Lov z Belly boatu – jak začít rybařit s nohami ve vodě

Lov z belly boatu vám dá svobodu rybaření

Více a více rybářů se přesunuje ze břehu na vodu. Výhody jsou jasné. Dostáváme se blíže k rybám. Nemusíme řešit ani omezený přístup na pobřežní pozemky. Lov z belly boatu je asi nejlevnější způsob, jak rybařit z plavidla. Cena ovšem není jediným pozitivem těchto malých plavidel.

Belly boat na mnoha místech bývá nejlepší přítel rybáře. Ačkoliv se jedná v podstatě jen o vylepšené plovoucí nafukovací křeslo, tak je natolik uzpůsoben našim potřebám, že umožňuje se soustředit jen na požitek z lovu. Některé belly boaty jsou přitom tak vybavené, že strčí do kapsy kdejaký rybářský člun. Máte navíc velký prostor pro originální tuning vašeho plavidla.

Ponořený neponořený

Belly boat je většinou vyrobený jako sestava plováků, spojených do tvaru U nebo V. Mezi plováky je umístěná sedačka. Může být úplně nad vodou či částečně ponořená ve vodě. Poloha vůči hladině ve výsledku záleží i na váze rybáře.

bez ploutví to na Belly Boatu nejde
Lov z Belly boatu z vás udělá tak trochu žabí muže

Před sebou máte vždy k dispozici měřící podložku. Ta tvoří jakýsi pult, jenž je okamžitě připraven k použití. Chytání, vylovení i vyháčkování ryby díky tomu probíhá šetrně a komfortně.

Lov z belly boatu znamená blízký kontakt s vodou neboť nohy máte vždy ve vodě. Nezbytným doplňkem jsou zde brodící kalhoty a ploutve, které jsou vaším pohonem.

Dražší belly boaty mají navíc i vesla. Ty se hodí při delších přesunech. Mnozí majitelé už svoje miláčky vydatně zmotorizovali, čímž jejich plavidla mohou téměř konkurovat rybářským člunům.

lov muškařením z Belly boatu
Vyháčkování a měření je na belly boatu pohodička snad i pro ty rybky

Základní pohyb ale vždy obstarávají vaše nohy a ploutve. Má to obrovskou výhodu. Můžete se nenápadně pohybovat vodou. Natočit se přesně kam potřebujete, případně se pomalu přemisťovat. Pohyb ploutvemi vám umožní tyto pohyby konat bez přestávky v rybaření. Ruce máte volné a lovu nic nebrání.

„Většinou sbalíme boat do tašky a hurá k vodě“

Ohromná výhoda belly boatu je velmi snadný transport. Tady ovšem narážíme trochu na evropské potažmo české zvyklosti. Hodně lidí se u nás snaží plavidla nevypouštět. Nafouklé boaty se dají převážet i uvnitř některých vozů. Výhoda transportu se tím ale trochu ztrácí. Kvalitní belly přitom netrpí ani při opakovaném skládání, jen je potřeba se naučit správnému usušení a uložení.

převoz Belly Boatu v nafouklém stavu
Převoz belly boatu bez vypouštění vzduchu je možný ovšem ne vždy předpisový

Nejlépe se transportuje samotný belly, s minimem doplňků a bez tuny dalšího vybavení. Stačí vypustit vzduch a využít transportní obal. Na ryby se takhle dá jezdit i tramvají.

Koneckonců, ve světě se běžně vyráží na jakési rybářské vandry po odlehlých jezerech. Ve Skandinávii či na americkém kontinentu se ne všude dá dojet autem. Borci si sbalí svoje belly, pruty, pár věcí pro kempování a vyrazí na pochod skrz lesy a hory k vytouženému revíru. Mnohé moderní ventily jdou celkem dobře nafukovat i pusou, neforemná pumpa může zůstat doma.

lov z belly boatu Zeck BellyBoat Belly Cat Predator

Ty „obyčejnější“ modely váží kolem 5 – 6 kilogramů, takže i s ostatním vybavením není problém vše přenést bez vozu nebo ze vzdáleného parkoviště k vodě. V případě parkování dál od vody, si ho můžete v klidu hodit na záda pomocí připravených popruhů.

Belly boat vám přinese svobodu pohybu

Kdyby se nás někdo stručně zeptal, co nám lov z Belly boatu přináší, pak je to jednoznačně svoboda. Můžeme chytat na místech ze břehu nedosažitelných, u zarostlých břehů a tam, kde není přístup ze břehu. Zároveň naše plavidla sami dokážeme přenést k vodě. Nepotřebujeme žádné rampy na spouštění do vody. Vyzkoušené máme dojezdy vlakem i MHD, což rádi využíváme pro nástup plavby na jednom místě a konec chytání x kilometrů po proudu nebo naopak. Přenášení okolo jezů či obcházení nepřátelsky naladěných partiček s nahozenými pruty do všech stran také není problém.

pohoda na belly boatu
Pohoda s mušákem na BB

Belly boaty jsou zkrátka ze všech plavidel nejlehčí. I poměrně snadno přenositelné kajaky váží alespoň dvacet kilogramů. Čluny jsou ještě těžší. Belly boat samotný váží od 5 do cca 12 kilogramů u špičkových modelů jako je Zeck nebo Savage High Rider.

Nákup a výběr belly boatu

Na toto téma jsme již v zimě zveřejnili poměrně rozsáhlý článek včetně porovnání modelů od decathlonových až po Zecka.

