Všechny články jsou buď o kaprech nebo sumcích. Na opravdovou krásu rybařiny se zapomíná. Dokonce i děti dnes kolikrát chytají rovnou na boilies.
Přitom to největší kouzlo rybaření dokáže vyčarovat jenom splávek. Nemusí to být ani obligátní husí brk nebo špunt od vína. I moderní plavaná dokáže být jednoduchá a zábavná metoda. K nejčastějším úlovkům na splávek patří plotice, která se vyskytuje prakticky na všech revírech. Někde dokonce i na pstruhových.
Nejčastěji ji ale budeme hledat na MP vodách. Pro opravdovým estetický zážitek z rybaření doporučuji najít nějaký odlehlý revír: lesní rybníček, odstavené rameno velké řeky nebo třeba i klidnou zátoku na nějaké větší přehradě.
Lov plotic a bílé ryby na splávek není o trhání rekordů ale hlavně o zážitku z přírody.
Tloušťka vlasce, velikost háčku a typ prutu
Nejkrásnější na lovu plotic je, že nemusíte řešit vybavení. Pokud chcete tak poslouží téměř jakýkoliv prut. Můžete vzít teleskop z dětské sady, lehčí prut na kapry a samozřejmě také specializované pruty na plavanou – matchové a bolognesky.
Pokud je nemáte tak na pohodový lov plotic postačí klidně i vláčecí prut. Jako kluk bez povolenky jsem používal vlastnoručně „zredukovaný“ teleskop o délce asi jen metr a půl. Stačilo mi to bohatě. Plavačkáři se možná budou chytat za hlavu ale tenkrát jsme stejně nic jiného neznali. I tu vidličku na prut jsem měl z obyčejného klacku.
*Titěrné splávky do 0,75 gramu můžete používat úplně bez broků, zatíží je nástraha a chytání je extrémně citlivé
Vlasec pro lov plotic používám v průměru 0,16 milimetru. Samozřejmě by šel i slabší ale většinou se nevyhnu alespoň jednomu záběru od kapra, takže není důvod k přílišné jemnosti. I s šestnáctkou mám záběrů habaděj.
Háček používám velikosti 10 a tady dávám přednost speciálním plavačkovým/feederovým, které jsem si prostě oblíbil.
Co se týče splávku, tak pro pohodové chytání používám pevný splávek těch nejmenších velikostí jelikož chytám opravdu jen pár metrů od břehu. Takto malý splávek pak stačí dovážit jen jedním malým brokem, který dávám zhruba patnáct centimetrů nad háček.
Nástrahu umísťuji nejčastěji na dno. Při bezvětrném počasí nebo na klidné vodě ale bez potíží chytám i ve sloupci, s tím, že jednou za pár minut to prostě přehodím. Voda není nikdy úplně klidná a bílá ryba najetá na zakrmeném místě také nástrahu za chvíli někam odšoupne.
Krmnou směs si buď můžete koupit nebo sami namíchat. Když budete v širším okolí rybařit sami, tak stačí obyčejný šrot, který kombinuji s obyčejnou kukuřicí z konzervy. Pokud vedle vás nezačne chytat závodní plavačkář, tak nemáte problém. Stalo se mi jednou, že o kus dál přijel borec s bičem, zakrmil, a od té doby jsem neměl záběr. Naštěstí těch závodníků neběhá na světě tolik:)
*Závoďáci cpou do krmení tyhle zázraky za obrovské peníze. Mně prodává soused šrot za pár korun.
Jako nástrahu můžete použít také kukuřici, i když v nějakém článku se píše, že ji plotice nežerou. Já mám zkušenost opačnou. Nejvíce chytám na:
- Červy
- Kukuřici
- Střídka chleba nebo rohlíku
Hlavně poslední položka je geniální nástraha mého dětství. Její výhoda v plavané spočívá v tom, že si prsty ukoulíte libovolnou velikost nástrahy. S dostatečně malým splávkem nepotřebujete ani broky jelikož sama nástraha je dostatečně těžká.
Výše uvedené je vše,co pro potřebujete pro pohodovou plavačku! Závodní rybaření je samozřejmě úplně o něčem jiném.
Čtěte také: Jak vybrat pruty na plavanou
Velké plotice na plavanou
Na větších řekách a přehradách je šance na úlovek větší plotice. Zatímco standardní délka této ryby se pohybuje kolem dvaceti centimetrů, tak trofejní kusy mají často až čtyřicet cm. Na takové ryby je těžší natrefit a jejich lov má svoje specifika.
Nejsnáze si můžeme pomoci právě výběrem revíru. Malé rybníky a říčky těmito kusy až na výjimky příliš neoplývají. Zato větší řeky a nádrže skýtají takových pokladů celá hejna. Problém ovšem je se k nim dostat. Chytání s malým pevným splávkem blízko břehu většinou tyto úlovky nepřináší.
Docela úspěšně jsme ale takové ryby vždy chytali na výrazných podvodních zlomech typu zatopeného koryta na nějaké přehradě. Je potřeba najít místo, kde je takový zlom relativně blízko břehu. Plavaná není příliš dalekonosná metoda a i kvalita zraku může někoho omezovat, protože sledovat splávek na větší vzdálenosti, řekněme přes třicet metrů, není snadné.
Na pevné splávky můžeme také většinou zapomenout. Nejlepší je použití průběžného splávku anglického typu s predváženým olovem. Ty umožňují delší náhozy než jen pár metrů a hlavně pomocí zarážky jdou použít i na větší hloubce než je délka prutu, což je nevýhoda pevného splávku. Běžně přitom chytáme velké plotice z hloubek přes čtyři metry.
Při tomto lovu krmíme střídměji s větším podílem partiklu. Mimo záběrů plotic nebývá nouze o slušné cejny a samozřejmě i kapry.
Konec
Buďte první kdo přidá komentář