Základy lovu pstruhů na rybníku – přívlač

Při lovu pstruhů na stojáku oceníte spíše klasický podběráky na tyči než klasickou raketu

Už dávno neplatí rovnice, že pstruh rovná se řeka. Jezerní lov lososovitých ryb je dlouhá desetiletí velice populární disciplína například ve Spojeném království. Počet soukromých revírů s obsádkou pstruha duhového a sivena amerického se ale i u nás každoročně zvyšuje.

Svoje pstruhové stojáky má také Český rybářský svaz. Na zimní pstruhový režim přechází některé rybníky ve středních Čechách a tak mají držitelé P povolenek možnost lovit bez doplatků i v době, kdy jsou řeky uzavřeny. Aby toho nebylo málo, tak z Asie k nám navíc doputoval koncept rybářských závodů Trout area, jenž rybaření na těchto vodách popularizuje mezi rybářskou veřejností.


Vhodné revíry s rozumnou cenou denní povolenky dnes najdete v každém kraji naší vlasti a to i v nížinách a okolí velkých měst, jež bývají zpravidla od pstruhových pásem na míle daleko. Pstruhařině se tak můžete věnovat snázeji než si myslíte. Na mnohých revírech mají navíc pořádnou obsádku trofejních duháků, která na řekách nemá téměř šanci dorůst.


Přívlačový prut na pstruha duhového

Přívlač je zábavná ale technicky snadno zvládnutelná lovná metoda, která se hodí i pro úplné začátečníky. Vhodný prut pro lov na pstruhových rybnících je poměrně široce definovatelný, jelikož nejsou potřeba žádné specifické vlastnosti. Určitým omezením můžou být jen pravidla platná pro závodníky.

Majitelé pstruhových rybníků často upravují břeh pro pohodlí lovících. Mola a chodníčky až k vodě jsou zde častým jevem.

U soutěží typu trout area totiž k omezování např. délky prutu skutečně dochází. Pokud ale nebudete závodit, tak si můžete pořídit cokoliv co vám peněženka nebo manželka dovolí.


V podstatě stačí jakýkoliv přívlačový prut ve standardní délce od 2,1 do 2,7 metrů s vrhací zátěží do 25 gramů, většinou však výrazně nižší. Těžší pruty můžete použít též, zejména pokud se v revíru loví systémem chyť a pusť s výskytem trofejních duháků nad půl metru. Za běžných podmínek je ovšem lehčí prut komfortnější pro vaše ruce a záda. Pstruhové rybníky navíc bývají vyčištěné od podvodních překážek což velmi usnadňuje zdolávání i na ultralehký přívlačový prut.

S delším prutem dosáhnete dál od břehu, což na některých revírech může být jistá výhoda. Mnohokrát popíchané ryby v jistých případech moc dobře vědí odkud přichází nebezpečí a drží se dále od břehu.

I různé vzory woblerů se dají s úspěchem využít na lov pstruha duhového
S woblery můžete mířit i na větší ryby


Ve prospěch delších prutů hovoří i fakt, že soukromé vody jsou často až parkovým způsobem opečovávány. Zarostlé břehy zde nebývají často k vidění, protože zabírají lovná místa a majitelům utíká potenciální zisk. Nezřídka máte možnost lovit, stejně jako v zahraničí, z dřevěných mol a chodníčku jež lemuje podstatnou část břehové linie. Kolize dlouhého prutu s vegetací tak nehrozí.

Nástrahy pro lov pstruha na stojaté vodě

Na pstruhových rybnících se používají všechny druhy nástrah ve vhodných (menších) velikostech.

Nejpopulárnější jsou:


Rotační třpytky a plandavky
Menší woblery
• Gumové nástrahy

Ačkoliv je výběr nástrahy do značné míry ovlivněn spíše rybářem a jeho preferencemi, tak se zdá, že v pstruhové přívlačí na soukromých revírech více převládají tvrdé klasické nástrahy jako jsou třpytky a woblery. U těchto nástrah vám může nastat problém s háčky. Na nemalé části privátních vod se totiž setkáte se zákazem háčku s protihrotem. Často nejsou povoleny ani víceháčky.

Sortiment „předpisově“ upravených nástrah na trhu již existuje. Většinu běžných třpytek a woblerů budete ale muset před chytáním sami přezbrojit na jednoháčky bez protihrotu. Tolerováno bývá i zamáčknutí protihrotu kleštěmi nebo peánem, který se i na soukromé vodě docela hodí.


Velikost přívlačových nástrah na pstruhy

U rotačních třpytek si většinou vystačíme maximálně s velikostí 3 a u woblerů s rozměry maximálně do 7 centimetrů. Takto velké nástrahy se ale vyplatí používat spíše v kalnější vodě. V čisté vodě naopak můžeme směle zkoušet i nástrahy naprosto titěrné (rotačky 00, mini woblery a gumy). Zužitkovat můžeme i velmi pestré barvy a vzory, které jinde použijeme velmi výjimečně.

Všechny nástrahy je dnes běžné osazovat jednoháčkem
Plandavky na pstruhy zažívají v poslední době velký comeback

Duhák je známý svojí oblibou všeho co se leskne a má výrazné zbarvení. To platí zejména u čerstvě vysazených ryb. V případě opatrného braní můžeme zkoušet vzory přírodní a temné.

S rozmachem pstruhové přívlače opět přišly do módy plandavky
Drtivá většina rybářů přechází na nástrahy s jednoháčky i u třpytek a woblerů

Pro úplné začátečníky je nejlepší volba začít s rotační třpytkou případně woblerem. Populární pstruhové plandavky vyžadují trochu cviku při uvedení do chodu, zatímco rotačky a woblery pracují dobře při pouhém navíjení. Jejich chod se dá navíc velmi jednoduše udělat zajímavým. Stačí na chvíli zastavit nebo naopak zrychlit, čímž upoutáme pozornost okolních ryb.

Závěrem


Lov pstruhů na rybníku vyvolává v některých kruzích sporné pocity. Opravdu je to někdy až příliš snadné. Zejména čerstvě vysazené ryby útočí téměř na vše.


Na druhou stranu ani na pravidelně dosypávaném rybníku nemáte garanci, že něco chytnete. Ryby, které už ve vodě plavou nějaký čas jsou řádně poučené a píchnuté od všemožných nástrah. Majitelé revíru se také snaží aby na revíru byli i zajímavé ryby. Šedesáticentimetrový pstruh, který již nějaký čas pobývá na úživné vodě může být opravdu zajímavým soupeřem i pro rybáře, kteří tomuto typu revírů příliš neholdují.

Revíry typu průzračných pískoven nebo hlubokých a studených lomů uprostřed lesů a skal se pak svými kulisami můžou stát opravdovým Eldorádem nejen pro vláčkaře ale i muškaře, o čemž se přesvědčíme v dalším dílu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.