Záběr padák: dostat padáka na rybách je určitě lepší než v práci, chce to ale rychlou reakci

Každý kaprař zná ten elektrizující moment, kdy se rozezvučí hlásič. Čeká, že se swinger zvedne vzhůru, vlasec se napne a ryba si to s drnčením brzdy žene pryč.

Tak vypadá pravá jízda, která je v mysli rybáře spojena s pozitivními emocemi. Není to ale jediný druh záběru, kterého se můžete při lovu dočkat.

Nezřídka se stane pravý opak. Swinger padá dolů, vlasec ochabne a záběr, místo aby připomínal parní lokomotivu, spíš vypadá jakoby vlasec povolil. Takzvaný „padák“ neboli záběr směrem na rybáře je situace, která při položené není ničím neobvyklým.

Když ryba jede proti vám

Vyžaduje ale o něco rychlejší reakci, protože při záběru a zdolávání se vlasec nenapíná.

Klábosili jsme o tom s parťákem a jeho cenná rada zněla asi takhle:

Sedíš, koukáš na swinger, najednou pípák párkrát bzíkne a swinger místo nahoru padne dolů jak šutr. A ty si říkáš – dopr…, co to bylo? No a to je přesně ten moment, kdy musíš bejt rychlej. Když máš jízdu, tak je to jednoduchý, tady ale musíš dělat.“

Průvěs je při zdolávání nežádoucí

Když pominu fakt, že nebzikaj hlásiče ale medvědi, tak měl pravdu. Na rozdíl od jízdy, která vlasec šponuje, tady vzniká problémový stav v podobě průvěsu, který vždy hrozí rizikem vypnutí ryby. Rybář musí vlasec neprodleně dopnout a ještě je vhodné přiměřenou silou zaseknout.

Čím dále od břehu lovíte, tím větší problém to může být jelikož detekce záběru má sama o sobě zpoždění, které hlavně při použití vlasce s délkou narůstá. Výhodou dnes je, že u spousty montáží se ryba přisekne sama i když se nejedná o srkačky. I tak ale není třeba s reakcí otálet.

Někteří rybáři šponují vlasec ještě ve stojanu a pokud padák pokračuje, tak teprve zasekávají. Mně je příjemnější prut rovnou zvednout a navíjet zda neucítím odpor ryby. Pokud nikoliv, tak alespoň stáhnu a zkontroluji montáž.

Nový indikátor od ZFISH: šetrný klip na vlasec i osvětlení

Padák často znamená promarněný záběr

Možná to zkušeným rybářům přijde jako zcela zbytečné téma, dost rybářů má ale při tomto typu záběru problémy s padáním ryb. Hodně to zamrzí, když trefíte dobré místo ale většina ryb z nějakého důvodu jede k vám. Pak jsou promarněné záběry doslova k vzteku a ani dlouholetí rybáři občas nemají úplně dobrou úspěšnost.

Může to být bílá ryba ale také pěkný amur

Pokud však máte takových záběrů podezřele velké množství, tak nejspíš půjde o hodně aktivní bílou rybu nebo násaďáky. Lze na místě ověřit například použitím nějaké mini nástrahy, kterou lépe smlsnou. Větší kapři jdou do padáku vcelku s fortelem.

Mimochodem, s velkou oblibou tento typ záběru způsobuje například amur. Tenhle silák z Asie a nevyzpytatelný vegetarián má ve zvyku při záběru jet směrem ke břehu, často přímo proti rybáři. Je to jeho typická strategie, místo úprku do dálky se přiblíží k lovci, což si ale často vynahradí kousek od vás.

U kapra to už je méně časté, i když jsou momenty a místa, kde tomu může být naopak. Důležité je, že pokud rybář nezasáhne správně a rychle, může ryba háček bez problémů setřást a zmizet.

Zásadním bodem celého scénáře je tedy rychlá reakce. Jenže když visí swinger dolů a vlasec je prověšený, nestačí prostě jen zvednout prut a doufat. Nejdřív je třeba bleskově vybrat veškerý průvěs na vlasci. To znamená okamžitě zvednout prut a rychlým navíjením stáhnout povolenou šňůru nebo vlasec, až rybář ucítí odpor ryby.

Výhodou je signalizátor, který padák okamžitě hlásí

Teprve v tu chvíli začíná zdolávání. Záběr typu padák je tedy výzvou i pro rychlost reakcí a přesnost. Velkou výhodou jsou hlásiče záběru, které umí typ záběru signalizovat už třeba na příposlechu, takže již v bivaku víte, jaká situace právě nastala.

Výhodou je také od nahození mít správné našponování vlasce a zavěšení swingeru v takové výšce, aby byl prostor po zaznamenání pohybu i dolů. S těžším olovem roste i šance, že se ryba přisekne jelikož jeho váha se projeví i když s průběžnou montáží ryba jede k vám. S dobrou montáží a ostrým háčkem je pak šance na proměnění záběru slušná.

Čtěte také:

Flacarp SOLUX: revoluční hlásič záběru se solárním dobíjením

Výhodná sada hlásičů: příposlech má dosah až 150 metrů

Dosah až 950 metrů: česká sada hlásičů s příposlechem nabízí desítky funkcí

Rychlé sdílení přes FB, Messenger, Whatsapp, X a mail:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.