Kdysi dávno ve středověku lín léčil všechny nemoci. Platil za to však životem, neboť léčba spočívala kupříkladu v přikládání živé ryby na hruď, což nemohlo dopadnout pro rybu šťastně.
Dříve byl lín opravdu jednou z hlavních ryb na menších rybnících. Už dlouho ale není králem návesních tůní ani vesnických rybníků, přesto jsou místa kam se vysazuje pravidelně a kde jej můžeme jako rybáři skoro cíleně lovit. Tato nádherná ryba patří mezi nejnádhernější vodní tvory u nás.
Hledání línů v kupce sena aneb kde u nás můžeme chytit lína obecného?
Specializovat se na chytání línů v Česku nejde. Je jich aktuálně málo i když nejsou až tak vzácní, jak se zdá. Některé MO je dokonce vysazují a často je nalezneme také v menších soukromých revírech. Na lína je potřeba se doptat, jinak to bude hledání náhodného úspěchu.
Jste-li již na revíru, vězte že lín vyhledává hojně pobřežní mělké partie oplývající vegetací. Za jasných dní lze hejna línů v mělké vodě dokonce pozorovat pouhým okem. Často se pohybují velmi rychle z místa na místo a pro úspěšný lov nesmíte tento okamžik promeškat.
Líny hojně vysazují například Středočeši:
Pozorování je ostatně nejlepší způsob, jak líny najít. Na zjištěné místo se pak můžete zaměřit při dalších vycházkách. Je nutné být na místě při aktivitě ryb, která se s příchodem tepla čím dál tím víc posune do brzkých ranních hodin.
Vhodné nástrahy na líny
Musím se přiznat, že velmi obdivuji zahraniční rybáře lovící líny například na pelety nebo na boilies. Jejich články jsou plné trofejních línů ulovených na boilies. Často používají velmi jednoduché montáže s nejmenšími pop-up kuličkami na krátkém návazci. Obávám se však že značná část jejich úspěchu leží na kvalitních revírech. Ve Velké Británii také není lín na každé vodě, pokud však je přítomen nebývá nouze o trofejní exempláře jako na tomto videu:
V zahraničí peleta a boilie, u nás vedou červi
V našich podmínkách se ale radši držím tradičních nástrah. Na líny samozřejmě platí klasický hnojáček, tedy obyčejná žížala.
Za zkoušku stojí pařená houska nebo masní červi. V podstatě se lov zas tak moc neliší od lovu jiných bílých ryb. Jak říkám, lovit speciálně líny je u nás téměř marné a nemá smysl se ochuzovat o záběry ostatních druhů ryb. Zejména cejnů, plotic a perlínů, kteří se loví na podobných lokalitách jako lín.
Zabrat může ostatně téměř na cokoliv. Místo se snažím udržovat rozkrmené, aby případný nájezd línů měl důvod chvíli zůstat. Začít masivně krmit až když líni přijedou může ryby vyplašit.
Většinou totiž chytám na malých vodách poměrně blízko břehu. Takový lov funguje zhruba od poloviny května, kdy se vody pořádně prohřejí a nastane ten správný čas pro většinu kaprovitých ryb. Častou metodou je plavaná případně zkouším lehký picker se zátěží v podobě olůvka a dokrmováním ručně.
V období chladnější vody je hledání lína složitější a u břehu to obyčejně nefunguje. V takovém případě se neobejdete bez alespoň medium feederu a delších náhozů. Popravdě řečeno mi ale v tuto chvíli nejde vůbec o lína ale o to, chytit alespoň něco.
Na poslední výpravě loni koncem září jsme chytili asi pět línů na rybníku, který nepatří pod svaz ale máme tam dovolené chytat od majitele. Ten tam udržuje stádečko pěkných kaprů ale líni jsou tam také. Kolega přitom použil malinkaté krmítko na method feeder, které často přehazoval a udržoval s ním rozkrmeno u protějšího břehu cca dvacet metrů od nás. Líni mu šli na kukuřici, na niž bych si nevsadil
Buďte první kdo přidá komentář