Plánované snížení hladiny VN Orlík již na vodním díle intenzivně probíhá. Od 18. července poklesla voda o více než metr na kótu 348 metrů. V plánu je jít během následujícího měsíce ještě o devět metrů níže.
Vše zatím probíhá podle harmonogramu, o němž jsme informovali již během jara. Vodní nádrž Orlík prochází částečnou rekonstrukcí a snížení hladiny se plánuje na několik měsíců.
Celý zbytek rybářské i rekreační sezóny až do příštího roku se odehraje na částečně vypuštěném jezeře. V plánu jsou maximální poklesy hladiny na úrovni necelých dvanácti metrů pod normálním stavem.
Na úroveň pod 339 m.n.m. se má Orlík dostat k 1. září tohoto roku a pokles potrvá až do příštího března. To samozřejmě ovlivní provoz na přehradě i fungování okolní turistické i dopravní infrastruktury. Pozor si musí dát zejména provozovatelé lodí a mol.
Stav nádrže můžete sledovat na webu Povodí Vltavy či v aplikacích na vašich telefonech.
V podstatě v nejbližších dnech či hodinách by měla přestat fungovat plavební komora Kořensko, jejíž provoz dočasně končí s poklesem hladiny na 347,60 m.n.m. K tomu chybí již jen málo.
V okamžiku opadnutí hladiny na 342,50 m. n. m. se uzavře také lodní výtah na přehradní hrázi VD Orlík. Orlická nádrž se tak stane uzavřenou vodní plochou, kterou plavidla nebudou moci opustit jinak než přepravou po souši.
Lodní výtah Orlík:
ČRS situaci sleduje a posiluje hlídky rybářské stráže
Snížení hladiny by teoreticky nemělo ovlivnit rybaření ani vodní život v nádrži. ČRS ale situaci dle vyjádření na webu Rady monitoruje. Vzhledem k aktuálnímu značnému suchu nelze vyloučit, že neuspokojivá bilance přítoku z Vltavy i Otavy způsobí další pokles hladin, což sebou zejména v horkých měsících může přinášet negativní vlivy na rybí obsádku.
V této souvislosti ČRS upozorňuje na běžně platná ustanovení rybářského řádu jako například:
- Zákaz lovu v místech, kde se nahromadily ryby za mimořádně nízkého stavu vody
- Zákaz lovu ryb shromážděných k přezimování
V případě nutnosti může ČRS přistoupit k omezení či zákazu lovu na konkrétních úsecích revíru
Buďte první kdo přidá komentář