Jaké belly boaty se u nás nejvíce prodávají?

Těch modelů na trhu v ČR tolik není. Nejvíce nadupaný je sumcový Zeck s příslušenstvím. V patách mu je trochu levnější Savage High Rider (bez držáku na echo a motor)

Z levnějších modelů se prodává Berkley a Snowbee kolem 6000 Kč. (Párys.cz a chytapust.cz)

Nejlevnější třídu jako vždy nabízí Caperlan z Decathlonu s cenovkou 4799 Kč.

Ve stručnosti se dá tedy říct, že jeho pořízení nemusí být taková finanční rána, jak by se mohlo zdát. Občas se dá koupit i v akci pod 4 tisíce českých korun. Za zhruba 5 – 6 tisíc už si můžete vybrat z několika modelů. Nejdražší vlajkové lodi stojí kolem 12 000 korun. U některých ale už máte v ceně i zrcadlo pro motor a řadu dalších doplňků, které jinak stojí další peníze.

Nejlevnější však nemusí znamenat laciný šunt. Spoustě lidí bohatě stačí. Kvalita rybolovu je i u nich poměrně dobrá. Dražší modely mají ovšem větší možnosti: vesla, větší nosnost, odolnější materiál (větší bezpečí) a širší možnosti doplňků z nichž něco dostanete již v základní ceně.

muškaření a Bellyboat jdou v dobře dohromady

Lov z belly boatu a doplňky

Tady se střetávají dvě filozofie. Hlavně na Facebooku můžete vidět rybáře s opravdu vytuněnými belly boaty. Takový High Rider s motorem, x držáky prutů, baterií, echolotem a haldou dalších věcí je vážně nadupaná záležitost pro fajnšmekry. Na druhou stranu musí vážit úplně stejně jako klasický rybářský člun. Pravděpodobně ho tak majitel musí dovézt hodně blízko k vodě, protože na dlouhé nošení to již není.

Otázkou je, zdali v tomto případě už není lepší malý člun. S ním bude zhruba stejně práce a nabídne vám i něco víc. Až na vás přijde potřeba, tak nemáte takový problém jako, když sedíte ve vodotěsných gatích uprostřed řeky:)

Druhý přístup je minimalistický, kdy vám stačí jen to nejnutnější. S jedním prutem, krabičkou nástrah v brašně a podběrákem se dá strávit celý den na rybách a hodnota zážitku není o nic menší.

Jednu velkou nevýhodu ale belly boat bez motoru má. Slabý akční rádius. Doplavat sice můžete kamkoliv. Trvá to ale neúměrně dlouho. Majitelé motorů takové ztráty času řešit nemusí a stihnou za den prolovit daleko víc míst.

Na řece navíc je docela obtížné ukopat silnější proud. Buďto se musíte držet poblíž jednoho místa nebo se vydat na jednosměrnou cestu po proudu, kde vás někdo vyzvedne. Například na Labi ale nebývá problém při návratu popojet jednu stanici vlakem. Nezapomeňte ovšem na vítr, který občas dokáže účinek proudu zhatit a tak se můžete nechtíc prokopávat i po řece dolů!

Kotvení belly boatu

Občas není od věci se ukotvit na jednom místě. I slabý proud vyčerpává svaly. Jestli nechcete od vody odcházet jak nap***** kačer, tak musíte mít kotvu. Žádné speciální kotvy na belly boat ale neexistují. Používáme tři varianty kotvení:

  • Skládací kotva z lodního obchodu – různé váhy k dispozici. Na slabém proudu stačí 1,5 kg. Lepší je alespoň 3 kilogramy. U transportu nepřekáží, jen zvyšuje váhu zavazadla.
  • Kbelík s betonem – samodomo varianta na proudné úseky. Váha skoro deset kilogramů, drží i v podjezí úplně všude
  • Plátěná taška – k vodě se nosí prázdná. Na břehu se podle potřeby plní kamením ze zpevněných břehů (zdravíme Povodí Labe). Igelitku nepoužívat – hned urvete. Zpátky se taška opět nese prázdná.

I přes určité kompromisní řešení plavebních schopností je belly boat skvělá věc. Je to alternativa k velkému nafukovacímu člunu, který stojí větší peníze a manipulace s ním vyžaduje často několik lidí. Na menší české revíry s povoleným lovem z plavidla je belly boat úplná paráda. Na velké nádrže typu Lipno a podobně se však už příliš nehodí.

Čtěte také: rybářské nafukovací čluny

2 Comments

  1. Dobrý den
    Chtěl bych se zeptat od kolika let je Belly boat určeny.Mam 11 letou dceru a chtěl jsem jej koupit jako dárek k narozeninám.Predem děkuji za odpověď.
    Hlinovský Radek

    • Dobrý den,

      V zahraničí mají někteří výrobci minimum 12. Po několika historkách, které jsem ale během posledního roku od několika rybářů slyšel, bych to asi dítěti nedoporučil z bezpečnostních důvodů. Bez doprovodu dospělého na dalším plavidle je pro děcko prostě riskantní, takže se vyplatí koupit nějaký rybářský člun pro dva a vyrazit společně na jedné palubě.

      Tím nechci říkat, že je BB nějak extrémně nebezpečný, to vůbec. Plavání v brodákách ale dá zabrat i silnejm chlapům, takže u dítěte opatrně.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.