Nechci malovat čerta na zeď ale brzo zas přituhne. Teploty se nyní drží nad průměrem. Ani tak vlastně není posledních pár dnů moc hezky a na řekách stále teče hodně vody. Nicméně, pro rybáře lepší než ladovská zima.
Ačkoliv nyní si zarybaříme díky teplu podobně jako během podzimu, až přijdou mrazy, začne to být zimně drsné.
Ani tuhá zima ovšem spoustu lidí neodradí. Doufejme, že teploty neklesnou moc hluboko a zbyde nám dost míst bez ledu, kde bude možné chytat.
Chytat ryby je možné i v zimě, to se týká kaprů i ostatních druhů, které nejsou hájené. Zejména bílá ryba jako cejn nebo plotice v zimě bere celkem slušně. Na háček nezřídka přijdou také tloušti.
Naším zájmem je pochopitelně především kapr. Kaprů všech velikostí plave ve vodách po celé republice dost.
Výhoda v zimě je, když bydlíte v nižší poloze. Jinak většinou musíte na ryby někam do nížin sjet na nezamrzlé vody. Polabí je například jedno z nejlepších míst. Dobře jsou na tom také rybáři z nížinných oblastí Moravy. Ve vyšších polohách je to většinou problematičtější.
Obecně se dá s úspěchem rybařit zejména na řekách, které v ideálním případě jsou většinu zimy rozmrzlé. Stojaté vody jsou v tomhle složitější neboť na nich ledový příkrov po zamrznutí někdy drží hodně dlouho. Pokud ale povolí, tak hurá na rybníky.
Na řekách ovšem mohou být ryby přece jen poněkud živější. To ale pořád není odpověď na otázku kde hledat kapry v zimě. Pojďme si projít pár tipů. Nebude to o tipech na revíry ale spíše o charakteru míst, kde ty kapry hledat.
Počkejte si na stabilní počasí
Ještě než půjdeme na věc, dovolte mi pár slov o počasí. V zimě je každá změna počasí znát. Rozhodně je v tomto zima hůře vyzpytatelná než například horké léto, kdy kapři sice berou někdy o dost hůře ale pořád to jde hlavně přes noc. Rybář také v létě déle vydrží u vody, v chladu to chce velkou odolnost.
V zimě je ideálem stabilní mírné počasí. Na chytání je ideální mírná zima. Občasné sluníčko zpoza mraků a teplý vánek není na škodu.
Rozhodně ale nejsem příznivcem lpění na přesně definovaném počasí, ideální meteorologická situace stejně nastává jen když je člověk v práci a nemá čas. Spíš to beru tak, že když se udělá extra hnusně, na ryby nejedu.
Jinak tomu dám vždy šanci. Když se ale počasí aspoň trochu vyvede, tak ani zima nekazí radost z pobytu u vody.
Největší hloubka není vždy to nej, pátrejte po mělčinách a někdy ve sloupci
Na stojatých vodách, hlavně u rybníků ale chytání u hráze pro mě není z hlediska kapra často nijak zajímavé. Zrovna na stojatém typu revíru, kde není výrazný přítok jaký svoji teplotou může ledacos ovlivnit, ani velké hloubkové rozdíly, se ryby často drží v ne úplně hlubokých partiích.
Zkrátka, na rybníku to v hloubce není vždy nejlepší místo. Vzhledem k tomu, že v některých anglických videích jsou schopní na klubové vodě v zimě chytat i zig rig, můžeme dogma s hloubkou trochu pozapomenout.
Trochu jsem se pídil po různých skupinách na Facebooku, kde někdo říkal, jak to vlastně je s těmi kapry ve sloupci v zimě,.
Fígl je v tom, že voda je nejtěžší při 4 stupních. Ve stojatých vodách je u dna vždy voda, která má teplotu blízkou 4 stupňů. V zimě, kdy jsou teploty nízko, je tak u dna nejtepleji.
Na spoustě rybníků jsou ale prameny. Krásně jsou vidět třeba při výlovu, jak voda vyvěrá přímo z bahna. Takže sledujte revíry i bez vody a hodně se dozvíte. Jinak se to zjišťuje dost špatně.
Pramen nemusí být termální voda, stačí že jde z vnitra země a díky tomu má i v zimě stabilní teplotu vyšší než 4 stupně.
Teplejší voda z pramenu vteče do 4 stupňové vody u dna, jelikož má ale menší hustotu, tak vystoupá nad ni než se teploty vyrovnají. Na rybníku nad takovým pramenem se pak vytvoří taková bublina teplejší vody, která se vznáší ve sloupci.
Ryby zvýšení teploty registrují hodně dobře. Kolem těchto míst se pak zdržují a mohou plavat výš nad dnem.
Buďte ochotní změnit místo a pozorujte rybí aktivitu
V zimě to je o kratších pobytech u vody. Není potřeba tolik věcí navíc, kromě těch co nás udržují v teple. Můžeme tedy snáze měnit místa.
Zima není vždy úplně mrtvá, jak se při pohledu na vodní hladit může jevit. Na spoustě vod se ryby hýbou, skáčou a je to vidět prostým pohledem. Takže schopnost se přesunout může být váš žolík, když vypozorujete rybí aktivitu jinde než máte nahozeno. Užijte si to a využívejte to, v zimě máte okolo sebe hodně volných míst, což v létě neplatí.
Schovejte se před větrem, bude vám teplo a najdete ryby
Pro správný výběr, kam na ryby v zimě, se hlavně na větších vodách můžete rozhodovat podle větru.
Zatímco v létě je návětrná strana dobré místo, v zimě nemusí. Dá se dokonce říct, že ryby se návětrných ploch štítí. Pokud je na revíru závětrné místo, záliv, nebo něco podobného tak zkuste určitě tam.
Před cestou se podívejte na předpověď a zjistěte podle směru větru, kde hledat ryby. Podle toho vyrazte k vodě na správná místa. Pokud například fouká severák, tak je to severní břeh a podobně dle směru větru.
Není od věci sledovat také směr větru několik dní před cestou na ryby, pokud na revíru delší dobu foukal silně jeden směr, tak snadno vytipujete závětrné plochy, kde mohou být ryby shromážděné i když se počasí zklidnilo.
Chytejte poblíž vegetace a rákosí
Kapři se i v zimě drží poblíž vegetace. Na rybnících to může být blízko rákosin ale také na místech, kde bují vodní vegetace v sezoně a teď na dně leží její zahnívající zbytky.
Tato místa mohou být teplejší než okolí a dokonce i v zimě nabízí nějakou přirozenou potravu.
Kde hledat kapry v zimě na řece? Zkuste nadjezí
Například na Labi vyhledávám několik míst v nadjezí, které jsou velmi příjemná celou zimu. Zdá se mi, že klasická poučka tady platí téměř bezezbytku.
Člověk sedí kousek nad plavební komorou a ryby chodí na boilies i klukům na feeder. V tomhle směru to je občas nad očekávání super.
Čtěte také:
Be the first to comment