Tzv. lov na mlaskačku je jednou z oblíbených metod jak na amury z hladiny. Často funguje ale i na kapry a další ryby, které se na revíru pohybují.
Tento způsob lovu je samozřejmě neodmyslitelně spjatý především s teplým obdobím roku. Není to ale zdaleka pouze o letních měsících. Na stojatých vodách začínám vídat amury u hladiny často už v druhé polovině dubna, zejména pokud se vydám z rodného Podkrušnohoří někam do nížin Polabí.
Na Labi to v té době u hladiny tolik nefunguje, jelikož odtéká pořád studená voda odkudsi z Krkonoš a Orlických hor. Rybníky a pískovny kolem, to už je jiná pohádka. Teplota vody zde už na jaře vytrvale roste a amur se u hladiny zjevuje společně s kaprem. Dokonce mám pocit, že jaro je o něco lepší než letní měsíce. Rostlinné potravy je v dubnu a květnu na revíru zoufale málo a tak amur nepohrdne naší nástrahou.
Vybavení pro lov amura z hladiny
Opět není potřeba nic extrovního. Normální výbava na kapry úplně stačí. Osobně to ale beru více aktivně. Někdy to ani jinak nejde, protože na hladině je amura potřeba někdy i hledat. Dost často to obcházím jen s jedním prutem, nemám ani stoličku. Stojan je v tomto případě také v autě a nosím pouze jednu obyčejnou vidličku, kterou píchnu na místě, kde hodlám chvíli setrvat.
Mezi námi, ono už takhle obcházet pískovnu s prutem, podběrákem a podložkou je docela nepohodlné. Takže se snažím buď zaparkovat strategicky abych to měl vždy blízko k autu, nebo prostě neberu nic navíc. Lepší jsou v tomhle malé rybníky, kde jde chytat staticky a položit pruty do stojanu. Bohužel amur v mém okolí na takových revírech není příliš početný.
Pokud při příchodu k vodě nevidíte hned aktivitu u hladiny tak se zaměřte na okolí rákosu nebo nějakých travin u vody. Ty jsou zjara sice méně patrné ale většinou to bývá na mělčích okrajích revírů. Zpozorování amura předpokládá klidnou hladinu.
Pokud fouká vítr tak máme trochu smůlu ale i tak se dá uspět u návětrných břehů. Tam je téměř jistota úspěchu, klidně si můžete nahodit druhý prut na kapra a stoprocentně něco ulovíte. Doporučuji ale zachovávat u vody patřičné dekorum, neboť amur je ryba plachá. Nejlepší jsou fleky, kde jste víceméně sami či máte sousedy opodál.
Jak na amury z hladiny s chlebem
Nejlepší nástraha je klasický chleba, z něhož si ukrojíte kostku i s kůrou. Problém je někdy napíchnutí, proto mám radši starší a někdy téměř vyloženě tvrdý chléb, který napíchnu na přívěs pomocí jehly. Ještě existuje varianta dát ho třeba do punčošky nebo nějaké síťky ale tomu příliš nefandím. Tvrdý chléb na přívěsu chvíli vydrží.
Pokud hledáte něco, co na háčku bude dlouho tak musíte použít nějakou komerční nástrahu. Sám si už léta říkám, že zkusím plovoucí boilies na hladině ale pořád jsem neměl tu správnou experimentální náladu.
Z průmyslově vyráběných nástrah na háčku drží dobře a plave CUC od LK Baits. Stojí to ale nějaké peníze…
*CUC je skoro jak turecký med a dá se použít na mlaskačku
Návazec na amura z hladiny
Nic takového speciálně asi neexistuje. Stačí prostě obyčejný háček na kapra. Já ještě používám návazec z fluorocarbonu a to je vše. Největší problém je jak nahodit nástrahu dost daleko od břehu. V zásadě máme tyto možnosti:
- Nahodit to jen tak bez ničeho – jde to na pár metrů, takže malé revíry úplně bez problémů. Nesmí ale funět protivítr
- Kulové plovatko – poněkud nápadné ale dá se opatrně použít.
- Hladinové splávky – speciální splávky pro lov z hladiny
- Normální splávek – taky varianta, zátěž dáme těsně pod něj ať se nedělá zbytečný průvěs k nástraze
Největší nepřítel lovu z hladiny je průvěs. Jde to trochu průběžně korigovat ale nechci většinou amury plašit a tak s nástrahou na hladině příliš nehýbu. Občas jen doberu vlasec když jede nástraha směrem ke mě. Ono ve větru je to vůbec zábava chytat z hladiny. Ani za bezvětří ale není voda úplně v klidu takže musíte nástrahu bedlivě sledovat.
Záběr je většinou vidět a to je problém. Zásadně není dobré sekat na pohled, ne vždycky to navíc amur trefí. Většinou počítám rychle do tří a pak sekám. Není třeba se bát seknout pořádně, protože průvěs bývá docela velký. Nejednou jsem sekl do prázdna a s rybou přišel do kontaktu až po namotání pár metrů vlasce. Jakmile ale sedí na háčku tak není problém. Je potřeba si akorát dát pozor na typický výpad amura u břehu. Šikovný rybář a dobře nastavená brzda to ale zvládnou.
Buďte první kdo přidá komentář