
Na ryby, na houby a z hospody se chodí nejlépe nad ránem. Staletími zavedené zvyklosti netřeba narušovat. Ti nejstatečnější dokonce kombinují návrat z putyky s cestou rovnou na ryby.
Přivstat si na ryby patří ke koloritu našeho koníčka. Nezasvěcení si možná ještě dnes pod slovem rybář vybaví tichého blázna, který za svítání jde k vodě s prutem a kýblem. Už předkové věděli, že ranní hodiny jsou nejefektivnější.
Moderní doba se ale přeci jen posunula a budík na čtvrtou už není normou u většiny lidí ani při vstávání do práce. Do práce hodně lidí vstává později než generace před námi, později se usíná a proto se už některým kolegům brzo ráno z vyhřátého pelechu nechce. Možná raději chodí na večer, což taky není marné.
Chytit pěknou rybu se dá samozřejmě třeba v pravé poledne a občas zabere přes oběd i pěkný kus. Zkušenosti ale ukazují, že ráno je pořád jeden z nejlepších časů na ryby. Hned vedle noci, což je ovšem většinou trochu problém z hlediska naší poněkud úzkoprsé legislativy. A pak jsou místa, kde to nejvíc bere po čtvrté odpolední. Téma by se z tohoto dalo vytěžit hned na několik článků.
Pro tentokrát ale zůstaneme u klasiky, kdy rybáři vyráží k vodě nekřesťansky brzo. Na většině revírů je v hlavní sezoně povolen lov od 4 ranní. To znamená, že u vody můžete být už za tmy a využít čas svítání a brzkého rána. Někteří vyjíždí z domu už kolem třetí. Dojet na revír, dotáhnout věci k vodě a sestavit pruty totiž nějaký čas zabere. Zejména za tmy, kdy si ještě musíte svítit čelovkou.

Ryby jsou brzy ráno většinou aktivní, někdy je to jediný vhodný čas
Načasování aktivity ryb se liší podle lokality, období i druhu. Dá se ale říct, že brzkým vstáváním nikdy nic nezkazíte. Není přitom nutné spoléhat jen na relativně krátkou dobu svítání.
Na jednom z mých oblíbených revírů celkem spolehlivě platí, že ryby na feeder berou naprosto nejlépe od zhruba páté až do osmé ranní. Po deváté se s klidem můžete sbalit, protože další větší aktivita nastává až za mnoho hodin.
Brzo ráno máte také šanci na větší rybu, i když trofejní úlovky se s rostoucím rybářským tlakem i rekreačním využíváním vodních ploch posouvají stále častěji do nočního času.

Ráno je zkrátka jedním z vrcholů a zejména v horkém létě se „okno“ rybí žravosti může uzavřít velice brzy, jakmile první paprsek olízne vodní hladinu. Dle mých zkušeností se to týká hlavně menších stojatých vod. Na řekách je situace trochu jinačí ale ráno funguje téměř všude. Základem samozřejmě je, být na dobrém místě.
Po ránu také vrcholí aktivita některých dravců. Například mlhavá rána pozdního léta a začínajícího podzimu doslova smrdí pěknými okouny a štikami.
Paušalizovat se nedá ale téměř každý rybář, který u vody nenocuje, jezdí na ryby ráno. Má to ještě další výhody.
Aktivita ryb je spojená i s příjemnějším klimatem po ránu během léta. I když nás trápí šňůra tropických nocí, tak po ránu je přece jen o něco snesitelněji.
Ryby víc berou i vám bude ráno na břehu lépe, když tedy odmyslím nálety komárů.

Absolutní klid a přírodní krása
Ze sítí a z našeho webu by se mohlo zdát, že rybaření je neustálém promýšlení taktiky, volbě vybavení a způsobu lovu.
To je pravda jen částečně. Rybařina je jedna z aktivit, která je v úzkém propojení s přírodou. Má tedy i svoji estetickou stránku.
Představte si, že sedíte u vody. Pomalu svítá, začínají zpívat ptáci a nad vodou se vznáší lehký opar, jenž začíná nesměle prozařovat ranní slunko. Voda je klidná a hladinu narušují jen občasné vlnky a šplouchání ryb. Estetická stránka rybaření je naprosto stěžejní abychom si pobyt v přírodě užili, jinak bychom v klidu mohli jezdit na betonové sádky.
Ráno je u vody obzvlášť krásné. A má ještě jednu výhodu. Minimálně do sedmi nikdo moc neotravuje. Až poté se začnou trousit první pejskaři, kolaři a ranní běžci, kteří nám v posledních letech dělají společnost hlavně na cyklostezkách u řeky. Přes léto jsou pak lidi naprosto všude, kde je nějaká voda.
Do božího dopuštění, které nastane po desáté, je ale brzo ráno ještě daleko. Je to jediná šance, jak si užít vodu hlavně pro sebe. Na splavných tocích ještě vodáci spí a společně s vodními lyžaři, wakeboardy a dalšími rekreanty ještě většinou nedělají problémy a vyspávají předcházející mejdany.
Vyberete si místo podle svého gusta
Rybářů je v ČR přes tři sta tisíc a vidět to je na populárních revírech hlavně o volných dnech. Přijet na devátou znamená, že si možná nesednete nebo budete dlouho hledat.
Poctivě na čtvrtou nejezdí úplně všichni. Přijedete-li včas, dá se ještě místo vybrat, někde je dokonce prázdno úplně.
Vstávání ráno dá zabrat, ale umožní skloubit rybařinu s rodinným životem a dalšími aktivitami
Vstát, abyste byli u vody na čtvrtou, není lehké. Hlavně když už koncem pracovního týdne padáte na hubu. Pokud ale včas zalehnete a jste ve čtyři u vody, tak máte do desíti 6 hodin chytání.
To není vůbec marné pro klasickou položenou, feeder nebo i vláčku. Dopoledne jste doma a můžete plnit rodinné závazky bez toho aniž by vám manželka vyčítala, že zdrháte někam k řece.
Větší disciplína a tah na branku
Z čistě psychologického hlediska vás brzké ranní vstávání dokáže zocelit. Tedy za předpokladu, že dokážete držet stabilní životní tempo s dostatkem odpočinku. Například v podobě brzkého ulehnutí do postele.
Posílíte ducha i tělo a hlavně si udržíte tah na branku. Někteří úspěšní a nesnesitelní lidé tvrdí, že spí denně jen 4 hodiny, pokud k tomu ale nemáte dispozice, nebo nějakou poruchu, tak se na to vykašlete. Kdo si dokáže nastavit takový režim, že vstává ještě za tmy na ryby ale stihl se předtím docela dobře vypsat, ten má vyhráno.
To je dovednost, která se vám bude hodit. A pokud jste zapálení rybáři, tak obzvlášť. Získáte víc času na ryby v jedné ze nejperspektivnějších částí dne. To znamená víc zážitků, víc si pobyt u vody užijete a v neposlední řadě šance na víc a větších úlovků.
Čtěte také:
Jak jsme jednou šli na ryby a málem skončili v kronice městyse jako „ti tři idioti“
Prosívání krmení na feeder: s tímto setem to zvládnete snadno a rychle
Pytlák utekl před RS: na místě nechal pruty i svoji partnerku
7 důvodů, proč je jarní rybařina skvělá
Buďte první kdo přidá komentář