Včera oficiálně začalo plánované upouštění VD Orlík. V reálu se hladina snižuje již nějakou dobu a k poklesu přispěl i požár v Hřensku. Vodohospodáři pomocí vypouštění Vltavské kaskády nadlepšují průtok na dolním Labi odkud hasiči čerpají požární vodu.
Jak jsme již opakovaně informovali, na Orlíku se vypouští více než obvykle. Důvodem se stala rekonstrukce přelivu, která si vyžádá dlouhodobé snížení hladiny přehrady až o 12 metrů.
V současné době se hladina pohybuje nad kótou 346 metrů ale klesne až na 339 m.n.m. Povodí Vltavy již od jara upozorňuje veřejnost, že dojde k výraznému poklesu hladiny a bude uzavřen i výtah a plavební provoz mezi Orlíkem a Slapy. Plavba na Orlíku dotčená není, s poklesem hladiny se ale výrazně zmenší výměra vodní plochy.
K omezení rybolovu zatím nedochází. V posledních vyjádření ale Rada ČRS nevyloučil, že v případě nutnosti nejsou taková opatření vyloučená.
Nízký stav hladiny se dle informací Povodí Vltavy plánuje udržovat až do března roku 2023. Možné jsou však určité výkyvy v závislosti na aktuální hydrologické situaci.
Na březích zůstaly škeble, ČRS prosí rybáře, aby je nosili do vody
Český rybářský svaz vyjádřil starost o osud mlžů. Škeble a další druhy mlžů zůstávají na suchu, kde hynou. Jde přitom o prospěšné vodní organismy, které například přispívají k filtraci vody.
Mlži žijí na dně nádrže a pro jejich záchranu je můžete z obnaženého břehu odnést do vody. Nezapomeňte ale, že hladina bude i nadále klesat minimálně o půl metru každý den a mlže je nutné umístit do hlubší vody.
ČRS ale zároveň varuje rybáře aby při konání dobrého skutku mysleli hlavně na své bezpečí. Orlické břehy jsou skalnaté a strmé. Ani pohyb po strmých sklonech v místech pláží či jinak dobře dostupných břehů nemusí být bez rizika uklouznutí a pádu.
Mohu se zeptat, kde je nejvíce škeblí k záchraně? Kam máme jet?
Děkuji za zprávu.
Zdravím vás Irena Lázničková,Příbram