Rytíř našich vod, takovou šlechtickou přezdívku si candát vybudoval svým vybraným chováním a těžkou ulovitelností. Lov candáta na přívlač je mistrovská hra s tajemným soupeřem z hlubin. Spousta z nás taky při pokusech o jeho skalp úplně pohoří. Pojďme se na něj podívat z trochu jiné perspektivy. Lov těchto dravců je úzce spojen s gumovými nástrahami. Tentokrát to však vezmeme opačnou cestou a zkusíme jak to jde s woblery na candáty.
Jigy a gumové nástrahy na čeburašce jsou samozřejmě velmi účinné. Jejich univerzálnost na různých typech vod se těžko překonává. Jsou ale revíry, kde můžeme jejich výhodu dohnat i jinou nástrahou.
Pokud navíc všichni místní candátobijci tvrdošíjně loví na gumy, tak naše diametrálně odlišná taktika dává šanci snáze oblbnout i zkušené kusy.
Jak candát žije a proč gumová nástraha většinou vítězí
Candát je tajemný. Je to ryba, která se prakticky neukazuje u hladiny a když už, tak výhradně za temné noci. Aktivní je právě za nočního šera, kdy se odvažuje za kořistí i na mělčiny. Během bílého dne je jeho aktivita tlumená. Často téměř nulová. Hejna candáta v tu dobu drží pozice na vhodných místech v jámách, pod překážkami a potrpí si na více okysličenou vodu a tvrdé dno.
Ulovit candáta během dne je možné, chce to ale dobrou znalost takovýchto míst. Čas od času je možné pozorovat zvýšenou candátí aktivitu, která je nejčastěji způsobena zhoršením počasí. V ostatních případech ale skoro nehybně leží ve svém brlohu v hlubinách. Proto ho můžeme ulovit na gumovou nástrahu. S ní lze prochytat dno i na velké vzdálenosti a v proudech.
Woblery na candáty do každé mělké vody!
Nejsnazší a nejúčinnější lov candáta pomocí tvrdé nástrahy je v místech s menší hloubkou. Zkušení harcovníci z Orlíku, Slapů a dalších údolních nádrží si určitě budou klepat na čelo ale lovit candáta lze celodenně i na hloubkách do dvou metrů. Hlavně když na revíru větší hloubka není.
Mělkých přehrad máme poměrně málo ale zato naše svazové revíry tvoří stovky rybníků kam místní hospodář candáta s pravidelností vysazuje.
Rybaření s woblery na candáty je hodně hravá záležitost. Oproti gumovým nástrahám ale trochu pomalejší. Nečekejte, že prolovíte hodně míst za krátký čas.
Volba woblerů
Uvažujme hloubku lehce přes dva metry. Pro takové případy volím woblery s pracovní hloubkou okolo 2,5 metru. Nejraději mám plovoucí verze, pokud je hloubka o něco větší tak nezbývá než použít potápivý wobler.
Délka wobleru kolem 7 centimetrů je úplně ideální. Po náhozu přivedu wobler ke dnu. To je většinou plné překážek a tak rozhodně nechci dno nějak přeorávat. Pohybuji se krátkými přískoky po dně. V podstatě je to podobné jako s jigem ovšem pracujeme s nástrahou, která plave. Ve výsledku tak u dna udělám třeba jen půl otočky navijákem. Wobler si hrábne na dno a zase ho nechám pár centimetrů vystoupat než znovu otočím kličkou. U potápivých woblerů poskok nejlépe uděláme špičkou prutu.
Tohle chytání potřebuje od rybáře příslovečnou trpělivost. Wobler se šine vodou pěkně pomalu. V tom je ale spíše výhoda. Hlavně když candát nebo i štika nejsou moc aktivní. Pomalu jedoucí nástraha může mít jako jediná úspěch během těch líných dnů, kdy voda vypadá, že tady žádný dravec není.
Woblery na candáta by měli splňovat následující kritéria:
Vezmeme-li v úvahu candátí jídelníček, tak nám nejlépe vychází nástrahy ve velikostech mezi pěti a deseti centimetry. Velká ryba samozřejmě dokáže snadno pozřít i větší sousto, pro přívlač se ale nejlépe osvědčují menší velikosti. Klasické woblery na candáty mívají kolem oněch sedmi centimetrů.
Další kritéria:
- Woblery na candáty by měly mít spíše výrazný chod
- Velmi účinný je tzv. rolling, což je pohyb, při němž se nástraha vrtí kolem podélné osy a tzv. „hází bokem“
- Fungují jasné a výrazně barevné provedení woblerů
Nejlepší na tomto způsobu lovu candáta je, že nemusíte kupovat extra woblery speciálně pro candáta. Fungují stejné nástrahy jako používáme na jiné druhy ryb.
Salmo Hornet
Můj favorit nejen na candáty je Salmo Hornet. Hornet je wobler často užívaný na pstruhy nebo tlouště a dělá se i v 6 cm verzi s váhou 14 gramů.
- Plovoucí i potápivý
- Dá se použít i na trolling
- Cena kolem 180 Kč (například zde)
Ve výsledku ale jde vzít klidně i malý Hornet ve velikosti kolem tří centimetrů. Použít se dá například i klasický Rapala Shad Rap a x dalších woblerů, které najdete ve svých krabičkách. Kritéria jsou v podstatě taková, že musíte být schopni s woblerem fungovat přímo u dna a všechno ostatní už je podružná záležitost.
Den nebo noc?
Nejzajímavější je možnost chytit candáta i během dne. K tomu je potřeba najít jeho stanoviště. Právě způsob vedení pomalu kolem jeho denní odpočívárny dokáže vyprovokovat i pasivní rybu a to klidně v pravé poledne se sluncem a ozonovou dírou nad hlavou.
Po západu slunce pak candát vyráží na rejdy i na mělčiny, takže můžeme chytat i přímo u břehu. Noční lov candáta na woblery ale už není zdaleka taková kuriozita jako přes den.
Čtěte také: Lov candáta na rybníku
Be the first to comment