Vědci z České zemědělské univerzity pod vedením docenta Pavla Horkého došli k zajímavým závěrům. Tentokrát se jejich výzkum zaobíral možnou závislostí ryb na pervitinu. Zdánlivý nesmysl je ale výsledkem vědeckého bádání, které bylo otištěno v prestižním vědeckém časopise The journal of Experimental Biology. Česko je zemí s obří produkcí této syntetické drogy. Ta se díky jejím uživatelům samozřejmě dostává odpadními cestami také do vodních toků, zejména v okolí velkých měst. Již mnoho let je velkým tématem vliv antikoncepce a antidepresiv, které se dostávají do našich vod stejnou cestou. Tentokrát se však úsilí odborníků zaměřilo právě na drogy.
Praktický pokus zahrnoval dvě skupiny pstruhů, každou v samostatné nádrži, z nichž jedna byla napájena čistou vodou, zatímco druhá obsahovala nízkou konzistenci syntetické látky, která je na černém trhu známá jako droga pervitin. Koncentrace pervitinu byla udržována na úrovni pouhého 1 mikrogramu na litr vody, což mělo za účel simulovat podmínky ve vodních tocích, kam putují odpadní vody s nízkými koncentracemi nejrůznějších chemických látek včetně drog a léků, které lidé vyloučí močí a které se dostávají až do vodních toků.
Po dvou měsících pobytu v nádrži byli pstruzi z kontaminované nádrže umístěni do čisté vody. Výsledkem byly pozorovatelné abstinenční příznaky jako nízká aktivita, což ukazuje na stres spojený s nedostatkem návykové látky. Někteří jedinci dokonce preferovali návrat do propojené nádrže s kontaminovanou vodou. Změny byly pozorovány i v mozku ryb.
Výsledky studie jsou tak podobné analogickým výzkumům v zahraničí,. V minulosti byla prokázána nízká koncentrace jiné drogy – kokainu, v řece Temži pod Londýnem, kde údajně droga přispívá k hyperaktivitě zdejších úhořů. Vzhledem k velké produkci drog na území ČR nelze vyloučit, že mohou mít též lokální vliv na chování živočichů v našich řekách. Na konkrétní výzkumy ve volných vodách si však ještě musíme počkat.
Buďte první kdo přidá komentář