Dnem 16. dubna se již tradičně otevírá možnost lovu na pstruhových vodách, kde platí příslušné pstruhové povolenky. Jde o svého druhu svátek rybářů, který navíc o víkendovém termínu bývá ve znamení hojné účasti všech rybářů a mnohdy též intenzivních kontrol rybářské stráže.
Podle rybářského řádu je nyní lov na P revírech povolen na umělou mušku nebo pomocí přívlače. Jiný způsob není možný, pouze s výjimkou cíleného lovu nedravých a nelososovitých ryb, což je však nutné většinou vyznačit v docházce a je nutno použít také pouze nástrahu rostlinného původu.
Je to poměrně paradoxní ale na nemalém množství pstruhových úseků řek se vyskytuje například i kapr, čehož někteří rybáři rádi využívají. Zejména v podhorských oblastech je totiž MP revírů relativně méně a úseky nad jezy bývají často poměrně dobře přístupné i pro starší osoby.
Většina rybářů se ale logicky těší na lov pstruhů. V tomto směru si ale počasí s námi hraje nehezkou hru. Tradiční otázka na to, jaký bude na zahájení průtok se totiž nevybarvuje příliš hezkými barvami.
Krátce před zahájením na některých tocích vodohospodáři naměřili povodňové stavy
Bývá zvykem, že v polovině dubna lze očekávat vyšší stav vody, což lov a zejména brodění komplikuje. V předchozích dnech ale na většině území ČR spadlo poměrně značné množství přeháněk. Tím došlo ke zvýšení průtoků řek.
Na některých revírech tak bude stav vody za hranicí komfortu a bezpečí pro brodící rybáře. Komplikované to možná bude i pro lov přívlačí ze břehu.
Intenzivně pršelo například v Krkonoších, kde spadlo přes 20 mm srážek, což zvýšilo průtok na Labi, Jizeře i Úpě. K dnešnímu večeru se jeví nejproblematičtěji Jizera s průtokem nad dvacet kubíků. Dobře ale vypadá Úpa, kde průtok nepřekračuje dvouciferné hodnoty, což se týká i Labe, avšak s výjimkou revíru pod přehradou Les Království.
Vyšší průtok lze očekávat také na obou Orlicích. kde na dolním toku můžeme pozorovat až nižší povodňové hodnoty.
O něco lepší stav je v Severních Čechách, kde jsou průtoky celkem normální. Pouze Ohře trochu zlobí a rybáři mířící na úsek pod Nechranicemi by si jistě přáli o dost méně než současných 54 kubických metrů za sekundu.
Velké zvýšení průtoků na řekách můžeme obecně pozorovat v pásu od Západních Čech přej oblíbené jihočeské pstruhové řeky až po povodí Sázavy na Vysočině. Zde by si rybáři měli průtok dopředu ověřit než někam vyrazí. Na některých menších tocích platí až 2. stupeň SPA. To samé se týká i mnohých pstruhovek v MRS, kde též lilo jak z konve.
O něco lepší se pak jeví situace na Severu Moravy. Vody na letošní zahájení ale nikde nebude úplně málo a tak se může stát, ž podstatná část rybářů zahájí pstruhovou sezonu později než je obvyklé.
Co nezapomenout před cestou na pstruhový revír?
Radit pstruhařům, co si vzít na ryby je skoro nošení dříví do lesa. Jedna věc tu ale je. V nové sezoně je dobré si nezapomenout vyřídit hlavně formality:
- Správně zapsat docházku – na některých revírech je nutné datum při lovu lososovitých ryb kroužkovat, z důvodu dodržení maximálního počtu dnů lovu v týdnu
- Použít správné háčky – některé svazové revíry vyžadují jednoháčky, někde můžete mít trojháček ale bez protihrotu. Někde striktně jen jednoháček bez protihrotu a někde to je skoro jedno
Všechny tyto věci naleznete 1) v Bližších podmínkách výkonu rybářského práva pro každý územní svaz, které najdete před soupisem revírů. Další lokální chytáky jsou pak přímo v soupisu jednotlivých z nich. Zejména na začátku sezony je nutné číst vše velmi pečlivě, nebo¨´t mohlo dojít k meziročním změnám.
Buďte první kdo přidá komentář