Rybolov byl historicky způsobem obživy, stal se ale údajně i nejrozšířenějším koníčkem na celém světě. Není divu, že se rybaření věnuje celá řada známých osobností. Mezi nadšené rybáře patří i současný britský král Karel III., který se s vášní věnuje zejména muškaření.
Karel III. je z titulu své funkce zároveň králem Skotska a po své babičce zdědil i pořádnou porci skotské krve. Není proto divu, že jeho srdci je nejbližší typicky skotské rybaření na lososa pomocí lovu na umělou mušku.
Zajímavostí je, že v dětství se na ryby vypravil nejednou i se svou matkou, královnou Alžbětou, a otcem, princem Philipem. Na jejich královském sídle ve Skotsku, kde pravidelně trávili několik týdnů každý rok, patřilo muškaření k oblíbeným činnostem pro celou rodinu.
Lov ryb je totiž jedna z mála činností při níž i královská rodina může mít absolutní klid od všeho a všech. Na lososy a pstruhy posléze bral i své oba syny. Během svého života současný britský král nejčastěji rybařil na řece Dee.
Jelikož je britský král hlavou státu mnoha dalších zemích, nevynechal ani rybolov například v Kanadě a dalších lokalitách, kde nyní vládne jako konstituční monarcha.
Na hostinách servíruje vlastní úlovky
Řeka Dee protéká v blízkosti skotského hradu Balmoral, který král při svém pobytu ve Skotsku využívá. Je veřejným tajemstvím, že Karel při svých pobytech zde na dlouhé hodiny mizí v řece, kde vytrvale nahazuje typickým dvouručním prutem ve snaze lapit jednoho ze zdejších lososů.
Méně se už ví, že část lososů, kteří se při nejrůznějších příležitostech servírují na zdejších společenských událostech, ulovil sám král.
Královský šéfkuchař, Darren McGrady ve své knize „Eating Royalty“ podrobně popsal, že král miluje rybaření. Jeho vášeň pro rybaření je tak velká, že si dokonce v létě 2020 prodloužil dovolenou na Balmoralu, protože ryby zrovna dobře braly. Zůstal zde nakonec o celý týden déle než bylo původně v plánu.
McGrady píše, že Charles vždy trávil spoustu času v řece Dee poblíž zámku Balmoral, často v doprovodu své matky Alžběty II. Po úspěšné rybářské výpravě úlovek většinou putoval rovnou do královské kuchyně.
Herec, který jej hrál v seriálu, neumí nahazovat. Britští rybáři byli znechuceni
Vášeň pro muškařinu se dostala i do seriálu Koruna, který byl nadabován i do češtiny. Tento seriál popisující dějiny vlády královny Alžběty, nevynechal ani scénu zobrazující rybářský koníček jejího syna. Herec, který jej hrál, ovšem nezvládl správnou techniku hodu muškařským prutem.
Britové jsou obecně velmi citliví na jakékoliv nesprávnosti a u muškařů to platí dvojnásob. Po uvedení dílu na veřejnost o rozhořčených reakcích psal i bulvár.
“Šňůra se naprosto bez jakéhokoliv umu zřítila do vody. Vyplašilo by to všechny ryby na míle daleko. Bylo to tak amatérsky provedené, že jsem měl pocit, že to opravdu měli zvládnout trochu lépe. Bylo to prostě hrozné. Každý rybář se při pohledu na to ošíval.” psalo se v novinách,
Desetiletí držel patronát nad britskými pstruhaři
Jako následník trůnu se Karel III. intenzivně věnoval ochraně přírody na všech úrovních. Pro nás může být zajímavý jeho zájem o lososy a další lososovité ryby. Až do svého nástupu na trůn byl patronem britské Salmon and Trout Association.
To je organizace, která se věnuje péči a ochraně těchto druhů ryby. Vyvíjí aktivity v oblasti zachování vhodných podmínek na britských tocích a stará se i o udržování a rozmnožování populace salmonidů na britských ostrovech.
Británie má celou řadu zajímavých pstruhových lokalit. Dlouhodobým problémem je však tah lososů a mořských pstruhů, který v posledních letech klesá. Britští ochránci přírody se přitom úspěšně angažovali například v odstranění části neprostupných jezů a snaží se řešit znečištění některých toků.
Za problém britští rybáři považují nyní například lov a chov lososů pro komerční účely. V některých venkovských oblastech Británie navíc bují organizované pytláctví pomocí sítí.
Buďte první kdo přidá komentář