Nedávno se v televizi mihla reportáž o stavu dravců na Lipně. Úlovky candáta opět silně klesají a funkcionáři ČRS naznačují, že dojde k úpravám pravidel lovu dravců.
Po změnách pravidel lovu dravců na přehradě Nechranice tak zřejmě půjde o další velký revír, na němž ČRS zpřísní pravidla lovu dravých ryb.
Český rybářský svaz eviduje vysoký počet docházek a snižující se stavy dravců, zejména štiky a candáta.
“Rybáři se zlepšili ve svém vybavení a vychytali je”, řekl v reportáži ČT Milan Hladík, místopředseda Jihočeského územního svazu.
Snížení limitu počtu přisvojených ryb a zvýšení míry candáta na 50 centimetrů
Podle slov místopředsedy JČÚS, která zazněla v televizní reportáži plánuje ČRS, dojde následujícím úpravám:
- Zvýšení míry candáta obecného na 50 centimetrů
- Zvýšení minimální velikosti nástražní rybky (přesný rozměr v reportáži neupřesněn, podle RŘ ale na Lipně již platí minimálně 15 cm, dá se tedy předpokládat zvýšení nad tento limit)
- Snížení počtu dravých ryb, které si může rybář od vody odnést
Kdy začnou nová pravidla platit? V reportáži ČT se uvádí rok 2023 nebo 2024. Pokud nastane dřívější varianta, tak se o nových pravidlech dozvíme poměrně záhy v novém rybářském řádu na další rok.
Pokles zapsaných úlovků candáta na Lipně
Podobně jako na Nechranicích i na Lipně ČRS eviduje velké množství docházek a stále se snižující úlovky hlavně candáta obecného:
- 2018 – 8210 ks
- 2019 – 7174 ks
- 2020 – 6404 ks
- 2021 – 4113 ks
*Jde samozřejmě o úlovky zapsané a odnesené rybáři, nikoliv o přesný počet candátů v Lipně.
Přijdou protesty jako na severu Čech? Záleží nejspíš na konkrétním znění nových pravidel. Některá omezení rybáři naopak vítají
Pokud dojde k úpravám nastíněným v televizi, dá se očekávat, že většina rybářů nová omezení spíše uvítá. “Limit na dravce měl být už dávno, brát dva denně jako kapry je šílenost, měli to omezit všude”, říká jeden z komentujících na sociálních sítích.
Jaký bude přesně limit na přisvojení dravců není ještě oficiálně známo. V Jihočeském územním svazu ale mají s podobnými úpravami již praktickou zkušenost. Například úlovek lososovitých ryb je v JČÚS omezený na 50 ks ročně/1 povolenka.
Právě stejné nastavení limitů u dravců stejně jako například u kapra mnozí rybáři kritizují. Početnost dravých ryb je samozřejmě logicky výrazně menší a možnost odnášet legálně stejné množství jako u početnějších nedravých ryb nedává smysl.
Většina rybářů lovících na přívlač uvádí, že početnost velkých dravců je poměrně neuspokojivá, s výjimkou několika velkých revírů. Na větších nádržích se dravcům poměrně daří.
Na Nechranicích to část rybářů nese těžce
Příklady Lipna i stále aktuálních sporů ohledně Nechranic ale dokazují, že na tyto revíry pak míří velké množství rybářů, což stavy dravých ryb opět negativně ovlivňuje. Na Nechranicích přitom došlo k natolik radikálnímu omezení lovu na přívlač, že proti tomu část rybářů zorganizovala protest přímo na břehu. (Jde hlavně o zákaz lovu z lodi od poloviny podzimu a minimální délku i pro vláčecí nástrahy 15 cm).
Vysazování dravců sice probíhá, zasvěcení ale vědí, že násada z vlastních zdrojů ČRS i od komerčních rybářských firem není zdaleka k dispozici v takovém množství, aby bylo možné dostatečně zarybnit všechny revíry.
Podobná situace se na Lipně již odehrála, přísnější pravidla během několika let pomohly populaci candátů obnovit
Situace na Lipně není úplně nic nového. K radikálnímu poklesu počtu candátů a také některých dalších dravců došlo již během první dekády nového tisíciletí. Podepsal se na nich boom lovu dravců na přívlač a nástup nové techniky i v podobě rybářských člunů a echolotů.
Zhruba po roce 2002 poklesl výlov candátů z Lipna na zlomek toho, co se chytalo v devadesátých letech. Nepříliš ohromující byla i tehdejší průměrná velikost úlovku, která se pohybovala lehce nad 50 centimetry a i přes občasné trofejní ryby se málokdy rybář dostal na rybu přesahující 60 cm. (Zdroj: Lipenští candáti včera, dnes (a zítra?) – 2., T. Lotocki, Chytej.cz)
Trvalo dlouhých několik let než došlo ke změnám lovu dravců. Někdy v letech 2007 – 2009 se zavedla nová pravidla zakázala hlubinnou přívlač plavidlům s motorem, která křižovala hlavně staré koryto Vltavy pod hladinou Lipna.
Zavedla se minimální délka nástražní rybičky na tehdy nevídaných 20 centimetrů a také se zvýšila přítomnost RS, která pravidla vymáhala. Průkopnickým krokem bylo i hájení okouna během jeho tření.
Nový pořádek Lipnu doopravdy pomohl a roku 2016 došlo k opětovnému uvolnění neboť se zdálo, že populace lipenských candátů je opět v kondici. Velký rybářský tlak, nedávné úhyny a například i další rozvoj rybářských plavidel, tentokrát i se spalovacím motorem, si ale nejspíš opět vybírá svoji daň.
Výzkumem stavu candáta na Lipně se zabývají také vědecké instituce, jako například Hydrobiologický ústav AV ČR:
Buďte první kdo přidá komentář