Úterní událost na Dyji v Bulharech bohužel pokračuje. Kvůli nedostatku kyslíku se objevují další uhynulé ryby a místní rybáři mluví o katastrofě.
O pokračujícím úhynu již mluví také celostátní média jako například Novinky.cz. Odklízení uhynulých ryb může podle odhadů vodohospodářů a MRS trvat až týden.
Neštěstí se odehrává na revíru Dyje 4B, který leží přímo pod hrází novomlýnských nádrží na Jižní Moravě.
První uhynulé ryby zaznamenal správce MVE na tamějším jezu. Ryb bylo tolik, že se nashromáždily u vtoku k turbíně. Úřady byly poprvé o úhynu informovány v úterý kolem třetí ráno.
Příčina se zdá být jasnou, na víně s největší pravděpodobností je úbytek rozpuštěného kyslíku ve vodě způsobený kombinací vysokých teplot, nízkého průtoku na Dyji a sinic, které v noci odebírají kyslík z vody.
Uhynulá těla už plují po proudu Dyje dál (natočeno u Lednice):
Rybáři si na sociálních sítích stěžují na silně kvetoucí vodu se sinicemi v nádrži nad revírem a extrémně nízký průtok na Dyji.
Podle údajů z limnigrafu na dolní přehradní hrázi činí aktuální odtok z nádrže pouze 12 – 14 kubických metrů za sekundu. Povodí Moravy naznačuje, že na vině může být i přítok odpadních vod, který do řeky vnáší další látky přispívající ke snížení obsahu kyslíku.
Sucho a horko nepřímo ale významně přispívá k podobným událostem
“Nechápu proč nepustí vodu z přehrady ať se to propláchne, tohle je katastrofa”, píše Miroslav Kučera, který do Bulhar pravidelně jezdí.
Za vyššího průtoku řeky by nejspíš k takové situaci nedošlo. Vzhledem k extrémnímu suchu ale téměř všechny přehrady v ČR upouští prakticky jen minimální průtoky.
Nízký stav vody neumožňuje naředění vody. Ta díky tomu obsahuje velké množství živin pro sinice. Slabý průtok také přispívá k ohřátí vody, což situaci s kyslíkem ještě zhoršuje.
“Včera jsem jel z Pálavy, na přehradě je místy zelená voda ale ryby v pohodě. Když jsem četl o úhynu v Bulharech, tak jsme se byli podívat. V okolí jezu jsem viděl odhadem několik stovek ryb. Byli tam sumci, kapři i tolstolobici. Menší ryby nejde ani spočítat”, říká Karel Novotný z Brna
Břeclavská radnice svolává krizový štáb, uhynulé ryby se počítají již ve stovkách kilogramů
Ke středečnímu večeru se součet odklizených ryb pohyboval kolem čtvrt tuny. Většina ryb ale stále leží na dně, což je pro podobné úhyny typická situace a vyčíslení škod či úklid to zpomaluje. Úklid bude nutné provádět průběžně po dobu minimálně sedmi dní. Rybářům při úklidu pomáhají také místní dobrovolní hasiči.
Při podobných situacích vždy nastává také paradoxní situace, kdy na úklid ryb jsou rybářské svazy často odkázány na vlastní zdroje a prostředky, případně pomoc dobrovolníků. Ryba z volných vod (i když vysazená za svazové peníze) se ale z hlediska zákona považuje za res nullius, tedy věc ničí.
Domoci se náhrady škody tak není úplně snadné. Jakoby nestačilo, že vyčíslená škoda nikdy reálně nedokáže nahradit ztracené roky práce při udržování revíru.
Buďte první kdo přidá komentář