Boilies jsou oblíbenou návnadou používanou při kaprařině, což jistě víte. Tyto voňavé kuličky jsou vyrobeny z množství ingrediencí, včetně rybího mouček, mléčných proteinů, ptačího zobu, krillu a tisíců dalších přísad či příchutí. Název ‚boilie‘ se odvozuje od anglického názvu procesu vaření, který dává boilies výslednou podobu a přispívá k jejímu ztvrdnutí. Mimochodem, dnes již nejsou všechny boilies vařené. Většina ale ano a hrncem projdou i nástrahy vyráběné doma.
Ale jak dlouho vařit boilies, aby to nebylo moc nebo zase málo?
Přesně na vteřiny se to říct nedá. Doba vaření boilies může být různá v závislosti na jejich velikosti a použitých ingrediencích. Obecné pravidlo je však vařit hrubým odhadem asi 2-3 minuty pro menší boilies (asi 10-15 mm v průměru) a 3-5 minut pro větší (16 mm a více). Toto je pouze orientační čas a vždy je dobré otestovat několik boilies z vaší dávky, abyste se ujistili, že mají požadovanou tvrdost a konzistenci.
Výroba toho nejlepšího boilies je alchymie ale samotné vaření je relativně jednoduchý proces. Tím, že už máte vyřešené ingredience, smíchané, zpracované a nakoulené těsto, už máte vyřešeno to hlavní.
Vaření v domácích podmínkách není zas takový problém, pokud tedy nejedete velké objemy podobně jako pro komerční prodej. Tam již to chce určitou mechanizaci a prostor.
Pro domácí výrobu k vlastním účelům ale stačí běžné kuchyňské vybavení. Možná pro uklidnění manželky zvažte pořízení extra hrnce (může být nějaký obstarožní z půdy)
Jakmile jsou vaše boilies připraveny k vaření, přiveďte hrnec s vodou k varu. Množství vody bude záviset na tom, kolik boilies vaříte, ale musí být dostatečné, aby mohly být všechny plně ponořeny. Přidejte boilies do vroucí vody, buďte opatrní, abyste hrnec nepřeplnili, protože to může vést k nerovnoměrnému vaření. Vařte boilies doporučenou dobu na základě jejich velikosti (průměru koule) dle nástřelu výše.
Nejste si jisti? Kuličku vytáhněte z hrnce, rozkrojte a budete vědět
Nezapomeňte upravit dobu vaření, pokud je to nutné, na základě tvrdosti a konzistence boilies. Podobně jako při vaření noků stačí náhodně vybranou kuličku vzít nožem na půl a okem pozorovat úroveň provařenosti.
Při viditelně nedovařeném středu kuličky oproti uvařené kůrce se čas musí samozřejmě prodloužit
Po vaření vyjměte boilies z vody například pomocí děrované lžíce a nechte oschnout. Měly by být sušeny na vzduchu 24-48 hodin předtím, než se použijí nebo uloží např. do mrazáku.
Pamatujte, klíčem k úspěšnému boilie je experimentování. Neváhejte upravit ingredience, velikosti a doby vaření, abyste zjistili, co pro vás funguje nejlépe. Cílem je vytvořit návnadu, která je pro kapry atraktivní, odolná ve vodě a snadno se s ní manipuluje (například vydrží odstředivou sílu při házení kobrou).
Jak dlouho vařit boilies v páře? Podstatně delší dobu
Podobně jako někdo blázní se zdravou výživou, tak i rybáři pojali ideu, že spíše než ve vodě, se zdá jako lepší boilies vařit v páře. To vyžaduje trochu lepší přípravu, při naskládání více pater ale můžete pařit také v celkem slušném množství na jednu várku.
Čas, jak dlouho vařit boilies, se tím ale prodlouží. Z pár minut se může proces natáhnout klidně přes čtvrt hodiny v případě větších koulích nad cca 24 mm. I u těch menších to může trvat až deset minut, což se nezdá jako velký rozdíl. Když toho ale děláte hodně najednou, tak se tím celý proces hodně prodlouží.
Vaření boilies v páře ale prý dokáže uchovat celou řadu nutričních a aromatických složek boilies oproti klasickému vaření ve vodě.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář