Na sociálních sítích se objevila informace o návrhu na změnu pravidel lovu dravých ryb, který se projednával na schůzi ČRS MO Nymburk. Situace s dravci je plošně v republice z hlediska rybářů poněkud tristní. Snahy nějak změnit pravidla k lovu se ale vyskytují jen místy.
Dalším příspěvkem k ochraně a zlepšení stavu dravců by měla být změna, která na nymburském Labi nastaví takové podmínky lovu, které by měli ku zvýšení populace dravců přispívat.
Na facebookové skupině nymburských rybářů se konkrétně informuje o takovém znění pravidel:
- Chyť a pusť režim pro okouna říčního
- Zvýšení míry dravých ryb – štika obecná na 60 cm a candát obecný na 55 cm
- Zákaz lovu na rybičku nebo její části menší než 12 cm
Návrh má platit od roku 2024 na nymburském revíru Labe 21 – 411 053, což je úsek řeky od Sánské strouhy v Kovanicích k jezu v Hradištku. Tento revír bezprostředně prochází městem Nymburk a jde o MP vodu v užívání Středočeského územního svazu na níž hospodaří nymburská organizace ČRS. Platí zde středočeské územní, celosvazové a celorepublikové povolenky.
Rybáři na Nymbursku pozorují pokles počtu dravých ryb
Důvodem k novému opatření je dlouholetý pokles počtu dravých ryb, který lze na revíru pozorovat. Opatření má přispět například k tomu, aby dravá ryba měla větší šanci alespoň dvakrát projít přirozeným výtěrem než skončí na talíři.
Početnost dravců na českých svazových vodách je totiž až na některé výjimky poměrně nízká. Je poněkud paradoxní, že mnohonásobně početnější kapry velká část rybářů pouští. Štika nebo candát ale pro své výtečné maso pekáči ve většině případů neuniknou. Vyvláčet pěkného dravce je pak otázka velké trpělivosti.
Na problematiku určitým způsobem reagují i jednotlivé rybářské organizace. Problémem však je i dostupnost násady dravé ryby. Pokrýt všechny revíry v hojném počtu vlastní dravou rybou je složité a nabídka dravé ryby na komerčním trhu je nízká. V uplynulých letech některé MO sháněly násadu dravců a nakoupit se po obtížném hledání povedlo od rybářských firem vzdálených několik stovek kilometrů, což samo o sobě razantně zvyšuje i náklady například na transport násady k vysazení.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář