Kaprařina, jako součást kdysi čistě mužské rybařiny, není koníček pro slabé povahy. Vyžaduje velkou míru odolnosti, síly a rozhodně se nespojuje v myslích lidí s jemnými ručními pracemi. Stačí ale aby kapraři vytáhli drobnosti ze všech možných pouzder a krabiček a vypadá to jako ve školní družině při tvořivých dílničkách. Práci s nůžtičkami střídá jehla na boilies navlékající kuličku na vlas a další serepetičky, bez nichž se opravdu nedá obejít. V placené spolupráci s našimi partnerskými eshopy vám některé z těchto nástrojů představíme.
Netýká se to zdaleka jen lovu kaprů. Při moderní plavané a feederu také rybář potřebuje použít a sestavit celou řadu návazců s komponenty z bižuterie a příprava na samotný lov je opravdu jemnou ruční prací.
Výsledek lovu často nezávisí jen na štěstí a taktice ale právě na přípravě všech drobností souvisejících s montážemi. V tomto článku se podíváme právě na několik drobností, které na rybách dnes najdete v zavazadlech velké části rybářů.
- Jehla na boilies
- Vrtáček na boilies
- Nůžky pro přípravu návazců a montáží
- Utahovače
- Multifunkční nástroje
Jehla na boilies – věc, bez které jste ztraceni
Přehnaný nadpis? To se vám bude zdát jen do doby, než si jehlu necháte doma. Kdo to zažil, tak potvrdí, že bez jehly jste s boiliem v háji, doslova. Nastražit tuto nejpoužívanější nástrahu jiným způsobem je velmi složité. Mnohdy nemožné.
Jehla na boilies se vyznačuje zámečkem, který usnadňuje dvojí způsob použití – nejdříve propíchnutí nástrahy a posléze zaháknutí vlasu a navlečení nástrahy na něj. Jehly mají různé tvary držátka, barvy, délky. Každý výrobce dělá trochu jiné ale na stejném principu. Jedná se o levný a relativně bezproblémový prvek výbavy, který může vydržet dlouhá léta. Jehlu občas někdo zlomí, což je nejčastěji vinou samotného rybáře a nadměrné síly použité při jejím použití.
Stačí mít jednu jehlu? Možná pro lovce na feeder, kteří občas používají jako nástrahu peletu nebo boilies menšího průměru. Jinak se vyplatí mít jehly minimálně ve dvou variantách – delší a kratší ve variantách se zámkem či bez.
Jehla bez zámku je vhodná pro samotné napíchnutí nástrahy jelikož netrhá kuličku, což je problém často u nejmenších průměrů. Zámek se naopak hodí pro PVA materiály, kde při zpětném pohybu brání zachycení jehly.
Existuje také speciální jehla na olověnku, tedy zatíženou šňůru používanou při tvorbě montáží.
Vrtáček na boilies
Toto nářadí nevyužijete až tak často neboť jehla většinou zvládá vše. přesto se ale najdou chvíle, kdy vrtáček na boilies je nezbytnou součástí výbavu. Příkladem může být extra tvrdé boilies či případně použití pelet bez připraveného otvoru pro nasazení na vlas, kde se bez vrtání neobejdete. Vrtáček se také využije při lovu na tygří ořech, který jinak při napichovaní praská.
Nůžky pro rybáře
Obyčejné nůžky ke stříhání. V rybářských potřebách za poměrně vysokou cenu. Mnohé rybáře to nutí vzít si nůžky z domova protože nač utrácet. Pravda je to tak napůl. Nůžky na návazce jsou přece jen trochu praktičtější co se použití týče.
Návazcové materiály používané v kaprařině jsou často tuhé nebo naopak příliš měkké a třepivé, proto jsou nůžky na rybařinu odolnější. Kvalitní nůžky stříhají i nepoddajné návazcové materiály bez třepení a nutnosti vlasec či šňůru šponovat, aby to nůžky alespoň nějak rozumně přežvejkly. Rybářské nůžky musí zvládat vše a spolehlivě i když budete stříhat materiál se zmrzlými rukami.
Krimpovací kleště
Vzhledem k rozvoji celé řady moderních a specifických návazcových materiálů se často místo uzlů používá krimpování pomocí trubiček, které je nutné zamáčknout. S trochou šikovnosti to můžete zvládnout normálními kleštěmi, při častějším používání se ale vyplatí pořídit krimpovací kleště.
Kleště se hodí také pro zachycení krátkých konců vlasce či šňůry, když potřebujete zatáhnout uzel apod.
Utahovače uzlů a další užitečné vychytávky
Zejména při vázání složitých montáží už to prostě prsty nezvládají a je potřeba trochu pomoct nějakým nářadím. Utahovače a multi tooly usnadní zatažení úzkých smyček, mívají také hrot pro práci s malými očky, svlékaní potahovaných materiálů a vázání všech uzlů u malých obratlíků a dalších částí montáží.
Jeden inštrument za všechny – The Cool Tool od Aliho Hamidiho
Ali Hamidi se svojí značkou OMC se nechal inspirovat asi švýcarským nožíkem a nabizí multinástroj, kde je skoro všechno:
Výsledkem je multitool, který kompaktní způsob, jak mít většinu nářadí v jednom nástroji podobném zavíracímu noži nebo spíše multitoolům známým z cyklistiky. Tady ale naleznete sortiment „nářadí“ pro kaprařinu.
The Cool Tool obsahuje:
- 10 vestavěných nástrojů (6 z nich se dá měnit za jiné z dodáváné sady)
- 1x nůž
- 1x Mr Muscle Braid Needle (Masivní jehla na boilies)
- 1x vrtáček na boilies
- 1x D-rigger – nástroj pro D-rig a Loop Sharper
- 1x Standard Braid Needle (běžná jehla na boilies)
- 1x Fine Braid Needle (tenká jehla na boilies)
- 1x Fine & Dandy Latch Needle (jemná spojovací jehla)
- 1x Tenacious Latch Needle (standardní západková jehla)
- Duellers – Duo Knot & Hook Pullers (utahovač uzlů )
- 1x pouzdro s dalšími díly a nástroji:
- 1x Standard Latch Needle (standardní jehla se západkou/zámkem)
- 1x Fine Latch Needle (tenká západková jehla)
- 1x Fine Braid Needle (tenká jehla)
- 1x Grub Screw Tool (nástroj na úpravu multitoolu)
- 4x Grub Screws (šrouby)
Jak asi víte, výhradním distributorem Hamidiho značky OMC je obchod Párys.cz, kde The Cool Tool zakoupíte online
Závěrem
Tohle zdaleka není všechno. Bižuterie v rybařině je mraky a dalším věcem se podíváme na zoubek někdy jindy. Zajímavé téma bude také přeprava těchto výmyslů, neboť různých pouzder, tašek a bagáže na drobnosti se na trhu také vyrojilo obrovské množství. Kde jsou ty časy, kdy rybáři měli vše jen v plastových krabičkách.
Bižuterie a různých nářadí je zkrátka potřeba a dobré je sebou vozit více exemplářů. Většinou nejde o drahé věci a nebývá problém je dublovat. Přece jen nechcete na vícedenní výpravě řešit jedinou zlomenou jehlu nebo podobnou patálii.
Buďte první kdo přidá komentář