Na Instagramu se objevilo zajímavé video se štikou obecnou, která má enormně zdeformovanou čelistí. I přes tento problém se ale zdá, že štice nic neschází a dokáže lovit kořist.
Jde totiž o štiku ulovenou na umělou nástrahu, je tak nasnadě, že ryba dokáže aktivně lovit kořist pohybující se vodním sloupcem.
Štika je navíc poměrně ve slušné velikosti a nenese žádné známky strádání.
Krátké video ze sociální sítě Instagram ukazuje nejdříve záběr na tělo štiky, které se nijak neodlišuje od běžných jedinců druhu Esox Lucius, tedy štiky obecné, která je běžným dravcem také v našich českých vodách.
Video na vynikajícím Instagramovém kanálu o dravcích apex_predator_passion uvídíte v boxu níže, pokud se nezobrazí tak odkaz je zde.
V momentě kdy záběr přejde na hlavu ulovené ryby, vidíme, že zde není něco v pořádku. Ryba disponuje spodní čelistí ale horní část čelisti je do značné míry zkrácená a deformovaná.
Jak štika k tomuto přišla je záhadou. Můžeme se například domnívat, že k úrazu došlo ve velice mladém věku ryby. Přesto se tato deformace neodrazila na schopnosti ryby přežít a obstarat si potravu.
Díky tomu ryba dorostla do dospělého věku, na což nemají štěstí mnohdy ani zdraví jedinci.
Čelist štiky je plná zubů
Štika obecná se vyznačuje čelistmi s velkým počtem jemných ale ostrých zubů. Některé z nich jsou větší, jiné zase velmi jemné a zahnuté směrem dovnitř. Podle některých zdrojů dosahuje počet zubů ve štičí tlamě až 700.
Štičí zuby přitom neslouží k rozžvýkání ani roztrhání potravy, nýbrž k jejímu zachycení a uchopení. Po něm si štika ulovenou rybu dokáže otočit hlavou směrem do jícnu a postupně ji zkonzumovat.
Zuby jí také umožňují snadno předřít vlasce či pletené šňůry, což pro rybáře vyžaduje použití štikových návazců.
V některých knihách se také můžeme dočíst o tom, že štika pravidelně přezubuje. Tento proces má být kontinuální a týká se vždy jen několika málo zubů z celkového počtu několika stovek.
Nové zuby dokonce mají vznikat v tkáni pod zuby stávajícími a jsou připravené již před jejich vypadnutím.
Bezzubé štiky neberou, říkají rybářské báje a latina
Některé rybářské legendy a povídačky, zejména v povodí ruského horního toku Volhy a Dněpru mluví o tom, že slabé braní štik je způsobeno výměnou zubů, kdy štika nemá čím lovit kořist. Dochází k tomu údajně nejčastěji při novoluní. Je to ale nejspíš jen pouhá legenda.
Buďte první kdo přidá komentář