Přinášíme pár zajímavostí o činnosti RS z českých ale i slovenských luhů a hájů.
Pytlák v Nymburce
Čistokrevného pytláka zadržela profesionální rybářská stráž v Nymburce na revíru 411053 Labe 21. Dotyčný nevlastnil povolenku ani státní rybářský lístek. Na místě si jej proto převzala hlídka Policie ČR. Dle fotografie na sociálních sítích lze soudit, že dotyčný měl celkem odvahu.
Z dálky rozhodně nevypadal jako pytlák, při lovu se nijak neschovával, měl hezké vybavení a přijel k vodě ekologicky na pěkném moderním kole. Rybářské stráži ale neutekl a ani se o to zřejmě nestihl pokusit.
Rybářská stráž v Severočeském územním svazu má 22 nových členů
Zkoušky zájemců o funkci člena rybářské stráže se uskutečnily v Duchcově dne 25. května 2023 a v České Lípě dne 30. května 2023. Z celkového počtu 39 přihlášených z místních organizací napříč Ústeckým a Libereckým krajem se na zkoušky dostavilo 25 uchazečů. Z nich u zkoušek prospělo celkem 20,.
Kromě toho budou vykonávat funkci členů Rybářské stráže navíc 2 zaměstnanci Severočeského územního svazu ČRS.
Při zhodnocení nejčastějších chyb, které byly zaznamenány během zkoušek, lze konstatovat, že nejvíce nedostatků se objevilo v otázkách o pravidlech týkajících se lovu na pstruhových vodách, o vodním hospodářství a způsobu řešení přestupků.
Velice přísným kritériem je poznávání všech druhů ryb, včetně těch méně známých a snadno zaměnitelných, což se pro část zájemců také stalo kamenem úrazu. Pro složení zkoušky se při poznávačce požaduje dosažení stoprocentní úspěšnosti, aspirant na funkci člena RS tak nesmí udělat ani jednu chybu. Zkoušku je přitom možné opakovat nejdříve po roce.
Zkušební komise připravuje náročné testy, které mají zajištění kvalifikovanosti a spolehlivosti nových členů Rybářské stráže. Jejich role je významná při ochraně přírodních zdrojů, kontrole dodržování rybářských předpisů a správného užívání rybářských revírů.
Úhyn candátů po zahájení přívlače na přehradě Liptovská Mara?
Na Slovensku se může vláčet podstatně delší část roku než u nás. Přívlač se povoluje také během zimy a i zahájení mají Slováci o vice než dva týdny dříve.
Rybářská stráž na Slovensku ale zmiňuje i negativní vlivy na obsádku candátů. Po zahájení se na zmíněné slovenské nádrže údajně objevují těla mrtvých candátů.
Podobný problém se přitom vášnivě řeší i u nás. Jde o to, že úmrtnost candátů může za určitých okolností být poměrně vysoká i po jejich šetrném puštění zpět do vody. V některých lokalitách na základě tohoto jevu může dochází k omezením lovu tohoto dravce.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář