Jihoamerická Patagonie je rájem a snem pro všechny milovníky lososovitých ryb. Některé úlovky jsou jako z říše snů, například jako losos, kterého v únoru ulovili na řece Rio Caterina.
Video s touto rybou ohromuje svět internetu a vzbuzuje zájem i u nerybářů.
Na videu kolujícím zejména po Instagramu je losos čavyča, což je tichomořský druh známý též pod názvy jako Chinook nebo King Salmon.
Zde se však tento druh pohybuje v Atlantiku a pro výtěr táhne do jeho přítoků.
Způsobil to, jak jinak, člověk. V sedmdesátých letech proběhly pokusy o vysazení tichomořských lososů do jižního Atlantiku. K určitému překvapení vědců se zdejší populace dobře uchytila a od té doby se zde lososi původem ze severního Pacifiku udržují pomocí samovýtěru.
Video sdílela agentura Tres Amigos Outfitters, která vlastní licenci pro rybaření a průvodcovskou činnost na tomto odlehlém úseky řeky.
Trofejního lososa ulovil klient Fabian Mengo s doprovodem zdejšího průvodce Thomase Biotta.
Řeka Rio Caterina zde protéká mezi dvěma jezery v NP Los Glaciares
Podle slov průvodce T. Biotta pro noviny USA Today je tento úsek naprosto unikátní. Díky své nedostupnosti a omezeným možnostem rybaření se zde dá narazit na opravdu velké ryby s hmotností v desítkách kilometrů.
Dle jeho názoru je pouhou otázkou času, kdy odsud vzejde nový světový rekord. Dosavadní nejtěžší čavyča pochází z opačného konce amerického kontinentu – z Aljašky.
Vážil 97 liber, zhruba 44 kilogramů a nebyl překonán téměř 40 let.
Na Rio Caterina se chytají i větší ryby
Aktuální úlovek na videu z Patagonie je úctyhodný, na rekord to ale údajně nevypadalo proto jej ani nevážili.
Na délku měřil 118 cm a hmotnost odhadují na zhruba 30 kilogramů. Rybářští průvodci dodávají, že v minulých letech zde došlo k ulovení ještě výrazně větších kusů.
Každý losos ulovený v této lokalitě je přitom odhadem minimálně o 10 procent lehčí než byla jeho hmotnost v oceánu.
Jak známo, losos při návratu do sladké vody přestává konzumovat potravu a veškeré putování proti proudu řek, které může trvat značnou dobu, je poháněno energií jeho tukových zásob.
Jak je možné lovit lososa, když nepřijímá potravu?
Úlovek lososů na mušku či přívlač je možný i když ryba nevyhledává cokoliv k jídlu. Projevují se zde jiné instinkty při nichž tento predátor napadá kořist s jiným cílem než je opatření potravy.
Některé zdroje uvádí, že losos má silně teritoriální pudy, které jej nutí napadnou živočichy, kteří se k rybě přiblíží. Jinde se naopak píše, že na vině jsou pudy zakořeněné v mládí. Mladý losos vyrůstá v řece a živí se stejnou potravou jako například pstruzi.
Po návratu z moře se v něm tento instinkt opět projeví a proto losos může intuitivně zaútočit například na umělou mušku nebo vláčecí nástrahu.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář