Pokračujeme v naší volné sérii na téma „jak na pstruha duhového“. Tentokrát si rozvrhneme taktiku vyhledávání pstruha na větší vodní ploše stojatého revíru. Projdeme si všechno, čeho je potřeba si po příchodu na pstruhový rybník všímat abychom správně lokalizovali rybu.
Pozorování je základ
Jakmile se ocitneme s prutem v ruce na břehu jakékoliv nádrže, musíme si naplánovat délku náhozu a hloubku vedení nástrahy.
Respektive nemusíme. Můžeme postupovat naprosto schematicky a chytat postupně ve všech vrstvách vody dokud nepřijde nějaký záběr. Vnímavé pozorování nám ale cestu k první rybě dost urychlí protože budeme vědět jestli lovit spíše u hladiny nebo u dna. Zároveň také zjistíme jak daleko od břehu ryby stojí.
Příklad výběru nástrahy si můžeme ukázat na notoricky známé plandavce, která je hitem pstruhových nádrží. Všimněte si, že hlavní roli hraje váha.
- Lov u dna – volíme těžší plandavky cca 5 g váhy. S takovou nástrahou je možné navíjet poměrně rychle a pořád ji udržovat dostatečně hluboko. V případě, že ryby na rychlejší vedení nereagují, je možné přejít na lehčí nástrahu, která se u dna pohybuje jen při pomalém tažení.
- Lov u hladiny – volíme lehké nástrahy do dvou gramů. Ty se při běžné rychlosti vedení drží pár centimetrů pod hladinou. V případě nutnosti nahazovat do větší dálky, můžeme použít těžší plandavku. Rychlost musí být ale výrazně větší, jinak nástraha vyklesá ke dnu.
!! Lucky John a Gunki – speciální plandavky na pstruhy duhové!!
Vidíme-li jakoukoliv aktivitu u hladiny jako výskoky nebo sebrání hmyzu, tak je nejlepší zvolit nástrahu, která se dobře vodí u hladiny. Záběr následuje prakticky okamžitě jakmile se nástraha dostane do blízkosti ryb.
Co ale dělat když ryby vůbec nevidíme?
Často je ale hladina klidná jak zrcadlo a nedá se odhadnout, jak na tom pstruzi jsou s náladou.
V tomto případě můžeme rovnou mířit někam do hlubin. Ryba je pravděpodobně aktivní u samotného dna. Případně jen nepříliš vysoko ve sloupci.
Pro průzkum naslepo vychází nejlépe plandavky okolo 2,5 gramů. Nejsou ani těžké ani lehké, daleko létají a pomocí drobných změn v tom rychlosti navíjení můžete postupně prolovit všechny hloubky.
Otázka výběru barvy je složitá. Pstruh dokáže měnit nálady z minuty na minutu. Ne náhodou se některé typy plandavek na trout area vyrábí až ve třiceti barvách!
Barvy můžete zkoušet všechny možné, dobrý trik je ale změna barvy zadní strany třpytky. Barevný nástřik je většinou jen zepředu plandavky, zadní část bývá v barvě kovu nebo jinak upravena než přední plocha.
Za jasných dní a v čisté vodě někdy funguje použít nástrahu, kde není druhá strana kovově lesklá ale tmavá nebo černá. Můžeme si i nástrahu sami z jedné strany začernit.
Jak na pstruha duhového – průzkum bojem
S vybranou nástrahou už nezbývá než začít lovit. Začínám obvykle ode dna. Je potřeba mít trochu pečlivosti a po dopadu nástrahy na hladinu začít počítat. Jakmile se vlasec prověsí, tak víme, že jsme na dně. Napočítaný čas si zapamatujeme!
Začneme navíjet a nástraha se díky svému odporu ve vodě zdvihne trochu nad dno. V této vrstvě pak pokračujeme s navíjením až ke břehu. Když nyní přijde záběr tak víme, že ryby jsou úplně dole. Nástrahu buď můžeme nechat stejnou nebo zvolit těžší, která se dá nahodit dál a chytat na větší ploše. Těžší nástrahu ale musíme vést rychleji aby neorala dno.
V opačném případě nezbývá než pokračovat s průzkumem. Dalším náhozem můžeme buď pokračovat o kus vedle a jet stále u dna ve stejné hloubce, nebo zkusit lovit výše nade dnem. V takovém případě se nám budou hodit ty počty z předchozího hodu.
Řekněme, že jsme při předchozím dopadu nad dno napočítali do sedmi. Tentokrát hodíme nástrahu do stejného místa ale napočítáme pouze do pěti a začneme navíjet. Třpytka se bude pohybovat někde nad spodní třetinou sloupce. S dalším náhozem můžeme pokračovat počítáním do tří a dostat se do horní třetiny. Další stupeň už je jen lov při hladině. Pokud v žádné hloubce nepřichází záběr, tak zde ryby buď nejsou nebo máme špatnou nástrahu.
Doba hledání ryb závisí i na velikosti revíru. Na malém rybníku to není žádný kumšt, zatímco velké jezero dovede pořádně potrápit i zkušené borce.
Může se stát, že se pstruh doslova zabejčí a nebere nikde a nijak. Můžeme zkoušet různé druhy třpytek a nebo různé barvy. Pár ryb se však splete téměř vždy. Pamatujte ale, že když najdete ryby v určité hloubce, tak tam nemusí vydržet věčně. Duhák je hodně v pohybu nejen po ploše revíru ale i v rámci různých hloubek. Stanoviště mění i v řádu minut.
Na duháka se musí s velkou všímavostí
Kdo zvládá pořád sledovat hladinu na všechny strany okolo, tomu se bude dařit chytat víc ryb. Kolikrát stačí drobná změna počasí, aby se duhák ukázal u hladiny. Většinou jde jen o ojedinělé výskoky. Pokud si ale stačíte všimnout kde skočil, tak okamžitě házejte tím směrem nebo změňte místo abyste byli na dosah náhozu.
Chytání na rybnících je většinou docela statické. Je to ale spíš ze zvyku nebo z nouze o volná místa. Nenechte se zmást těmi obřími kufry „profi“ závodníků. Při běžném chytání se vyplatí být co nejvíc mobilní. Jenom na úplně malých rybnících si můžeme dovolit trčet na jednom fleku!
Na velkých jezerech prozradí pstruhy i ptáci
V Čechách není moc velkých soukromých revírů, ale zavítáte-li na větší plochu se pstruhy, tak byste měli pozorovat i ptactvo. Při nízkých průletech nad hladinou nemusí jít o předzvěst deště. To ostatně platí údajně jen pro vlaštovky a létání nad zemí, nikoliv vodou.
Velké nádrže s určitým množstvím sedimentu mívají význačné lokality, kde dochází k líhnutí larev pakomára. Ten je oblíbenou potravou všech druhů ryb a jeho dospělí jedinci jsou kořistí i ptáků. Při líhnutí létají nad vodní hladinou a krmí se hmyzem stejně jako ryby dole ve vodě. Pro nás je toto vynikající indikátor nadějných míst, který je viditelný na stovky metrů daleko.
Přečtěte si také naše další články nejen na téma „jak na pstruha duhového“ přívlačí ale všeobecně o lovu duháků!
Zvláště doporučujeme: Lov pstruhů na plandavky
Trout area – jak začít se závodním lovem pstruhů
Buďte první kdo přidá komentář