaři. Stav pstruhových revírů již dlouhodobě není příliš uspokojivý a zvýšený tlak rybářů v době podzimního tření pstruhů asi nebude přínosem, i kdyby se používaly jen ty nejšetrnější metody lovu.

Na některých revírech se rozhodli zůstat u starých pravidel

Na základě podobných úvah se některé územní svazy rozhodly novinku zatnout v samém počátku a přívlač od září zakázat pomocí Bližších podmínek výkonu rybářského práva.

Konkrétně Středočeský územní svaz a Územní svaz pro severní Moravu a Slezsko ČRS se vrátili plošně k původní úpravě. Na jejich pstruhových revírech skončí možnost lovu přívlačí klasicky 31. srpna.

Stejně tak Severočeský územní rozhodl o stejném opatření, avšak pouze na 10 vybraných revírech, jejichž seznam naleznete zde.

Je důležité upozornit, že některá výše uvedená opatření nejsou uvedená v tištěném rybářském řádu, jelikož k jejich přijetí došlo až během letošního roku. V případě středočeských revírů dokonce jen před pár dny.

Úpravy rybářského řádu platí samozřejmě už od letošní sezóny. Aktuální popisy revírů a znění Bližších podmínek výkonu rybářského práva si tím pádem raději ověřte na oficiálních stránkách ČRS. Jen tam najdete aktualizované znění.

Kromě toho, na některých místech navíc platí další úpravy. Týká se to například povolených typů a počtu háčků a tak dále. To vše najdete též v tištěném RŘ a online na oficiálních stránkách rybářského svazu.

Pro úplnost ještě zbývá dodat, že muškaření a přívlač nejsou jediné metody na P vodách povolené. Jsou ale jediné, kterými smíte na těchto vodách cíleně lovit lososovité ryby.

Můžete však na pstruhové vody vyrazit také na bílou rybu nebo dokonce kapry, kteří mnohde opravdu jsou, například v nadjezí.

Lov těchto rybích druhů se povoluje pouze na rostlinnou nástrahu a na některých revírech se vyžaduje speciální označení způsobu lovu v povolence – při zápisu docházky.

Náhodně ulovené lososovité ryby je při tomto způsobu lovu povinné pustit zpět.

Nešlapejme si po trdlištích lipanů

Současný stav pstruhovek má většinou do ideálu daleko. Pryč je také kdysi velká hojnost lipanů. Ti se budou vytírat právě v období následujícím po zahájení.

Lipan z Labe v Podkrkonoší

Na místech s jejich přirozeným výtěrem je tak vhodné nehatit tento jev například broděním v trdlištích, což jsou často mělčí ale proudné úseky se štěrkovitým podložím.

Na některých revírech rozhodli o vyznačení trdlišť a zákazu brodění, což lze vidět například na některých úsecích Jizery.

Jinde se ale spoléhá na ohleduplnost a znalosti samotných rybářů, kteří by se měli snažit přírodě neškodit. Jde samozřejmě často o boj s větrnými mlýny, neboť na podobných místech můžeme pozorovat pohyb osob v řece zejména díky masovému vodáctví. Kdo jiný než rybáři by ale měl jít příkladem.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.