Vážení kaprů od příštího roku jen ve vodě: soukromý revír bojuje proti nešetrné manipulaci s rybami

kapr šupináč
Ilustrační foto: redakce

Ačkoliv se chyť a pusť může zdát jako naprosto šlechetná metoda lovu, neplatí to vždy. Ryba může utrpět i při puštění zpět na svobodu. Do značné míry záleží na způsobu a délce manipulace s rybou na břehu. Jeden z významných soukromých revírů se proto od příštího roku rozhodl zpřísnit pravidla.

Jedná se o revír Sahara, jenž patří do impéria firmy LK Baits. Zde po delším uvážením došlo k úpravě rybářského řádu stran vážení ryb na nové znění. Ryby lze nyní vážit pouze ve vodě nad určitou hloubkou a s použitím ideálně plovoucí podložky. Citujeme z oficiálního rybářského řádu revíru:

Každý lovící je povinen mít vlastní podložku (alespoň 50×110 cm), podběrák (s rameny minimálně 100 cm). Lovící je povinen mít podložku v takové vzdálenosti od vody, aby byl schopen ji po ulovení ryby (ryba v podběráku) přemístit na vodu, tak aby došlo k nejšetrnějšímu uložení ryby na podložku.

Upřednostňujeme plovoucí podložky. Každý lovící je povinen zkontrolovat teplotu podložky a před uložení ryby na ní, ji schladit vodou, je-li to potřeba. Každé lovné místo je vybaveno nádobou s dezinfekcí, ve které je každý lovící povinen svůj podběrák, podložku a vážící sak vydenzifikovat.

Ulovené ryby nesmí být vynášeny na břeh. Veškerá manipulace s rybou musí probíhat ve vodě v minimální hloubce 30 cm. Po podebrání ryby, nechte úlovek odpočinout minimálně 3 minuty a zkontrolujte rybu, jestli je v pořádku (jestli se neotáčí, nekrvácí ze žaber atd. v tomto případě nechte rybu déle odpočinout). Jestli je vše v pořádku, můžete si úlovek s maximální opatrností zdokumentovat.

Vážení a focení ryb musí být pouze ve vodě v minimální hloubce 30 cm. Rybu rozplavávejte zpět na svobodu v dostatečné hloubce. Ryba se nesmí otáčet a musí mít dostatek síly odplavat sama. Pokud tomu tak není, chytněte rybu za ocasní násadec a pohybem dopředu-dozadu ji vžeňte kyslík do žaber a udržujte dále v přirozené poloze. Jestliže se ryba nechce samovolně rozplavat delší dobu, uložte rybu do plovoucího saku a zavolejte správce.

Vážení ryb probíhá pouze ve vodě ruční váhou nebo s pomocí vážící tyče a to v minimální hloubce 30 cm. Používání vážicích trojnožek je zakázáno. Ryba musí být uložena s ploutvemi podél těla na boku (nikoliv na břichu) v kvalitním a prostorném saku s minimálními rozměry: délka x 120 cm, šířka x 35 cm, hloubka x 60 cm. Ve vážícím saku/podběráku může být pouze jedna ryba.“ Kompletní znění RŘ naleznete přímo na webu Rybářství Sahara.

Jde o reakci na incidenty, při nichž patrně neopatrným zacházením došlo k viditelnému poranění zdejších ryb. Problém se zacházením s rybami před opětovným vypuštěním je přitom hlubší a týká se všech revírů. Zejména v poslední dekádě, kdy se každá ryba stává předmětem intenzivního focení a natáčení na sociální sítě, se někdy rybáři nechávají příliš unést a rybu vystavují pobytu mimo vodu o mnoho déle, než je vhodné. Následkem toho se pak ztěžuje regenerace ryb a zvyšuje se zároveň riziko nejrůznějších poranění.

Konkrétní případy z poslední doby asi nemá cenu jmenovat, některé případy, kdy šťastný lovec rybu doslova ufotil jsou mnohým známé ze sociálních sítí. Nutno říct, že kapr je v tomto rybou ještě poměrně odolnou. V případě některých druhů dravých ryb nebo dokonce ryb lososovitých je jakékoliv delší focení opravdu riskantní.

Kapří naopak mohou při vhodném zacházení poměrně prosperovat, což dokazují mnohé opakované úlovky velkých kaprů zejména na privátních vodách. Na jezeře Sahara lze potkat ryby, které zde jsou již více než deset let, jak dokazují příspěvky na facebookovém profilu. Podobná situace panuje na mnoha dalších vodách v ČR i v zahraničí.

Návrh zakázat vážení úplně by rybářům vadil

Návrh zakázat vážení úplně narazil na nevoli rybářů. Anketa prostřednictvím sociálních sítí ukázala, že většina lovících si během pobytu na soukromém revíru své trofejní úlovky prostě zvážit chce, což je naprosto pochopitelné.

Proto došlo ze strany provozovatele revíru k výše zmíněnému kompromisu, které způsob vážení předepisuje tak, aby se riziko poranění ryby co nejvíce omezilo. Podobný trend lze navíc pozorovat také na jiných soukromých vodách po ČR. Do budoucna tak nejspíše nebude stačit jen pouhé vlastnictví a použití vhodné podložky na ryby, nýbrž bude nutné dbát na přesná pravidla vážení a focení trofejních ryb.

Nejvíce se to samozřejmě týká zejména soukromých revírů, kde si mohou jejich majitelé pravidla poměrně snadno určovat podle vlastního uvážení. Na svazových vodách je situace poněkud jiná a prosazení případných nových pravidel bývá vždy delší proces.

Dodržování zásad šetrné manipulace s rybou na běžných svazových revírech se tak odvíjí hlavně od přístupu jednotlivých rybářů a jejich zodpovědnosti vůči rybám.

Pro inspiraci: Video o šetrném zacházení s rybou M. Collinse (v angličtině s možností zapnout české titulky):

8 Comments

  1. Nebylo by lepsi půjčovat potapečskou výstroj měřit a vážit je pod vodou v cca2 m hloubce a ještě jim dát dychnout z vlastni lahve

  2. To není o buzeraci,ale o ochraně Před dvěma lety tuším,zrovna na Sahaře někdo zranil trofejního kapra tím , že mu nejspíš upadl při focení a tím si ryba zlámala žebra. Pan Krása si ryby chová od plůdku až do dospělosti.Neni
    z těch co si je kupuje z Pálavy atd.

    • Samozřejmě právo každého majitele soukromé vody je nastavit si svoje pravidla..Jen jedna poznámka. Že je ta ryba chycená 10x za rok nikomu nevadí? Jak pak asi vypadají ty jejich tlamičky? To není týrání? 🤷 Za
      mě soukromáky sami o sobě jsou parodií na rybařinu.

  3. Tak jasně, že rybolov chyť a pusť pro fotky a zábavu lovících je týrání a vykrmeni kapři ze soukromáků to je kapitola sama pro sebe.

  4. Podle me by bylo nelepsi tyto soukromaky zakazat. Ty ryby prave na techto vodach dostavaji nevic zabrat. Jsou pomlacene a maji potrhane huby.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.