Dobrá zpráva dnes dorazila z Prahy. Dlouho očekávaný zákaz použití olova v oblasti sportovního rybolovu, myslivosti a střelby se zdá býti zažehnán.
Připomínáme, že avizovaný dokument byl na přestřes u různých evropských a národních úřadů již od první dekády nového tisíciletí.
Od poloviny letošního roku pak MŽP pracovalo na jeho finální verzi.
Celá situace nabírala poněkud groteskních rozměrů, kdy nás veřejnosti prezentovali jako hlavní škůdce a traviče přírody.
Podobná hysterie proběhla snad pouze kolem plastových brček v řetězcích rychlého občerstvení.
Bojovat proti škodlivinám tím, že se zaměříme na jejich okrajové využití ve volnočasové aktivitě běžných občanů je hujerství, které zbytečně odvádí pozornost od nesrovnatelně větších problémů.
Nikdo nepopírá škodlivost nadměrného používání olova či produkce plastů. Dalo by se ale očekávat, že hlavní úsilí v omezení škodlivých látek se soustředí například na průmyslové podniky a velké provozy. Zde se s různými látkami manipuluje celosvětově v gigantických rozměrech.
Kolik kilogramů olova asi projde rukou rybáři nebo myslivci ročně? A jaké množství spotřebuje jakákoliv továrna, která olovo využívá ve výrobním procesu? V tomto případě nemusíme znát ani přesná čísla aby bylo jasné, že nepoměr v neprospěch průmyslu bude jistě tisícinásobný. Přesto se úřady zpočátku rozhodly postupovat nelogicky, zato s velkým humbukem okolo.
Problém je nyní, zdá se, vyřešen. Ministerstvo životního prostředí po jednání se zástupci našich obou svazů, myslivecké jednoty a dalších sdružení od záměru zakázat olovo upustilo.
Dokument zvaný Národní strategie řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020 – 2030 bude přepravován tak, aby v něm pasáž zahrnující výše zmíněný zákaz vůbec nefigurovala.
„V pátek jsme se dohodli s našimi partnery, že problematika olova ve Strategii řešena nebude. Ministerstvo životního prostředí nejdříve zadá studie konkrétních dopadů vnosu olova do životního prostředí přímo v České republice. Znovu jsem zástupcům všech asociací a sdružení potvrdil, že MŽP je proti plošnému zákazu používání olova ve střelách i rybářských olůvkách, a takto také bude nadále MŽP vystupovat při jednáních, která se povedou v Evropské komisi. Na domácím poli jsme se dohodli na odborné diskuzi a získání podkladů,“ Richard Brabec, ministr
Zdroj: Tisková zpráva Ministerstva životního prostředí
Závěrem je nutné dodat, že olovo je opravdu látka škodící životnímu prostředí. V rybaření sehrává tradičně úlohu zátěže, jak ve formě klasických olůvek, tak i například vláčecích nástrah.
Stále častěji se v některých technikách lovu přechází na wolfram. Ten je však mnohonásobně dražší a náročnější na opracování.
Buďte první kdo přidá komentář