I ve světě moderní muškařiny, je stále místo pro starou dobrou klasiku. Muška nazývaná Red Tag, neboli česky „rudořitka“ patří k nejstarším používaným vzorům. Fungovala perfektně již před 160 lety a funguje perfektně i dnes.
Světlo světa spatřil tento vzor kolem roku 1850 ve staré dobré Anglii. Jejím autorem je jistý pan Martyn Flynn z hrabství Worcestershire. Muška tenkrát získala název Worcestershireský klenot a byla určena primárně k lovu lipanů jako mokrá muška. V té době se na suchou ještě prakticky nechytalo.
Legenda se zrodila u protinožců
Velkou popularitu Red Tag získal v jiné části Britského impéria – Austrálii. U protinožců není jen horko a sucho. Velký ostrov jižně od kontinentu zvaný Tasmánie je i dodnes přírodní ráj plný horských údolí a řek vhodných pro muškaření.
Red Tag zde slavil nebývalý úspěch. Chytat pstruhy s ním začali téměř všichni tamější muškaři. Úspěšnost v porovnání s jinými vzory byla nesrovnatelně vyšší. Pstruzi na něj reagovali i když zrovna nesbírali žádnou jinou potravu a ostatní mušky okázale nechávali plavat.
Po hříchu zde ale nikdo nevěděl o jménu, které mušce dali do vínku na britských ostrovech a tak vznikl onen slavný pojem Red Tag, volně přeloženo červený střapeček. Časem se z něj stala naprostá nezbytnost a v první polovině dvacátého století byste těžko hledali muškaře bez této slavné mušky v krabičce.
Nejedná se o napodobeninu žádného konkrétního hmyzu. Charakterem se tato muška řadí mezi tzv. broučky s tělíčkem z páva. I přes její částečnou fantastičnost je poměrně univerzální nástrahou, která málokdy vyloženě nefunguje. Ostatně proto ji používají muškaři i dnes. Lovit na ni lze nejen salmonidy, nýbrž i tlouště či jiné druhy ryb i na mimopstruhových vodách. Výborně funguje i jako tungstenová nymfa.
Kousek červeného materiálu na konci mušky je právě onen nadnormativní spouštěč, který rybu upozorní na mušku pohybující se s proudem. Přirozeně působící tělíčko z páva pak nabízí alespoň zdánlivou podobnost s přírodním hmyzem.
Dohromady je tak celá muška dobře vyladěným pokusným vzorem do různých podmínek. Poslouží když není jasné jaký hmyz ryby sbírají a můžete ji s klidným svědomím použít i když nemáte u sebe potřebný vzor rojícího se hmyzu.
Alespoň částečný úspěch se dostaví vždy. Vázat se dají samozřejmě i s jinou barvou tipu než červená. Zajímavá je ku příkladu jedovatě zelená nebo přirozenější bílá či oranžová, která funguje skvěle na jelce.
Vázání Red Tagu
Jedná se o poměrně jednoduchý vzor, který bude fungovat i když se nepovede navázat úplně precizně. K jeho vázání stačí základní nářadí a tyto materiály:
- Háček: podle určení libovolný suchý, mokrý nebo i jig v případě zatížené nymfy. Velikost 12# a menší
- Vázací nit: černá nebo hnědá 8/0
- Tělíčko: paprsek z pera páva
- Červený tip: originálně kousek červené vlny, lze použít barevnou nit či trochu syntetického dubbingu
- Srpek z kohouta
Buďte první kdo přidá komentář