Zkroucený vlasec, to je malér, který umí pěkně potrápit. Omotává se kolem špičky prutu, smyčky se hromadí jako dluhy po Vánocích a nakonec se z toho stane nerozmotatelný chuchvalec, který přivádí rybáře na pokraj šílenství. Ale nebojte, není to konec světa. Poradím vám, jak tuhle prekérní situaci zvládnout s nadhledem a bez potřeby ihned běžet do obchodu pro nový vlasec. I když na to asi dojde dříve spíš než později také.
Kroucení vlasců a pletenek je celkem běžná věc. V podstatě u každého návinu dojde při jeho používání k určitému zkroucení. Je to normální a pokud těch závitů není na vláknu víc než pár na několik desítek metrů, tak se to skoro nepozná.
Až když přeložíte vlákno na půl nebo necháte viset pár desítek cm mezi očky, tak uvidíte že se smyčka do sebe zatočí. Stačí to trochu napnout a je po problému. Jakmile ale zkroucení postupuje dál, tak už ani mírné napnutí nepomáhá a to už je průšvih.
Hrozí utržení nástrahy nebo dokonce zlomení prutu
Prvním závažným příznakem zkroucení je, když se vám vlasec či pletenka chytí kolem špičky prutu. Je to zároveň nejzákeřnější protože si toho nemusíte všimnout. Při náhozu pak může dojít k tzv. uprásknutí. Šňůře je v tu chvíli napevno upevněná k špičce a při švihu nemusí vydržet to přetížení, které je v tu chvíli překvapivě silné.
Rupne to a nástraha letí pryč. Kolikrát dost daleko, což má nebezpečí v tom, že může doletět někam, kde to může ublížit. Utržená zátěž má tendenci letět daleko lépe protože ji nic nebrzdí. Na druhém břeh pak jde skoro o život.
Na těžší vláčku si proto před náhozem lehce potáhnu šňůru u navijáku zda jde volně skrz očka. Párkrát jsem zapomněl a vždy mě to stálo nějakou větší a těžší nástrahu, která odletěla nenávratně pryč.
V lovu kaprů a při použití výrazně těžších zátěži (desítky až 100+ gramů) už nehrozí ani tak to utržení, protože to podrží šokáč, ale spíš zlomení prutu. Proto je kroucení velký problém, který vás může stát víc než pár stovek za nový návin na navijáku.
Obratlík pomáhá ale není všespásný
Začneme obratlíkem, tím zázrakem, který má teoreticky zamezit všem problémům. No, jenže kouzlo nefunguje stoprocentně. Téměř každá trochu rafinovanější montáž nějaký obratlík má, což je dobře. Z dlouhodobého hlediska to pár závitů na návinu zvládne zneškodnit. Ne všechny ale ve výsledku pomůže dost.
Měl by ale například velikostí odpovídat kalibru vlasce a šňůry, neměl by být velký a těžký obratlík, zatímco vlasec máte tenký jako vlas, tak jsou jeho schopnosti omezenější.
Hlavně šňůra může postrádat tu tuhost, která by na velký obratlík zvládla sílu krutu přenést. Vlasec je na tom v tomto lépe.
Jakmile se montáž nebo nástraha při stahování točí kolem osy, buďte na pozoru
Největší hrozba kroucení hrozí tam, kde často navíjíte s lehčí nástrahou, která má potenciál se snadno točit. Takže hlavně přívlač protože například ve feederu nebo kaprařině už je hmotnost zátěže vůči ploše, kterou na ni působí odpor prostředí, vyšší a zátěž se tolik netočí. U excentricky zavěšených krmítek a olov už ve vodě skoro není problém, max. trochu při letu vzduchem,
Nejhorší při přívlači jsou samozřejmě rotačky. Stačí rychlejší navíjení nebo lov v proudu a váš vlasec se kroutí, jako by se zrovna zúčastnil taneční soutěže. Řešení je jednoduché – zpomalte! Pomalejší vedení nástrahy zachrání spoustu nervů a hlavně váš vlasec.
Problém může být také u některých whopperů plopperů a při rychlém vedení u mnoha dalších woblerů. Na boleny je proto dobré použít Thrill a další speciálně určené nástrahy, který drží chod i ve velké rychlosti.
Zkroucení nastává například při chodu přes brzdu
Každé otočení při prokluzu brzdy přidává další a další smyčky na vlasec. Brzda je k tomuhle samozřejmě určená ale nemá smysl si jízdu přes brzdu užívat víc, než je nutné.
Zkroucení může působit i rolnička překlápěče pokud se dobře netočí. K tomu stačí základní údržba. Rozšroubovat, máznout vhodným mazivem (používám cyklovazelínu, určitě je ale dobré alespoň nějaký vhodný olej) by měl zvládnout každý. Bacha, populární WD40 není úplně nejlepší jako mazivo, což si mnozí myslí.
Pokud tam stříknete WDčko, tak fajn ale proces je třeba častěji opakovat protože tahle věc slouží spíš k čištění (Water Displacement) a nemá požadované vlastnosti. Naopak zevnitř spíš vyžene ty zbytky maziva, které tam jsou.
Jak to vyřešit? Zkroucený vlasec můžete zkusit narovnat
A jak opravit už zkroucený vlasec? Ideální je mít plavidlo. Rozvinete vlasec na tekoucí vodě, počkáte 15 minut, až se příroda postará, a vlasec se srovná.
Lovci z břehu mohou využít proud řeky – stačí držet vlasec napnutý a čekat, jen pozor ať se konec někde nezachytí. Musí volně vlát v proudu ať se závity mohou vytočit ven.
Pokud ani to není možné, je tu metoda s hadříkem. Jemně vlhký hadřík, v nouzi i mokrou ruku, trochu trpělivosti a opakované stisknutí vlasce a navíjení po celé délce udělají své. Pár závitů stočíte ven určitě.
Pokud bydlíte ve vyšším patře paneláku. Spusťte vlasec z okna s lehkým olůvkem a čekejte. Tady pozor na vítr, aby vám vlasec neskončil na sousedovic balkoně, kde by mohl vzbudit podezření. Kdysi se mi vrátil s kusem hajlzpapíru, co tam přivázali děcka z přízemí. Doporučují spouštět mimo balkony.
Ke zkroucení při častém používání stejně nakonec asi dojde. V tu chvíli už je ale pryč i životnost návinu většinou. Zejména u drahých pletenek je dobré stav sledovat a případně občas nechat šňůru preventivně srovnat. Na přívlač je po nějaké době možné o něco zkrátit protože posledních 10 – 15 metrů je stejně po čase na dranc.
Když ani tohle nepomůže, už zbývá jen zajít do obchodu a pořídit si návin nový.
Čtěte také:
Jak se Jakub Vágner stal světově uznávaným rybářem? O svém životní příběhu vyprávěl v Brocastu
Rybářky a ryby jsou už zase tady: kalendáře na rok 2025 v prodeji
Ceny povolenek 2025: kolik bude stát rybaření v nové sezoně?
Buďte první kdo přidá komentář